Dobré poledne, dnes je čtvrtek 21.11.2024, svátek slaví Albert, zítra Cecílie.

Bolesti krční páteře, přeležený krk - příčina, léčba

bolesti-krcni-patere-prelezeny-krk-pricina-lecba-cervikokranialni-cerbikobrachialni

bolesti-krcni-patere-prelezeny-krk-pricina-lecba-cervikokranialni-cerbikobrachialni
Bolest krční páteře - to je možná to první, co vás ráno probudí. "Přeležený krk," řeknete si. S hlavou nejde otočit doleva ani do prava a bolest bije na poplach. Možná je to poprvé, možná poněkolikáté. Každopádně je to nepříjemné a velmi bolestivé. Každá bolest krční páteře je důsledkem našeho špatného životního stylu, nedobrých zlozvyků a přetěžování, je pro mnohé z nás těžší úkon než náročný výstup na vysokou horu.

___
___


Anatomie a fyziologie krční páteře

Krční páteř zahrnuje 7 obratlů, na které jsou kladeny poměrné extrémní nároky. Tento úsek páteře totiž nese ne zrovna malou tíži celé lebky (hlava dospělého člověka váží 4-6 kg) a umožňuje její pohyb ve všech směrech. Proto těchto sedm obratlů bývá značně zatíženo již ze své podstaty a v případě nepříznivých vlivů snadno dochází k přetížení, čímž dostanou "zelenou" bolesti, bloky krční páteře a podobné nepříjemné záležitosti. Důvody problémů s krční páteří však mohou být i skryté, tedy s příčinou ležící zcela jinde.


Životní styl, způsob života, sport

Převážně sedíte za pracovním stolem? Pracujete fyzicky? "Řekni, na čem sedíš a já Ti povím v jakém stavu je Tvá páteř," dalo by se říci. Opravdu nesmírně záleží na "hygieně práce" - tedy

  • jakou židli vlastníme (zda není příliš vysoko či nízko),
  • zda máme funkční pracovní stůl,
  • dobré uspořádání na pracovní desce a
  • jak hledíme na monitor (pohled má směřovat mírně dolů). Důležité je
  • být vždy čelem k tomu, co právě děláme. Tedy monitor v optické ose před námi a ne do strany, jakje v kancelářích zcela běžné (pak se musíme naklánět a přetížíme jednu stranu krční páteře).
Všechny vynucené, nepřirozené pozice blokují páteř, výsledkem je přetížení určitých svalových skupin, které vede k pocitu napětí ve svalech a bolesti. Porucha hygieny práce stojí za 70-75% všech obtíží s krční páteří. Upravte si pracovní místo, zaveďte "kompenzační mechanismy" do svého života, v práci i mimo ni: Pracujete maximálně 45-50 minut, pak se protáhněte, udělejte si přestávku, projděte se, zacvičte si, relaxujte.

Hledejme souvislosti

Určitá část bolestí krční páteře (20-25 %) nesouvisí ani s pracovní hygienou, ani se způsobem práce. Problémy vznikají přímo v páteři v důsledku úrazů, například při sportu. Dnešní doba vede k tomu, že téměř všichni žijí ve stresovém prostředí s vidinou neodkladných termínů a neumí si - a mnohdy ani nemohou - vyčlenit čas na odpočinek a relaxaci. Z toho vyplývá, že v momentě, kdy se snaží vykompenzovat pracovní vypětí sportem, netrénované tělo jednoduše neunese zátěž, dojde k přetížení organismu nebo jednotlivých partií a protest těla se vyjádří úrazem. Týká se to i posilování ve fitness centrech bez odborného vedení.
Krční páteř lze přetížit či poškodit také pádem, škubnutím, úderem zezadu či si ji můžeme zranit v autě.

Spousta případů vyplývá z nesprávného nastavení opěrky na sedadle auta (nebo zcela chybějící opěrky), kdy při nárazu letíme dopředu, ale hlava zůstává setrvačností na místě - následně dojde k protisměrnému prudkému záklonu a úraz je na světě. Stejný princip platí při uklouznutí na náledí nebo pokud nás při sportu někdo nečekaně uhodí zezadu do krku míčem atd. Takovýto úraz může být počátkem degenerativních změn páteře, které se posléze projeví bolestí a komplikacemi v celém těle. V důsledku opotřebení obratlů a plotének může dojít ke zúžení míchy, zúžení krční páteře jako celku nebo pouze v určitém místě. Tyto obtíže netkví v přetížení, ale vycházejí z přímého útisku nervových struktur, jde tedy o závažnější stav, který při posuzování vyžaduje vyšší odbornost a následnou léčbu. Je třeba citlivě stanovit podíl skutečného přetížení a podíl organických strukturálních změn, nejlépe magnetickou rezonancí, a podle toho stanovit nejefektivnější způsob léčby.


Příčiny a důsledky

Páteřním kanálem vedou nervy do mozku. Proto se může stát, že vnímáme bolest "v zádech", přičemž její původ je úplně někde jinde (tzv. přenesená bolest - bolest promítaná z/do krční páteře z/do ostatních úseků, pocity dráždění do končetin, závratě, rozmlžené vidění či jiné poruchy vidění, tlak za očima apod.). 
Cervikokraniální syndrom: porucha krční páteře s "vyzařováním" bolesti do hlavy.
Cervikobrachiální syndrom: oblast krku, šije ramen, ale vyvolává problémy i např. v dolních končetinách.


Duševní napětí, psychika, stres a bolesti krční páteře

Stálé vypětí, nekvalitní spánek a nedostatek relaxace vede k tomu, že se nacházíme v neustálé stresové vnitřní konfiguraci, která vede ke zvýšenému napětí ve svalech i v okamžiku odpočinku, ve spánku, při každodenní činnosti - jednoduše se uvolnit ani neumíme. Svalové napětí nakonec postupně vyčerpá rezervy a potíže s páteří se objeví stejně, jako kdybychom svaly přetěžovali prací nebo nevhodnou činností, i když tomu tak ve skutečnosti není. Vůbec nejtěžší oblast života pro většinu z nás jsou partnerské vztahy, vkládáme do nich velká očekávání, mnohé naděje, zklamání se pak odráží na našem zdraví a psychickém stavu. Zejména ženyu nich platí, že převážná většina všech obtíží s páteří (a především zablokovanou a bolavou krční páteří) souvisí s neuspokojivým vztahem. Amuži? U nich je dominantním "problematickým" prvkem práce.


Relaxace

Umíte si skutečně odpočinout? Vypnout od starostí, náročných úkolů, odsednout si od obrazovky televize či počítače a soustředit se na to, co máte opravdu rádi? Ponořit se do mrazivé krásy zasněžené přírody, poslouchat křupání ledu pod nohama a sledovat stopy zajíců ve sněhu? Kdyjste naposledy byli v kině, divadle či večeři u přátel? Relaxovat můžete jakoukoli činností, která vám přináší radost. Protáhněte se, uvolněte se, zacvičte si, projděte se, vaše páteř to ocení, aniž si to v tu chvíli uvědomíte. Výsledek přinese až čas.


Příčina je komplexní

Uvětšiny pacientů se prolíná složka psychická, s nadměrným přetížením, činností pod tlakem, snahou o výkon, v propoj ení s nevhodnou prací, nárazovým sportem či rekreační fyzickou námahou. Spletenec je nutno citlivě rozplést a stanovit vhodný postup nápravy. To ale bývá teprve začátek dlouhé cesty ke zdraví. Předpokladem je, že na sobě budeme pracovat. Pokudnezměníme postoj k životu, vnitřní přeladění, porozumění svému životnímu příběhu, pokud s ním nedokážeme žít, napětí vždy znovu problémy nastartuje, přes veškerou péči a rehabilitaci.
To samozřejmě platí pro úsek krční páteře stejně tak jako pro ty další. Při léčebné nápravě se zpravidla ke slovu dostává cvičení, rehabilitační procedury, akupunktura, reflexologie či prostředky tzv. manuální - myoskeletální medicíny (obor opřený o vyšetřování funkčních změn, nejčastěji blokád v oblasti páteře, ajejich odstraňování v širokém kontextu se všemi obtížemi).
Pokud cítíte velmi ostrou bolest zad znemožňující spánek nebo polohu vleže, co nejdříve navštivte lékaře. Pozor, u žen v menopauze či u starých lidí může v důsledku osteoporózy snadno dojít k vážným úrazům páteře.
V každém případě pro mě jako pro lékaře je podstatné dekódovat obtíže daného člověka, dát mu šanci mluvit a být připraven jej opravdu vyslechnout. Následně propojit jednotlivé střípky v celkovou mozaiku a odhalit cestu ke zdraví - pacientovi pomoci odkrýt zádrhele jeho života, například proč žije v ,mrtvém' vztahu, co mu v životě chybí, co touží uskutečnit a co mu v tom brání. A co je nedůležitější - pomoci mu, podpořit ho, aby s tím zkusil něco sám udělat. Třeba pomocí homeopatických léků, rehabilitace, cvičení či akupunktury. Ten největší díl práce sám na sobě však vždy musí vykonat sám pacient. To za něj nikdo neudělá.



TIP: Rozpěrná (též samovzpěrná) závěsná hrazda do dveří slouží pro snadné a účinné protažení zádových svalů, které tím zároveň nenásilně posilujete. Jednoduchým způsobem ji upevníte mezi zárubně dveří doma či v kanceláři (v případě potřeby ji lze stejně snadno demontovat), nosnost bývá kolem 100 kg, takže se nemusíte bát, že vás neunese. Ceny se pohybují od cca 300 Kč výše (poohlédněte se po té "své" hrazdě na internetu či sportovních a fitness potřebách).