Dobré ráno, dnes je úterý 16.4.2024, svátek slaví Irena, zítra Rudolf.

Plochá noha, podélná a příčná klenba nohy, podiatrie, PC podobarometrie

plocha-noha-podelna-pricna-klenba-nohy-podiatrie-pc-podobarometrie-vyrezPoruchy příčné i podélné klenby mají podstatný vliv nejen na onemocnění nohy, ale rovněž na choroby všech nosných kloubů, prokrvení měkkých tkání dolních končetin a mohou zapříčinit i další obtíže. Prakticky veškeré obtíže pohybového aparátu mohou mít svůj původ v oblasti nohou.

____
____



plocha-noha-podelna-pricna-klenba-nohy-podiatrie-pc-podobarometrie

Proč vzniká plochá noha?

Dříve lidé chodili po měkké zemi, která pomáhala přirozeně formovat jejich nohy. Dnes chodíme po dlažbě, tvrdých podlahách či asfaltových cestách, které na naši nohu tlačí a zplošťují. Ani obuv, zvláště ta levnější, dovážená z asijských zemí, naše chodidla zrovna nešetří. Takové boty jsou vyráběny sériově na průměrný tvar nohy. V málo přizpůsobených botách pak přirozený tvar nohy není schopen náležitě rozložit tělesnou hmotnost, otřesy jsou přenášeny vzhůru a trpí jimi klouby celého těla.


Péče o nohy začíná už v dětství

Podle lékařských studií se téměř 98 % dětí rodí se zdravýma nohama. Pouze 1-2 % mají nějakou vrozenou vadu nebo onemocnění nohou. Praxe ale ukazuje, že už jedna třetina prvňáčků přichází do školy s nohama různě poškozenýma nebo deformovanýma. Jde především o kladívkovité prsty nebo drápkovitou deformaci prstů, plochou nohu či valgozitu (vbočenost) paty, výjimkou nejsou ani různé otlaky u malých dětí. 
Pokud si dítě po delší procházce nebo aktivní hře stěžuje, že ho bolí nožičky, nenechávejte jeho stýskání bez povšimnutí.

Vhodná a nevhodná obuv a klenba nohy

zdravotne-nezavadna-obuv-bota-pro-vase-dite-zirafa
zdravotne-nezavadna-obuv-bota-pro-vase-dite-zirafa
K negativním faktorům ovlivňujícím nožní klenbu nejen u dětí patří nevhodná obuv. Při výběru dětské obuvi je na prvním místě garantovaná kvalita označená značkou žirafy a visačkou "zdravotně nezávadná obuv - bota pro vaše dítě.
V žádném případě neobouvejte dítě do botiček, ze kterých už vyrostlo. V těsné obuvi se narušuje krevní oběh. Pokud se prsty dlouhodobě opírají o špičku, časem dojde k jejich deformaci. Také se vyplatí sledovat, jak dítě boty opotřebovává. Zjistíte tak už první příznaky deformací nohou. Nožní klenbu negativně ovlivňuje i nadbytečná hmotnost nebo zátěž, která neodpovídá věku dítěte ajeho možnostem. Vyplatí se tedy kontrolovat váhu aktovek školáků prvního stupně a nepřetěžovat malým výletníkům krosny či batohy.

Speciální vložky do bot které opravdu fungují

Odborníci dlouhodobě upozorňují na skutečnost, že sériově vyráběné vložky do bot jsou ve valné většině nefunkční. Proto doporučují vybírat zdravotní vložky do bot, které jsou k našim chodidlům šetrnější. Speciální zdravotní vložky, teplem tvarovatelné stélky, jsou vyrobené zjedinečné měkké hmoty a jsou navrženy tak, aby připomínaly pocity, jež máte při chůzi naboso po přírodním měkkém povrchu, jako je písek nebo měkká půda. Tyto vložky zabezpečují optimální tlakové rozložení chodidla po podložce a ideálně podpírají nožní klenbu. Přesto se odborníci shodují, že vložky do bot nejsou všelékem, ale pouze pomůckou, které je možné využít.


Co je to podiatrie, kdo je podiatr, vyšetření nohy

Pokud máte pocit, že s nohama vás samých nebo vašich dětí něco není v pořádku, zajděte na vyšetření k odborníkovi - podiatrovi. Podiatrie se zabývá studiem nohy, její anatomií a fyziologií. Centrum zdravé nohy je specializovaná podiatrická ordinace, kde se pečuje zejména o pacienty, kteří mají bolesti nohou či jiných částí pohybového aparátu, trpí nemocemi, jež mohou zhoršovat funkci dolních končetin, mají otlaky, mozol zarůstající nehty, deformity prstů a podobně.
Na základě analýzy nohou a celého pohybového aparátu podiatr navrhne komplexní léčbu po domluvě s pacientem, případně je doporučováno chirurgické řešení a další pomocná vyšetření, která se provádějí na jiných pracovištích. Přístroje objeví mnoho vad


Tenzometrická deska, PC podobarometrie, plantoskop a plochá noha

Vyšetření v podiatrické poradně může včas a rychle odhalit špatné postavení nohy. Úplnou novinkou je vyšetřovací metoda měření tlaků z chodidel pomocí tenzometrické desky, takzvaná PC podobarometrie. Tento přístroj je určen k diagnostice pohybového aparátu a Centrum zdravé nohy je jedním z prvních pracovišť v ČR, které jej využívá. Podobarometrická deska snímá při vyšetření tlaky z chodidel a pomocí deformace piezoelektrických krystalů dochází na monitoru PC ke změně barevného spektra snímané nohy. Takto je možné přesně určit, jak se chová noha a pohybový aparát v jednotlivých fázích pohybu i stoje. Podiatrické vyšetření tak včetně 3D skenu umožní komplexní pohled na patologii nohy s návrhem nejefektivnějšího řešení pro klienta, včetně případné modelace individuálních zdravotních vložek do bot.
Dalším z podiatrických přístrojů je plantoskop, který se využívá pro vyšetření ploché nohy (plochonoží). Slouží pro přímé pozorování a vyhodnocení zatíženého chodidla pro měření hodnot valgozity a varozity paty (odchylek vjejím postavení) pomocí goniometrického měřidla a pro určení délky chodidla pomocí integrované stupnice v nosné skleněné desce přístroje. Pomocí plantoskopu je možné sledovat statickou a dynamickou funkci nožní klenby, všímáme si kloubních úhlů, rovnoměrného vývinu dolních končetin, různých deformací prstů a mnoha dalších ukazatelů.

Posilování nožní klenby příčné a podélné

Každá noha je vybavena složitou stavbou dvou klenutých oblouků, tzv. podélné a příčné klenby. Ta se vlivem nesprávné obuvi, chůze nebo při dlouhodobém přetěžování "oploští" a vzniká tzv. plochá noha. podogymVelkým pomocníkem je Podogym, což je posilovač nožních kleneb a svalů. Využívá se pro pacienty po úrazech nohy a hlezna a při vadách plochonoží, zejména u dětí.


Ideální podmínky pro chuzi

Chůze je nejpřirozenějším základním pohybem každého člověka. Nepodceňujme známá, ale ne vždy dodržovaná pravidla zdravé chůze:

 

  • Základem je výběr vhodné a kvalitní obuvi.
  • Chodecká bota musí být pružná, měla by se ohýbat v místě "bříška" za špičkou, nikoli uprostřed chodidla.
  • Ve špičce boty musí být dostatečný prostor. V těsné obuvi se narušuje krevní oběh. Pokud se prsty dlouhodobě opírají o špičku, dojde časem k jejich deformování.
  • Upřednostňujte lehké a tenké materiály, ideální kombinací je lehký materiál, tenká pata a pružná podrážka.
  • Indoorové boty a boty na aerobic používejte skutečně pouze ve fitness centrech a tělocvičnách.

 



Zdroj: Roman Hrůza, DiS., MUDr. Otto Horák
www.zdravenohy.cz