Dobré odpoledne, dnes je sobota 21.12.2024, svátek slaví Natálie, zítra Šimon.

Exekuce majetku a jak se jí bránit - poradna, návod jak zabránit exekuci

exekuce_poradna.jpegI když se to možná někdy nezdá, tak i soudní exekutor je jen člověk a existuje hned několik způsobů, jak se s ním domluvit, jen je důležité je znát a také s exekutorem spolupracovat. Hrozící exekuce je věc, o které se předem dozvíte a pokud si myslíte, že svůj majetek nebo peníze na účtě schováte, tak na to zapomeňte - exekutoři takové triky mají dávno mnohokrát zažité.

poradna

Soudní exekutor je fyzická osoba, stát na něj přenáší část svých pravomocí, nicméně není státním zaměstnancem.

Jak na muže či ženu s exekučním příkazem v ruce zapůsobit? Jednat vždy na rovinu! Nemusí jen brát, ale může vám i pomoci, protože poskytuje právní servis jak oprávněnému, tak povinnému (dlužníkovi). Když vidí, že má dlužník snahu se domluvit, vyjde mu vstříc. Čím? Může se souhlasem věřitele povolit splácení dluhu v přiměřených spátkách, může také zrušit některé exekuční příkazy, pokud dlužník prokáže,že k uspokojení pohledávky stačí jen jeden. Je to jen o dobré vůli exekutora a exekuovaného.

Na druhé straně jsou exekutoři rychlí, věcní a efektivní - jsou na výsledku práce přímo ekonomicky závislí. 

 

Neignorujte své dluhy! Základní pravidla - reagovat, řešit, nezanedbat.

Co dlužníkovi určitě nepomůže? Dělat mrtvého brouka! Nejčastějším bludem je, že když si nebudu přebírat poštu, tak mi nic nehrozí a exekutor nemůže přijít. Omyl! Zákony na takové případy pamatují - i nevyzvednutá obáka se za několik dní považuje v řadě případů za doručenou.

 

Soudní obsílku určitě čtěte. Proč?

Pokud ignorujete ataky o zaplacení, čas hraje proti vám! Po upomínce následuje výzva, abyste se dostavili k soudu. Pokud ani to neuděláte, zaděláváte si na problém - soudce totiž může vyřknout rozsudek bez vaší přítomnosti a vy se tak nemůžete jakkoliv bránit nebo zasáhnout!

 

soudni_exekutor.jpegNejobvyklejší chyby a omyly

Pokud veškeré předzvěsti exekuce ignorujete, můžete přijít o střechu nad hlavou, aniž byste se to dozvěděl dřív, než vás překvapí nový vlastník nemovitosti. 

Další fatální chybou je, že většina dlužníků zapomíná na úroky či smluvní pokuty a žije v představě, že dluží částku výrazně nižší než tomu je. Např. několikatisícový dluh na nájemném se může za pár let zvýšit na statisíce!

Mýlí se i exekuovaní, kteří se domnívají, že se vymahač před návštěvou ohlásí. To je omyl. O tom dlužník není zpraven předem, ale až při samotném úkonu (exekuci), aby třeba neodstranil hodnotnější majetek

 

Dluhy v rodině nebo vzniklé za manželství

Bič exekucí dopadá nejen na povinného, ale i na jeho rodinu. Rodiče musí platit za marnotratné děti, bývalému manželovi (manželce) zůstanou závazky jeho expartnera na krku i po rozvodu. Většinou nejvíc zaskočí dluh, který bez vědomí druhého udělal jeden z manželů za trvání manželství. Nevyrovanané pohledávky přitom člověka tíží třeba i do smrti. A i později - dluhy se totiž dědí, takže pokud neodmítnete dědictví, jste povinen jako dědic dluhy uhradit

 

Pravomoci exekutora

"Vymáhač" má od státu obrovské pravomoci. Musí s ním spolupracovat orgány státní správy, banky, pojišťovny a další instituce. Většinou se nejprve podívá do katastru nemovitostí, jestli na sebe máte napsaný dům či byt, zjistí jaké vám patří auto, kolik máte na účtech, pojistkách, stavením spoření a od zaměstnavatele se dozví výši vašeho platu

 

Jaké jsou způsoby exekuce? Co všechno se může dít s vaším majetkem

Když má vaše aktiva a příjmy jako na dlani, jedná dál. Rozdouje se, jaký vydá exekuční příkaz ohledně majetku, který má být postižen a poté jej realizuje. Může jít o příkaz k výplatě účtu, přikázání jiné pohledávky, srážky ze mzdy, prodej movitých i nemovitých věcí, či dokonce podniku.

 

O exekuci budete vědět nějakou dobu předem

Všechna rozhodnutí, která exekutor vydá, musí být doručena účastníkům řízení. Tedy samozřejmě i povinnému (dlužníkovi). Nic tedy neudeří jako blesk z čistého nebe. Dlužník má čas se s vykonavatelem spojit a snažit se projednat, jak a kdy dluhy vyrovná. 

Exekutor si ale nemůže dělat co chce. V Exekuním řádu (zákon 120/2001Sbírky zákonů) má přesně vymezená pravidla. Je pod dohledem ministerstva spravedlnosti a rovněž předsedy okresního soudu, do jehož obvodu je jmenován. Když se cítíte být poškozený, můžete na něj podat i trestní oznámení nebo si stěžovat u Exekutorské komory ČR.

 

Jak se bránit exekuci?

Možností je hned několik:

  • odvolání
  • návrh na zastavení exekuce
  • návrh na odklad exekuce

Exekutor není jen nepřítel, každý se může poradit přímo s exekutorem a mít tak informace i šanci vše vyřešit.

 


 

Související odkazy:

 

Vzory: