Dobrý podvečer, dnes je úterý 3.12.2024, svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora.

Škodlivost mikrovlnky? Za 20 let nebyla prokázána. Dodržujte však některá pravidla.

skodlivost_mikrovlnne_trouby.jpgUž na vás někdo vybafl, co jste to za matku, když dítěti ohříváte jídlo v mikrovlnce? Copak se nebojíte ozáření, radiace a rakoviny? Zatím není důvod se kát. Škodlivost mikrovln zatím nebyla prokázána.

 

škodlivost mikrovlnné trouby, působení na zdraví

Jak pracuje mikrovlná trouba?

Zjednodušeně lze říci, že mikrovlny prochází izolanty, dorážejí se od kovových materiálů a rozkmitávají molekuly vody, tuku a cukru. Čím rychleji kmitají molekuly látky, tím je látka teplejší. Z tohoto principu je zřejmé, že narozdíl od běžného ohřevu, ohříváme přímo potravinu uvnitř, bez zbytečného ohřívání hrnce, vody a podobně.

 

Jednoduchá fyzika

Ve skutečnosti neexistuje výzkum, který by škodlivost ohřívání v mirovlnce prokázal. V Evropě se přístroj užívá přes 20 let a na nikom se konzumace ‚ozářených‘ potravin nijak neprojevila. Ohřívání v mikrovlnce funguje na stejném principu jako ohřívání na plotně - jen je rychlejší. Velmi jednoduše můžeme říci, že mikrovlny rozkmitávají molekuly vody a tuku. Čím rychleji molekuly kmitají, tím je látka teplejší. Není tedy důvod bát se záření, radioaktivity ani nemocí.

Dodržujte návod

Při ohřívání si přesto dejte pozor na pár věcí.

  • Ohříváte-li kojeneckou výživu ve sklenici, dávejte ji do mikrovlnky otevřenou, jinak by se mohla roztrhnout.
  • Nepoužívejte k ohřevu plastové nádoby, ale jen ty, které jsou k tomu přímo určené. Některé plasty totiž mají nižší bod tání a při zahřátí se z nich uvolňují látky, které nemají v jídle co dělat.
  • Hlídejte také teplotu jídla - mikrovlny potravu neohřejí rovnoměrně. Před podáváním proto jídlo promíchejte a teplotu zkontrolujte.

Mateřské mléko a Nutrilon však ohřívejte raději v teplé vodě

Ohřívání láhve v mikrovlnce může být příčinou nepatrných změn struktury mléka. V kojenecké směsi může dojít ke ztrátě některých vitamínů. V ohřátém mateřském mléce mohou být zničeny jisté ochranné látky. Ohřívání láhve držené v proudu horké vody z kohoutku, nebo postavené do mísy teplé vody sice vyžaduje několik minut navíc, ale je to mnohem lepší pro zachování nutričních hodnot mléka.

 

Výhody použití mikrovlné trouby

  • Kratší čas přípravy jídel znamená více volného času.
    Mikrovlné trouby znatelně zkracují dobu přípravy jídla - na polovinu nebo dokonce na třetinu.
  • Méně špinavého nádobí
    Především při ohřevu hotových pokrmů se projeví možnost ohřívat potraviny na stejném talíři, na kterém pokrm podáváme. Představme si případ, kdy ohříváme svíčkovou. Při klasickém ohřevu ušpiníme nádoby na omáčku, maso, napařování knedlíků a talíře. Při ohřívání pomocí mikrovlné trouby dáme na talíř maso, omáčku i knedlíky a ohříváme vše současně.
  • Úspora elektrické energie
    Díky kratšímu času a přímému ohřevu potravin je spotřeba energie menší. Myslím, že do úspor musíme také započíst energii, kterou ušetříme na ohřevu teplé vody pro mytí nádobí, kterého myjeme méně.
  • Zdravá výživa
    Příprava pokrmů v mikrovlnné troubě zachovává v jídlech více vitamínů a minerálních látek. To se týká především zeleniny, kterou v mikrovlné troubě připravujeme v minimálním množství vody. Také menší množství tuku, které používáme při přípravě jídel v mikrovlné troubě, je pro náš organismus prospěšné.
  • Pohodlí
    Potraviny stačí vložit do mikrovlné trouby, zavřít dvířka a nastavit požadovaný ohřev. Mikrovlná trouba na nás sama upozorní, že splnila svůj úkol. Při delším vaření stačí pokrm jen občas zamíchat.
  • Více možností při úpravách pokrmů
    Aby se co nejvíce rozšířily možnosti využití mikrovlného ohřevu, vyrábějí se některé mikrovlné trouby v kombinacích s dalšími možnostmi přípravy potravin. Mikrovlné trouby mohou být vybaveny různými typy grilů a horkovzdušným ohřevem, jejichž použití může být kombinováno s působením mikrovln.