Dobrý večer, dnes je středa 24.4.2024, svátek slaví Jiří, zítra Marek.

Zdražení v roce 2012 - co všechno podraží

zdrazeni-2012-zbozi-sluzby
zdrazeni-2012-zbozi-sluzby
Asi by všechny překvapilo, kdyby se něco zásadně zlevinilo. V roce 2012 nás čeká série zdražení, zlevnění se zkrátka neplánuje. K navýšení cen dojde v oblastni zdravotnictví, stavebnictví, podraží také dálniční známky a mnoho dalšího. Seznam podražených služeb a zboží naleznete na této stránce.
___
___



Zdražení 2012

Jde zejména o:
  • potraviny,
  • nealkoholické nápoje,
  • vodné a stočné,
  • teplo,
  • městskou dopravu,
  • knihy, časopisy a noviny,
  • ubytovací služby,
  • vstupné na kulturní akce,
  • léky a zdravotnické pomůcky,
  • dětské pleny,
  • stavební práce.


Vedle dalšího zdražení položek z dřívější snížení sazby tak - čistě teoreticky - může mírně zlevnit ostatní zboží a služby, zařazené v základní sazbě DPH (otázkou je, zda to obchodníci udělají). Oficiálním důvodem zvýšení DPH je financování důchodové reformy včetně výplat současným důchodcům.

Recept v lékárně:


Od ledna 2012 začnou lidé platit ze svého hradit léky do 50 korun a podpůrné léky, například na vysoký tlak.

Naopak už se nebude platit 30 korun za každou položku na receptu, ale za celý recept.

Změnu už schválili poslanci, vládní koalice má potřebnou převahu i k přehlasování senátního veta.

Dosavadní poplatek za návštěvu lékaře se nemění.


Zvýší regulačního poplatek za pobyt v nemocnici z 60 na 100 korun za den.


Změnu už schválili poslanci, vládní koalice má potřebnou převahu i k přehlasování senátního veta.



Zdražení dálniční známky 2012


Známka na kalendářní rok zřejmě zdraží z 1200 na 1500 Kč , na měsíc z 350 na 440 Kč, na deset dnů z 250 na 310 Kč.

"Očekávaný výtěžek ve výši 750 milionů korun ročně bude použit pouze pro opravy a údržbu dálnic a rychlostních silnic," slibuje ministr dopravy Pavel Dobeš z Věcí veřejných.

Mýtné pro nákladní automobily má zdražit zhruba o čtvrtinu - i to se může promítnout do ceny zboží a služeb.

- Nezávisle na zvýšení daně z přidané hodnoty zdraží v některých městech i samotné jízdné v hromadné dopravě.

Zatímco v Praze, Olomouci a Hradci Králové už městská doprava zdražila v předchozích měsících, další krajská města - Brno, Plzeň a Zlín - ohlásila tento krok (nad rámec pouhého dorovnání DPH) na leden 2012.

V Praze se od září také zvýšily pokuty za jízdu načerno.

Řada dalších dopravců pak zdraží jen kvůli zvýšení DPH, například České dráhy nebo RegioJet.



Zvýšení poplateku za vklad do katastru nemovitostí 2012 - dvojnásobek


Řízení o povolení vkladu do katastru přijde na 1000 korun místo dosavadních 500.

Poplatek se od roku 1994 neměnil. Český úřad zeměměřický a katastrální jej proto chtěl zvýšit alespoň o část inflace.

Návrh na vklad se podává nejen při změně vlastníka, ale třeba také při vzniku zástavního práva nebo věcného břemene.

Peníze získané z vyšších poplatků chce úřad využít zejména k urychlení digitalizace katastrálních map.



Zvýšení poplatku za stavební povolení 2012


Stavební povolení u rodinného domu má zdražit z dosavadních 300 na 5000 korun.

I nadále má platit, že k stavbě rodinného domu do 150 metrů zastavěné plochy s maximálně dvěma nadzemními podlažími a podkrovím není potřeba stavební povolení, ale postačí takzvané ohlášení.

Dům však musí - zjednodušeně řečeno - stát v zastavěném území, nevyžadovat v dané lokalitě novou infrastrukturu a podstatně neměnit místní poměry.

U bytových domů, tedy staveb s více než třemi byty, stoupne poplatek z nynější tisícovky na 10 tisíc korun (původní návrh počíta s 20 tisíci).

Povolení ke stavbě garáže s nejvýše třemi stáními zdraží z 300 na 1000 korun.

Ministerstvo připomíná, že od roku 1992 se výše poplatků nezměnila. Náklady na územní a stavební řízení přitom podle něj rostou, stejně jako jeho náročnost.



Soudní poplatky 2012


Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS připomíná, že poplatky se za posledních deset let nezvýšily, přestože inflace i hrubá mzda rostly. Jde tedy především o dorovnání na stav z roku 2001.

Změny poplatků ale mají také motivovat účastníky ke smírnému řešení sporů či k omezení šikanózních, neúčelných a zbytečných žalob. Mají také více odpovídat náročnosti některých řízení.

Zůstane i možnost osvobození od poplatku a zásada, že výdaje má nakonec platit poražená strana.



Soudní poplatek na návrh na rozvod manželství a za návrh na vypořádání SJM


Za návrh lidé od září 2011 nově zaplatí 2000 korun, tedy dvojnásobek dosavadní částky.

Stejně tak zdražuje návrh na zahájení řízení o vypořádání společného jmění manželů (bezpodílového spoluvlastnictví) nebo o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví.



Soudní poplatek za vymáhání dluhu


do 20 tisíc  přijde od září 2011 nově na tisícovku. Dosud to bylo 600 korun, ale jen do sporné částky 15 tisíc korun.

Poplatek za spory o peníze v částce mezi 20 tisíci a 40 miliony činí nově pět procent z této částky, tedy maximálně dva miliony korun. Dosud činil čtyři procenta, avšak nejvýše jeden milion korun, a to i pro sporné částky nad 40 milionů.

Nově vzniká třetí skupina sporů o peníze: Kdo se chce soudit o více než 40 milionů, připlatí si k dvoumilionovému poplatku ještě jedno procento ze sporné částky nad 40 milionů (maximálně však do sporné částky 250 milionů).

Pokud se lidé soudí o nemovitosti, zaplatí nově za každou z nich pět tisíc místo dosavadních tří tisíc korun. Je-li předmětem sporu podnik, platili by nově 15 tisíc místo dosavadních 10 tisíc korun.

Jestliže v občanském soudním řízení nepůjde o peněžité plnění ani o nemovitost či podnik, zvýšil se poplatek stejně jako u rozvodů, tedy z jednoho na dva tisíce.

Na tisícovku, tedy dvojnásobek, od září zdražil návrh na takzvané předběžné opatření. Typicky když někdo po soudu žádá, aby protistraně zakázal určité jednání do doby, než soud rozhodne o samotném předmětu sporu.


Poplatek za zápis do obchodního rejstříku


Od září 2011 si připlatí také podnikatelé při zápisu do obchodního rejstříku.

Nově se rozlišuje, zda jde o administrativně náročnější zápis akciové společnosti (poplatek má činit 12 tisíc), nebo jednodušší zápis jiné formy společnosti (nově 6000 korun). Dosud se platilo vždy 5000 korun.

Změna nebo doplnění zápisu v obchodním rejstříku zdražuje na 2000 korun, tedy dvojnásobek současného stavu.

Naopak končí poplatek za výmaz z rejstříku, který dosud činí 3000 korun. Podle vlády jde o bariéru, která brání "čistotě" a aktuálnosti rejstříku, protože navrhovatelé ve většině případů nemají žádné nebo jen minimální finanční prostředky.



Zvýšení poplatku za výpis z rejstříku trestů


Na přelomu let 2011 a 2012 (přesné datum záleží na definitivním přijetí zákona) se má zvýšit i poplatek za výpis z rejstříku trestů.

Z dosavadních 50 korun vzroste na dvojnásobek, tedy 100 korun.



Zvýšení poplatku za odeslání balíku


Od října 2011 je doručení balíku prostřednictvím České pošty až o pětinu dražší než dříve. Poslání obyčejného balíku do dvou kilogramů zdražilo ze 43  na 52 korun.

U balíku do pěti kilogramů stoupla cena z 50 na 59 korun. Doručení doporučeného balíku, který neváží více než půl kila, stojí nově 59 korun místo 49 korun.

Podnik naposledy měnil ceny balíkových zásilek v lednu 2009. Nyní argumentuje zdražováním pohonných hmot či energií.

Nový poplatek (pět korun) dále zaplatí zájemci o rozpis bezhotovostní platby SIPO, kteří si jej nechají doručit do schránky.



Zdražení elektrické energie 2012


Od Nového roku už tradičně zdraží  elektrická energie, podle dosavadních odhadů zhruba o šest procent. Konkrétní ceny však zatím nejsou známy.

Výrazně zdraží také  teplo, některé teplárny mohou zvýšit ceny až o více než desetinu. Ani v tomto případě však zatím nejsou známy konkrétní ceny.

Zemní plyn už zdražoval v červnu, další růst cen oznámily společnosti RWE a Pražská energetika na začátek listopadu, E.ON pak na začátek prosince. Zatím není jasné, jak se změní ceny od Nového roku.



Zvýšení nájemného v r obecních bytech 2012


Mnoho měst plánuje v příštím roce zvýšení nájemného v obecních bytech. Většina radnic peníze vybrané za nájemné investuje zpět do údržby a oprav bytového fondu.

- Řada měst chce v roce 2012 zvýšit daň z nemovitostí, jejíž stanovení (do zákonem stanoveného stropu) je v jejich kompetenci.

Zvýšení daně už schválili v Liberci . V centru se zvýší na dvojnásobek, v některých okrajových částech o více než čtyřnásobek.

V Mladé Boleslavi stoupne daň na dvojnásobek. O 150 procent vyšší daň zaplatí lidé žijící v okrajových částech Berouna. Daň plánují zvýšit i další středočeská města - Kolín a Kutná Hora. Naopak Příbrami, Kladně, Říčanech u Prahy nebo v Nymburce daň zůstane na stejné úrovni.

Dvojnásobně vzroste daň v Mostě či Bohumíně, podobný krok už schválili i radní v Rožnově pod Radhoštěm nebo Uherském Hradišti .

Ministerstvo financí zároveň plánuje, že obcím umožní rozšířit koeficient daně z pozemku podle kvality infrastruktury v konkrétní části obce. To může od roku 2014 přinést další zdražení, změny ale budou v kompetenci jednotlivých obcí.



Zdražení cigaret 2012


Od ledna 2012 vzroste sazba spotřební daně z cigaret o pět haléřů za kus, u doutníků o deset haléřů a u řezaného tabáku o 60 korun za kilogram.

K dalšímu zvýšení spotřební daně pak má dojít od roku 2014.

Krabička cigaret by neměla zdražit o více než tři koruny.

Daň se zvyšuje kvůli požadavkům vyplývajícím z evropské směrnice.


Zvýšení poplatku za odvoz komunálního odpadu


Místní poplatek za likvidaci a odvoz komunálního odpadu může od roku 2013 vzrůst na dvojnásobek .

Dosud činí maximálně 500 korun na osobu, nově až 1000 korun.

Zatím jde jen o návrh ministerstva financí, Parlament jej projedná až v příštím roce.

Konkrétní výši poplatku určují (do zákonem stanoveného stropu) jednotlivá města a obce.

Nově by poplatek měli platit i vlastníci bytů a rodinných domů, přestože tam není nikdo hlášen k trvalému pobytu. Jde o reakci na rozšiřující se počet takzvaných apartmánů. Poplatek začnou platit i cizinci s dlouhodobým nebo trvalým pobytem.

Ministerstvo se na základě dosavadních zkušeností neobává, že zdražení povede k netřídění odpadu a tedy k nárůstu komunálního odpadu.

Důvodem pro zvýšení stropu jsou rostoucí náklady obcí, související s likvidací a svozem komunálního odpadu.

Novela má také zpřísnit vymáhání poplatku u nezletilých osob. Pokud jej nezaplatí, může obec vymáhat poplatek na jeho zákonném zástupci, tedy typicky na některém z rodičů.



Zvýšení správních poplatků za vydání cestovního pasu a náhradního občanského průkazu


Během prvního čtvrtletí 2012 měly výrazně zdražit správní poplatky za vydání cestovního pasu a "náhradního" občanského průkazu.

"Plán ministerstva vnitra však narazil na zásadní nesouhlas ministerstva financí a neprojednala jej proto ani vláda.

"Návrh jsme odložili a budeme se jím zabývat až při další vhodné příležitosti," řekla online deníku Aktuálně.cz Petra Schneiderová z tiskového oddělení ministerstva vnitra.

Podle návrhu z letošního jara měl poplatek za vydání pasu stoupnout na dvojnásobek u dospělých a na šestinásobek u dětí mladších 15 let (po 26. červnu 2012 má výslovně platit, že děti musí mít vlastní doklad i při cestách s rodiči po Evropské unii).

Na dvojnásobek mělo zdražit i vydání nového občanského průkazu, pokud jej majitel předtím poškodí, zničí, ztratí nebo mu jej někdo ukradne.

Ještě více si měli připlatit lidé, kteří chtějí na občanku zapsat nepovinné údaje nebo ji vyměnit z osobních důvodů, například kvůli změně fotky. Nově je místo 100 Kč čeká poplatek 300 korun.

Zdražením chtělo ministerstvo vnitra alespoň částečně pokrýt náklady spojené s výrobou dokladů.



Zvýšení poplatku za lázeňský či rekreačí pobyt


Od roku 2013 může zdražit místní poplatek za lázeňský nebo rekreační pobyt.

Dosud činí nejvýše 15 korun na osobu, nově to má být 20 korun.

Zatím jde jen o návrh ministerstva financí, Parlament jej projedná až v příštím roce.

Konkrétní výši poplatku určují (do zákonem stanoveného stropu) jednotlivá města a obce.

"Strop poplatku je stejný již od roku 1991, zatímco náklady lázeňských míst a míst se zvýšeným soustředěným turistickým ruchem na udržování infrastruktury (kolonády, parky, místní komunikace, nároky na čistotu apod.) v uvedeném období mnohonásobně vzrostly," uvádí ministerstvo v návrhu.

I nadále má platit, že od poplatku za lázeňský nebo rekreační pobyt jsou osvobozeny osoby mladší 18 let a osoby starší 70 let. Provozovatel ubytovacího zařízení však bude nově muset uvádět do evidenční knihy datum narození hosta - právě kvůli ověření tohoto nároku.


Zdražení poplatku ze vstupného veřejného prostranství


Horní hranice místního poplatku ze vstupného (resp. za užívání veřejného prostranství) se nemá zvýšit ani od roku 2013.

Chystaná novela však má omezit spekulativní jednání některých pořadatelů akcí, kteří sice prohlásí, že akce je pořádána za účelem získání finančních prostředků na charitu nebo veřejně prospěšné účely, ale ve skutečnosti žádný finanční výtěžek na tuto činnost neodvedou.

Od poplatku mají být od roku 2013 osvobozeny jen ty akce, pořádané na veřejném prostranství, jejichž výtěžek je určen a ODVEDEN na charitativní a veřejně prospěšné účely.

Horní sazba poplatku za užívání veřejného prostranství má i nadále činit 10 korun za každý metr čtvereční. Za užívání veřejného prostranství k umístění prodejních nebo reklamních zařízení, lunaparků a jiných atrakcí může obec zvýšit sazbu až na desetinásobek.


Od ledna 2013 se pak sazba DPH sjednotí na 17,5 procenta, a to bez výjimek.