Dobré ráno, dnes je čtvrtek 25.4.2024, svátek slaví Marek, zítra Oto.

Druhy hasicích přístrojů, jak správně uhasit požár, co dělat po použití?

typy_druhy_hasicich_pristroju_jak_spravne_hasit_pozar_pravidla_haseni_co_s_pouzitym_hasicim_pristrojem.jpgČlánek zmiňuje typy a druhy hasicích přístrojů, zmiňuje pravidla jakým způsobem efektivně hasit požár, abychom spíše hoření nepomohli a dává návod co dělat s použitým hasicím přístrojem.

 

jak uhasit požár

 

Typy a druhy hasících přístrojů

  • Práškový - lze jej pořídit přibližně od 1.000 Kč. Je vhodný pro hašení pevných látek, lze jej bez obav použít také na hořlavé kapaliny a plyny (např. propan-butan, benzín, oleje, karma) i na elektrické zařízení pod proudem. Největší nevýhodou práškových hasicích přístrojů je skutečnost, že po použití zanechávají po sobě velký "nepořádek". Především na elektronice mohou vzniknout nevratné škody.
  • Vodní - je vhodný pro hašení pevných hořlavých látek (dřevo, papír, uhlí, textil). Nelze jej však použít pro hasení zařízení, která jsou pod napětím. Také se příliš nehodí pro hašení hořlavých kapalin (např. benzínu).
  • Pěnový - najde uplatnění především při hašení hořlavých kapalin jako benzín, nafta, olej.
  • Sněhový - použijte zejména na hašení elektrických zařízení pod proudem (včetně jemné elektroniky a mechaniky), dále pak hořlavých kapalin a plynů.
  • Plynový - je vysoce účinný přístroj vhodný k hašení všech materiálů s výjimkou pevných žhnoucích látek. Hlavní nevýhodou je jeho vysoká cena. Hasivo se bezezbytku rozptýlí, proto lze tento typ použít při hašení automobilů, jemné mechaniky, počítačové techniky a jiných elektronických zařízení.
  • Hasicí sprej - může se hodit v případě začínajícího požáru. Lze jej sehnat také s nejrůznějšími náplněmi. Hlavní výhodou je zejména snadná manipulace, spolehlivost a výhodná cena. Největší uplatnění naleznou v automobilech, domácnostech, dílnách, kancelářích, při kempinku a grilování.

Jak správně hasit požár?

Kroky ke spuštění hasicího přístroje jsou zřetelně popsány přímo na jeho lahvi. Prostudujte si návod a občas si jen tak sami pro sebe tu situaci představte, jak byste se zachovali.

  • Důležité pravidlo č. 1 - zásah při požáru se musí provádět vždy po směru větru a vystřikující proud hasiva musí směřovat vždy na hořící předměty, nikoli do plamenů!
  • Důležité pravidlo č. 2 - dávejte si pozor na dostatečný odstup od požáru a hlavně na to, abyste proudem hasiva nepřenesli plameny na jiná místa
  • Důležité pravidlo č. 3 - hasíme vždy odspoda nahoru
  • Důležité pravidlo č. 4 - při hašení práškovými hasicími přístroji se doporučuje hasit přerušovaně
  • Důležité pravidlo č. 5 - pokud je to možné, použijte takový hasicí přístroj, který je vhodný pro hašení hořící látky. Pokud totiž použijete nesprávný typ hasicího přístroje, můžete dokonce způsobit větší škody než samotný požár.

Po dělat s hasicím přístrojem po použití? Naplnit a zkontrolovat

Pokud hasicí přístroj použijete, byť sebekratší dobu, musíte jej dát znovu naplnit a zkontrolovat. Investice do hasícího přístroje se rozhodně vyplatí, neboť škody způsobené případným požárem jsou téměř vždy mnohonásobně větší, než náklady vynaložené na pořízení hasicího přístroje nebo hlásiče požáru.

 


Související odkaz: