Dobré ráno, dnes je sobota 20.4.2024, svátek slaví Marcela, zítra Alexandra.

Proč je dobré dětem číst pohádky a jak pohádky vybrat

proc-je-dobre-detem-cist-pohadky-a-jak-pohadky-vybrat
proc-je-dobre-detem-cist-pohadky-a-jak-pohadky-vybrat
Dejte v létě vale digitálnímu světu a vstupte společně s dětmi s knihou v ruce do báječného světa fantazie.  "Nemám čas," zní z úst dospělých, kteří nemohou přibrzdit, aby ratolestem přečetli pár řádek na dobrou noc. Nutno říci bohužel. Vždyť určitě si z dětství pamatujete ten úžasný pocit, když jste se zachumlali do postele a netrpělivě čekali na maminku či tátu, abyste se dozvěděli, zda
princ osvobodí svou vyvolenou, Karkulka bude opět zachráněna a Baba Jaga zpopelněna ...
___
___


Společné večerní čtení nahrazují kreslené seriály různé úrovně, jenže obrazovka dítě nesevře v náruči, když se bojí, ani mu nevysvětlí, co je rytířův toulec anebo kdo byl chalupník.
Zkuste o dovolené vystoupit ze splašeného stereotypu. Nechte vymoženosti audiovizuální techniky doma a přibalte si na dny volna knihu, již budete ratolestem před spaním číst.

Možná po návratu zjistíte, že dětem animované nesmysly nechybějí. A po Večerníčku, jehož fenomén stojí mimo všechny kategorie, si kluci a holčičky rádi pohádku či dobrodružný příběh poslechnou od vás. Už od leporela seznamovat děti s knihami mohou rodiče od nejútlejšího dětství, pochopitelně výběr knihy musíte vždy přizpůsobit věku mrňouska. Hlasité předčítání pochopitelně největší význam v předškolním období, kdy se dítě seznamuje se světem knih, ale neumí ještě číst.
Ani s nástupem do školy by rodiče neměli na společné chvilky nad knihou zanevřít. Prvňáček či druháček si sice umí příběh přelouskat, ale má co dělat s přečtením slov, natož s pochopením obsahu textu. Ze čtení by se pak mohla stát otravná záležitost, které se budou vyhýbat. Až kolem desátého roku se schopnost čtení a myšlení dostane na takovou úroveň, že dítě vnímá přednostně smysl textu. Ale ani pak se pohádka od mámy nebo táty ničemu nevyrovná.

Vyberte kvalitní knihu přiměřenou věku a duševní vyzrálosti dítěte

Pokud se rozhodnete věnovat svůj čas společnému čtení, pak byste neměli plýtvat energií na nekvalitní publikace. Výběr z dnešního přesyceného trhu není snadný, a proto nic nezkazíte, jestliže se půjdete poradit do dětského oddělení nejbližší veřejné knihovny. Na exkurzi vyrazte v doprovodu drobotiny a rovnou synovi či dceři nechte vystavit čtenářský průkaz. Nepotřebujete přece domů kupovat všechny dětské knižní novinky. Navíc se knihovna pro kluky a holky stane samozřejmou možností získávání informací a budou se na ni s důvěrou obracet i v pozdějším věku. Při samostatném výběru publikace se zaměřte na:
  • věkovou kategorii - kniha by měla odpovídat vývoji vašeho potomka. Pokud by roční dítě zaujala encyklopedie vesmíru, měli byste mu nechat změřit IQ, protože máte doma zřejmě malého génia.
  • obsah a forma - záleží na vašem vkusu, jaké hodnoty od dětské knihy očekáváte. Určitě by děj neměl být depresivní a násilný. Důležitá je i nálada ilustrací, které každý mrňousek vnímá v prvním sledu. Také jazyk příběhu by měl odpovídat mluvě současných dětí.
  • tvůrci knihy - jméno autora, ilustrátora i renomé nakladatelství vám leccos o úrovni knihy mohou napovědět.

Četba nad zlato - výhody čtení dětem

Psychologové a pedagogové potvrzují, jak důležitou roli sehrává ve vývoji dětské duše čtení s rodiči, protože:

 

  • Dokáže rozvíjet jazykovou zásobu dítěte, rozšiřuje jeho znalosti, posiluje fantazii, emoce i umění komunikace.
  • Děti, kterým maminka nebo tatínek pravidelně čtou, se dokážou lépe soustředit.
  • Četba trénuje myšlení a zlepšuje paměť.
  • Prostřednictvím pohádek si kluci a holčičky osvojují morálni hodnoty, které pak přenesou do reálného života.

 

Společné čtení představuje pro velké i malé ještě jeden rozměr, jehož hodnotu nevyváží žádný poklad. Pohádka na dobrou noc nabízí rodičům i dětem možnost mít se jen pro sebe. Zkrátka večerní chvilka nad knížkou není jen o vědomostech a kultivování osobnosti, ale především o nenahraditelném prožitku.


Pohádky budují vztah dítěte s rodiči

Děti a pohádky k sobě patří a je škoda, že se rodiče někdy začnou spoléhat na audiovizuální techniku (CD, DVD, MP3 ad.). Už od jednoho roku si ale kluci a holčičky rádi s doporovdem dospělého prohlížejí první dětské knížky. Nejde ovšem jen o to dítěti číst a rozvíjet jeho slovní zásobu, představivost, cvičit koncentraci. Je to šance k vzájemnému sdílení. Emoční vývoj dítěte je stejně důležitý jako rozšířování slovní zásoby. Podporuje se tím důvěra mezi rodičem a dítětem. Pro dítě, které vyrůstá v prostředí lásky a důvěry, je svět bezpečný, jeho emoční vývoj není poškozený. Čtením pohádek neutváříme jen vztah dítěte k literatuře, ale má i širší dopad na jeho celkový vývoj. Čas, který dítěti takto rodiče věnují, jistě není ztracený a zúročí se i v celkové atmosféře v rodině.