Dobré odpoledne, dnes je čtvrtek 18.4.2024, svátek slaví Valérie, zítra Rostislav.

Jak poznat lichváře od slušného poskytovatele úvěrů - 5 rad

jak-poznat-lichvare-od-slusneho-poskytovatele-uveru-5-rad

jak-poznat-lichvare-od-slusneho-poskytovatele-uveru-5-rad
Každý pátý Čech přiznává, že není schopen rozlišit lichváře od bezpečného poskytovatele úvěru. Lidé pak často ani nevědí o zákonné možnosti předčasného splacení úvěru, které je téměř bez sankcí. Z průzkumu také vyplynulo, že pro 62 procent lidí je nejdůležitějším parametrem nízký úrok. Problém je v tom, že to lichváři už vědí, a nabízejí nízké úroky. Jenže pak si stejně najdou jiný způsobt, jak peníze od lidí dostat.

___
___


Smluvní podmínky čte jen každý desátý

Jen desetina lidí také sleduje smluvní podmínky – pod slibem nízkého úvěru jsou zkrátka schopni a ochotni podepsat velmi nevýhodné smlouvy, které je přivedou do velkých problémů a nezřídka do úvěrových spirál. Vysokých 87 procent Čechů se ve smlouvách, které podepisují, nevyzná a celých 73 procent spotřebitelů nedokáže adekvátně definovat parametry, které by měli sledovat při výběru a hodnocení úvěrových společností.

Obezřetnost vůči lichvářům v ČR není zvykem

Ačkoliv poskytovatele SMS půjčky a internetových půjček či neznámé nebankovní společnosti za bezpečné považuje jen minimum oslovených (tři procenta u poskytovatelů SMS půjček a čtyři procenta u poskytovatelů internetových půjček a neznámých nebankovních poskytovatelů), větší obezřetnost Čechů vůči lichvářům dlouhodobě nepozorujeme.


Tipy a rady jak nenaletět lichvářům a na co si dát pozor u půjčky

1. Nereagujte na rychlé anonymní nabídky peněz

např. na telefonu, oslovení na ulici, ve veřejných prostorách obecně apod.. Hrozí riziko lichvářských úroků, pokut, nestandardních poplatků.

2. Neplaťte poplatky předem

Neuzavírejte žádné pojištění jako podmínku poskytnutí úvěru a neplaťe poplatky za zprostředkování úvěru předem – kromě pojištění schopnosti splácet spotřebitelský úvěr (v takovém případě se pak jedná o platbu, která se započítává do RPSN).

3. Porovnejte půjčenou částku s tou, kterou nakonec zaplatíte

Před rozhodnutím pro konkrétního poskytovatele úvěru je třeba, aby si spotřebitel porovnal sumu, kterou si chce půjčit, s částkou, kterou bude muset zaplatit. Jestliže je půjčka 100 tisíc a za tři roky je třeba vrátit troj či vícenásobek výchozí částky, je pouze na rozhodnutí každého, zda je pro něho cena, kterou za úvěr zaplatí, přijatelná. Pokud se spotřebitel i přes mnohanásobné navýšení rozhodne úvěrovou smlouvu podepsat, pak je pro orgán dozoru velmi těžké až nemožné takového spotřebitele před jakýmkoliv rizikem chránit.

4. Mějte dost času na pročtení a podepsání smlouvy

Vždy si řádně přečťete smlouvu, a to před podpisem - vyžádejte si čas na seznámení s ní, požadujte upřesnění a vysvětlení nesrozumitelných nebo nepřesných formulací. Pokud neposkytne věřitel dostatek času na seznámení s podmínkami úvěrové smlouvy, nic nepodepisujte!

5. Nezapomeňte na hodnotu RPSN

Požadujte ve smlouvě uvedení hodnoty RPSN – a to včetně všech stanovených nákladů (právě v zákoně je stanoven výčet položek, které jednoznačně náleží do výpočtu roční procentní sazby nákladů - RPSN).