Dobré poledne, dnes je pátek 19.4.2024, svátek slaví Rostislav, zítra Marcela.

Řízení pod vlivem alkoholu - přestupek nebo přečin?

Zasedl jsem za volant posilněn dvěma skleničkami vína, abych ujel jen 500 metrů k sobě domů. Řídil jsem opatrně, ale navzdory tomu mi jeden řidič nedal přednost, a tak jsme se ťukli. Nikomu se nic nestalo, nic jsem nezapíral. A teď to vypadá, že státní zástupce mi chce napařit ohrožení pod vlivem návykové látky se sazbou až tři roky natvrdo. Děkuji, Ivan

___

___

ODPOVĚĎ:

Přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky se podle § 274 Trestního zákoníku dopustí ten, kdo "ve stavu vylučujícím způsobilost, který si přivodil vlivem návykové látky, vykonává zaměstnání nebo jinou činnost, při kterých by mohl ohrozit život nebo zdraví lidí nebo způsobit značnou škodu na majetku". Za tento přečin ale hrozi v základní skutkové podstatě "pouze" jeden rok odnětí svobody, nebo peněžitý trest či zákaz činnosti.

Ona vámí zmiňovaná až tříletá sazba trestu odnětí svobody by se mohla uplatnit pouze v případě, kdy byste způsobil havárii, dopravni nebo jinou nehodu. Vzhledem k tomu, že vy jste dopravní nehodu nezavinil, neměla by se na vaše jednání tato kvalifikovaná skutková podstata aplikovat. Zdůrazňuji, že citovaně ustanovení začíná souslovim "ve stavu vylučujícím způsobilost". Pokud jste před usednu tím za volant požil dvě skleničky vína, nemusí to nezbytně znamenat, že jste se tím dostal do stavu vylučujícího způsobilost.

Soudy vycháiejí z praxe, že do stavu vylučujícího způsobilost k řízení motorového vozidla se člověk dostane, když hladina alkoholu v jeho krví dosáhne hranice jednoho promile. Vy ve svém dotazu neuvádíte, kolik jste nadýchaL Každopádně pokud to bylo méně než jedno promile (což by po dvou skleničkách vína být mohlo), nebo pokud dechová zkouška provedena vůbec nebyla, měl byste být, co se týče možnosti obvinění z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, takříkajíc "z obliga".

Doplňuji, že přítomnost alkoholu v krvi v množství menším než jedno promile vás samozřejmě nezbavuje odpovědnosti podle přestupkového zákona. Hrozící postih je ale o dost menší nežli v případě přečinu.

 


Odpověď poskytla Bezplatná právní poradna online