Dobré dopoledne, dnes je čtvrtek 25.4.2024, svátek slaví Marek, zítra Oto.

Těhotenství po léčbě rakoviny prsu - rizika, bude mít i dítě rakovinu prsu?

Dcera prodělala rakovinu prsu. Moc touží po dítěti. Mohly by nastat nějaké komplikace vzhledem k prodělané onkologické léčbě? Hana

___

___

ODPOVĚĎ:

Předpokládám, že vaše dcera je ještě mladá (pod 35 let věku), tak je nutno pomýšlet na dědičné onemocnění. 5-10 procent rakovin prsu jsou na dědičném podkladě, to znamená, že se jedinci již rodí s dispozicí k tomuto onemocnění. Pro ně je typické, že se nemoc objevuje v mladším věku. Bylo by tedy vhodné vyšetřit vaši dceru, zda není nosičkou známé mutace pro rakovinu prsu. Pokud ano, tak by potom měla 50% riziko, že tuto dispozici zdědí také její potomstvo. Je-li nosičem známé mutace, tak je možné i vyšetření plodu při invazivní prenatální diagnostice (např. odběr plodové vody, choria). Pokud by dcera měla potíže s otěhotněním a musela by absolvovat asistovanou reprodukci (umělé oplodnění), potom je možno provést preimplantační genetickou diagnostiku a zavést ženě pouze zárodky, které tuto mutaci nenesou.

Druhý problém, který také musíme vzít v úvahu, je její léčba. Nevím, zda měla radioterapii (ozařování) a chemoterapii. Hlavně jak dlouho před plánovanou graviditou. O eventuálnírn poškození chromozómů těmito teratogeny se můžeme informovat vyšetřením získaných chromozomálních vad z krve. Normální je nález asi do 4 procent, je-li tato hodnota zvýšená, tak doporučujeme s těhotenstvím počkat. Dojde-li už k otěhotnění, tak lze vyšetřit chromozómy plodu (z odběru plodové vody nebo choria).

Třetím problémem je zdravotní stav ženy, zda je gravidita vhodná a nebude nadměrnou zátěží pro organismus. Podrobněji se k tomu musí vyjádřit onkolog.