Výpověď ve zkušební době podaná zaměstnavatelem - vzor, formulář, tiskopis ke stažení online zdarma
___
___
Zrušení pracovního poměru
ve zkušební době zaměstnavatelem
vzorvzor, formulář, tiskopis zdarma
podle § 66 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce
Jméno, příjmení a adresa zaměstnance
V…………………………….. dne…………………………
Věc: Zrušení pracovního poměru ve zkušební době
Vážený/a, pane/í………………..,
v naší společnosti jste zaměstnán/a jako……………. na základě pracovní smlouvy ze dne………….. V této pracovní smlouvě s Vámi byla sjednána zkušební doba na ........ měsíců.
Sdělujeme Vám, že tímto rušíme pracovní poměr s Vámi ve zkušební době podle § 66 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce. Pracovní poměr skončí dne…………..
S pozdravem
…………………………………..
podpis zaměstnavatele
Je v vhodné nechat si potvrdit převzetí písemnosti druhou stranou, pokud druhá strana přijetí písemnosti odmítne, lze její souhlas dle judikatury nahradit svědectvím dvou dalších osob, je-li zasíláno prostřednictvím poštovních služeb - je vhodné zaslat písemnost doporučeně a na dodejku.
Ve zkušební době může jak zaměstnanec, tak i zaměstnavatel zrušit pracovní poměr PÍSEMNĚ z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Písemné oznámení o tom má být doručeno druhé straně zpravidla alespoň tři dny přede dnem, kdy má pracovní poměr skončit.
Pracovní poměr skončí dnem doručení zrušení, není-li v něm uveden den pozdější.
Zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dní trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance.
Zkušební doba může být sjednána ve smyslu § 35 zákoníku práce nejdéle na:
- 3 měsíce u "řadových" zaměstnanců
- 6 měsíců u vedoucích zaměstnanců.
Sjednaná zkušební doba nemůže být dodatečně prodlužována, výjimkou jsou celodenní překážky v práci (např. pracovní neschopnost), a doba dovolené. Zkušební doba musí být sjednána písemně a musí být sjednána nejpozději v den, který byl uveden jako den nástupu do práce.