Velmi často dostávám od pacientů po cévní mozkové příhodě (laicky řečeno "mrtvice") otázku, co dělat, aby se znovu nedokrvenost mozku nedostavila. Proto jsem se rozhodl v přehledu napsat hlavní rizika zvyšující pravděpodobnost vedoucí k tomuto onemocnění.
___
___
Ischemická CMP (z nedokrvení)
- vysoký krevní tlak
- pokročilejší aterosklerotické postižení cév
- uvolnění trombu nebo sklerotického plátu z některé z větších cév či tepen nebo ze srdce s následným ucpáním mozkových tepen
- srdeční arytmie (především fibrilace síní!)
- trombofilní stavy (stav, kdy je zvýšená tendence k vytváření sraženin)
- výjimkou není také CMP z dehydratace (zejména v létě)
- ve vertebrobazilárním povodí (tepny vedoucí přes obratle krční páteře) může k CMP přispět například i delší nepřirozená poloha hlavy (například při několikahodinovém spánku v autě, kdy se jedna z vertebrálních tepen stlačuje v nepříznivé poloze, tj. záklonu či rotaci hlavy, následkem toho může ztrombózovat jedna z těchto tepen, vzniklá sraženina se uvolní nebo narůstá) nebo výrazný zákon případně i kombinovaný s rotací hlavy, který může vést k uvolnění aterosklerotických nánosů na těchto cévách, stejně jako na hlavních přívodných cévách (karotidách)
Hemoragická CMP (krvácivá)
- vysoký krevní tlak
- "prasknutí" mozkové výdutě
- krvácení z cévní malformace
- následek zánětu cévní stěny
- následky některých infekcí
- nadužívání drog
- při úrazu
Obecné ovlivnitelné faktory:
- vysoká hladina cholesterolu
- cukrovka
- přílišná konzumace alkoholu
- kouření
- nedostatek pohybu
- obezita
Proč může vysoký krevní tlak vést k mozkové mrtvici?
Drobné tepny zásobující hluboké struktury mozku jsou velmi křehké, zejména v místě, kde se otáčejí o 90 stupňů (směrem nahoru). V tomto místě může dojít vlivem vysokého tlaku (nebo i náhlého zvýšení tlaku u lidí s normálním tlakem) a stárnutím cévní stěny k perforaci tepny a ke krvácení do hlubokých struktur mozku.
Související odkaz: