Příjemnou noc, dnes je pátek 26.4.2024, svátek slaví Oto, zítra Jaroslav.

Rady, tipy, návod jak se zbavit vlhkosti v bytě, rodinném domě

rady-tipy-navod-jak-se-zbavit-vlhkosti-v-byte-rodinnem-dome

rady-tipy-navod-jak-se-zbavit-vlhkosti-v-byte-rodinnem-dome
Mokré a plesnivé skvrny v koupelně nebo jinde na stěnách jsou malou domácí pohromou. Poradíme vám, jak vlhko do bytu vůbec nepustit, a pokud už je vaším nevítaným návštěvníkem, jak se ho zbavit. V běžné čtyřčlenné domácnosti se během dne do vzduchu vypaří neuvěřitelných osm až patnáct litrů vody! Vlhkost, která se odpařuje při vaření, sprchování a praní, se sráží na stěnách, často se v domě usazuje a nakumulovaná pak způsobuje nepříjemnou plíseň.

___
___


Sledujte vlhkost vzduchu

Pokud teplý a vlhký vzduch nemůže uniknout z uzavřeného prostoru, hromadí se v chladnějších místech, například u oken, v nevytápěných pokojích a v blízkosti nedostatečně izolovaných stěn. V místnostech, které obýváme, by se měla vlhkost pohybovat mezi 40 až 60 procenty. Stoupne-li nad tuto hladinu, začíná se tvořit plíseň. Vlhko je také živná půda pro nepříjemné roztoče. Nejlepší je pořídit si domácí přístroj na měření vlhkosti.


Větrejte

Základní pravidlo, na které nesmíte zapomínat, je pravidelné větrání. Čím je budova vzduchotěsnější, tím víc jí přísun čerstvého vzduchu pomáhá. Ideální je otevřít okna dokořán nejlépe čtyřikrát za den po dobu tří až pěti minut. V létě by to mělo být samozřejmě i déle.
Proti nadměrnému usazování vlhka nepomáhá větrání pomocí vyklápěček. Jestliže v místnosti chybějí okna, nechte páru vzniklou při vaření nebo koupeli uniknout přes okno ve vedlejší místnosti.
V koupelně pak otřete přebytečnou vodu z obkladů i podlahy.


Odsuňte nábytek od zdi

U hůře izolovaných stěn, zejména těch vnějších, je potřeba postavit nábytek pět až deset centimetrů od zdí. Tím zajistíte, že mezi ním a stěnou bude cirkulovat vzduch, zeď bude moct dýchat a nezačne vlhnout.


Nesušte oblečení na topení

V létě čerstvě vypranému prádlu prospěje sušení venku, ale v zimě ho často rozvěšujeme po bytě. Jenže z vlhkého prádla se vypaří až jeden a půl litru vody. Takže nezbývá než využít sušiček na prádlo, sušáren nebo zůstaňte věrní balkonům a terasám.


Volte přírodní materiály

Jestliže máte podlahy a nábytek z umělé hmoty, budete se častěji potýkat s vlhkostí. Naproti tomu přírodní produkty (ze dřeva, korku, ratanu nebo například dřevoštěpina) umějí pohltit víc vlhkosti a postarají se o lepší vzduch v místnosti.


Nedejte plísni šanci

Plísně jsou mimořádně odolné mikroskopické houby, které se nejprve nenápadně projevují tmavnutím povrchu, mají sklony rozrůst se do obrovských rozměrů a tvořit mapy. Kromě toho, že páchnou, ničí povrchy stěn a vaše zdraví. V určitém stadiu totiž dozrají, uvolní spóry do ovzduší celého bytu a zapříčiňují dýchací obtíže, při dotyku i onemocnění kůže a ekzémy.

Abyste se jim vyhnuli, přidejte při malování do barvy speciální přípravek proti plísním a nikdy neukládejte do skříní vlhké šaty ani obuv.


Zdroje vlhkosti v bytě, domě

  • Prosakováním páry nebo trhlinami ve zdech.
  • Vzlínavostí z narušených základů (pokud jsou základy vašeho domu neustále v kontaktu s vodou, může vlhkost vystoupat až do výše 1,5 metru).
  • Netěsností vodovodního kohoutku (i únik vody z pračky nebo myčky může poškodit zdi a podlahy).
  • Srážením (kondenzací)

 


Optimální vlhkost v bytě či rodinném domě v letním období je zhruba 40 až 55 %.
Optimální vlhkost v bytě či rodinném domě v zimním období je zhruba 45 až 60 %.

Související odkazy: