Dobré dopoledne, dnes je úterý 16.4.2024, svátek slaví Irena, zítra Rudolf.

Nejčastější oční vady a poruchy - příznaky, projevy, léčba

nejcastejsi-ocni-vady-a-poruchy-priznaky-projevy-lecba
nejcastejsi-ocni-vady-a-poruchy-priznaky-projevy-lecba
Asi 60% lidí má nejrůznější poruchy zraku, kterým říkáme oční vady. Stránka se zabývá nejčastějšími z nich - krátkozrakostí, dalekozdrakostí, vetchozrakostí, šedým a zeleným zákalem, odchlípením sítnice, makulární degenerací. Stránka uvádí příznaky, projevy a léčbu.
___
___



jak-vidi-clovek-s-kratkozrakostiKrátkozrakost (myopie) - příznaky, projevy, léčba

Špatně rozeznáváme vzdálené předměty, citlivě vnímáme oslnění. Při práci s výpočetní technikou či řízení vozidel představuje sebemenší nekorigovaná vada riziko.

Léčba krátkozrakosti - brýle (korekce), laserová operace

Krátkozrakost se koriguje "minusovými" čočkami, které posunou obraz dozadu na sítnici.
  • Standardním řešením je nošení brýlí nebo kontaktních čoček.
  • Nejvhodnější metodou refrakční chirurgie ke korekci myopie je NeoLASIK a u vyšších dioptrických vad implantace nitro oční kontaktní čočky.



jak-vidi-clovek-s-dalekozrakostiDalekozrakost (hypermetropie)  - příznaky, projevy, léčba

Obtížně zaostřujeme na blízko umístěné předměty. Slabšího stupně dalekozrakosti si vůbec nemusíme všimnout, protože se oko automaticky doostří (akomoduje). Permanentní akomodace oka nám však může už při stupni +0,5 dioptrie způsobit bolest hlavy, migrény, ospalost či nesoustředěnost.

Léčba dalekozrakosti - brýle (korekce), laserová operace

  • Korekce se provádí "plusovými" čočkami, které posunou obraz vpřed na sítnici. 
  • Pro nápravu dalekozrakosti jsou vhodné laserové refrakční zákroky.
  • Vyšší dioptrické vady lze odstranit nitroočními zákroky jako například implantací nitrooční čočky ICL nebo metodou PRELEX.


jak-vidi-clovek-s-vetchozrakostiVetchozrakost (presbyopie) - příznaky, projevy, léčba

Po čtyřícátém roku života naše oční čočky začínají ztrácet pružnost, a tím i schopnost zaostřit na blízké předměty. Vetchozrakost se začne projevovat potřebou oddalovat předměty, na které hledíme. Nevidíme dobře na jemné ruční práce, s obtížemi hledáme v mobilním telefonu. V důsledku toho trpíme bolestí hlavy, pálením očí, nadměrným slzením nebo naopak pocitem písku v očích.

Léčba vetchozrakosti

Vetchozrakost lze standardně řešit brýlemi nablízko. Avšak modernim řešenim je nitroočni zákrok typu PRELEX, při němž je do oka implantována speciálni víceohnisková nitrooční čočka, která umožňuje dobré vidění do dálky i na blízko bez použití brýlí.



jak-vidi-clovek-s-sedym-zakalemŠedý zákal - příznaky, projevy, léčba

Máme zamlžené a rozostřené vidění, hlavně při pozorování předmětů v dálce. Cítíme nepříjemné oslňování při silnějším slunečním světle nebo nočním řízení automobilu. Barvy na postiženém oku nejsou tak syté jako na druhém oku, lámou se, mají jinou intenzitu a odstín. Někdy se nám předměty při pohledu jedním okem jeví zdvojené až ztrojené. U šedého zákalu dochází k metabolickým změnám uvnitř lidské čočky a jejímu následnému zkalení periferní a poté i optické části.

Léčba šedého zákalu

Šedý zákal nelze zastavit ani zpomalit žádnými kapkami nebo léky. Jediným způsobem léčby jeoperace. Nyní mají pacienti nově možnost nechat si operovat šedý zákal laserem - více informací najdete například na www.operacesedehozakalulaserem.cz




jak-vidi-clovek-se-zelenym-zakalemZelený zákal (glaukom) - příznaky, projevy, léčba

Zpočátku o něm vůbec nevíme. Neprojevuje se žádnou bolestí ani nepůsobí jiné obtíže. Ztrácíme postupně periferní vidění, ale změny jsou velmi pomalé a ani si je neuvědomujeme. Onemocnění bývá odhaleno náhodně při preventivním očním vyšetření. V případě, že již vnímáme změny v zorném poli, jedná se o velmi pokročilou fázi onemocnění s výrazně nižší pravděpodobností úspěšné léčby.

Léčba zeleného zákalu, glaukomu

Při zeleném zákalu dochází k postupnému odumírání očního nervu, což může vést až k slepotě. Změny na nervových vláknech však odhalí velmi citlivý přístroj - OCT (optická koherentní tomografie). léčba musí být zahájena okamžitě. Rozvoji glaukomu lze účinně bránit antiglaukomovými kapkami (na snižování nitroočního tlaku). Pokročilé případy se léčí chirurgickými a laserovými zákroky.



jak-vidi-clovek-s-odchlipenou-sitniciOdchlípení sítnice - příznaky, projevy, léčba

Pokud občas vidíme před okem temné nebo nepravidelné skvrny, "padající saze", světelné záblesky nebo nás trápí neostré vidění, může to být počáteční příznak odchlípnutí sítnice. Jak odchlipování pokračuje, všimneme si tmavé clony, která postupně zakrývá výhled. Bez včasné operace hrozí trvalá ztráta zraku.

Léčba odchlípení sítnice

Většinu chorob sítnice dokáže moderní oční mikrochirurgie léčit, a to chirurgickým zákrokem nebo za pomocí nejmodernějších sítnicových laserů. Operace probíhají ambulantně.


jak-vidi-clovek-s-makularni-degeneraciMakulární degenerace - příznaky, projevy, léčba

Vnímáme náhlé pokřivení obrazu nebo nám najednou vypadne obraz uprostřed zorného pole. Může vést až k praktické slepotě. Při věkem podmíněné makulární degeneraci dochází k chorobným změnám na sítnici v místě nejostřejšího vidění.

Léčba makulární degenerace

Makulární degenerace se léčí pomocí nitroočních injekcí Avastinu, které zabraňují krvácení a otokům. Léčba je bezbolestná a trvá pouze několik minut, injekce je nutné opakovat několikrát za sebou a následně podle vývoje choroby.