Virtuální kolonoskopie je neinvazivní vyšetření počítačovou tomografií (CT), kdy se udělají CT scany břišní dutiny a jejího obsahu a tyto se pomocí speciálního programu sestaví do 3D snímků, které lze prohlížet tak, jako normální kolonoskopický obraz. Vyšetření je nebolestivé a neponižující (nezavádí se do konečníku kolonoskop).
___
___
Srovnatelné výsledky s klasickým vyšetřením
Dle klinických studií, kdy se virtuální kolonoskopie porovnávala s klasickou na 1100 dobrovolnících, jejichž průměrný věk byl 58 let vyplývá, že lékaři za pomoci virtuální kolonoskopie odhalili vědci polypy u stejného počtu pacientů jako při kolonoskopii klasické. Je to metoda, jakou lze preventivně u predisponovaných pacientů (se zátěžovou rodinnou anamnézou), ale nejen u nich, plnit preventivní programy. Metoda je ve srovnání s optickou bezpečnější, rychlejší, levnější, snadnější na přípravu střeva a celkově pohodlnější, přitom však stejně efektivní v detekci polypů a kacinomů.
Nutnost prevence
Studie ukázala, že pouze 6,4 % pacientů podstoupily opakovanou optickou kolonoskopii dobrovolně. Ačkoli je většinou prováděna pod sedativy, nedokáže řada lidí překonat odpor a raději se vyšetřit nenechá. Kolonoskopie přitom dokáže ve střevech odhalit kolorektální karcinom, který - je-li nalezen včas - může být úspěšně léčen. Ve Spojených státech se navíc jedná o druhou nejčastější příčinu úmrtí. Preventivní vyšetření je proto doporučováno všem lidem starším 50 let.
Související odkazy: