Dobré odpoledne, dnes je čtvrtek 21.11.2024, svátek slaví Albert, zítra Cecílie.

Lékařské služby v nemocnicích 2014 - otázka přesčasů je těžko řešitelná

lekarske-sluzby-v-nemocnicich-2014-otazka-prescasu-je-tezko-resitelna

lekarske-sluzby-v-nemocnicich-2014-otazka-prescasu-je-tezko-resitelna
Od 1. ledna 2014 končí České republice výjimka ze směrnice Evropské unie o pracovní době, která mimo jiné upravuje maximální počet přesčasových hodin nemocničních lékařů. Nynějších maximálně přípustných 16 hodin přesčasové práce týdně se tímto dnem sníží o polovinu na 8 hodin týdně. Řada nemocnic se tak může dostat do kritické situace, a pokud bude chtít dodržet zákon, nebude schopna zajistit současný 24hodinový provoz. Druhou možností je zákon obejít.

___

___

Před tím ale LOK-SČL důrazně varuje a tuto variantu zásadně odmítá. Ohroženi by totiž byli především pacienti. „Ostatní evropské země byly nuceny řešit tuto situaci tak, že nabíraly více lékařů. V českých nemocnicích je to ale jiné. Lékaři chybějí a stále odcházejí další, zejména ti mladí, a tak si přesčasy nebude mít kdo rozdělit. Neexistuje proto reálná šance, že by se s tím nemocnice v lednu 2014 dokázaly vypořádat,“ říká předseda LOK-SČL Martin Engel a doplňuje: „Bohužel je ve hře opět klasické české řešení a hledá se cesta, jak toto nařízení EU reálně obejít a získat pro české zdravotnictví další výjimku. Na vyřešení této situace přitom měla Česká republika šest let času, kdy pro nás platila přechodná výjimka. Jako lékař bych řekl, že se stále potlačují symptomy, ale neřeší se příčina potíží.

LOK-SČL zásadně nesouhlasí s tím, aby se jako řešení problému pouze hledal způsob, jak tuto směrnici EU obejít. Na úterním setkání předsedů místních organizací z nemocnic celé republiky bylo přijato usnesení, že LOK-SČL bude jednoznačně trvat na dodržení zákona.

„Současná situace s neúměrným množstvím přesčasových hodin je nebezpečná jak pro lékaře,tak pro pacienty. Žádný pacient přece nechce, aby ho operoval lékař po předchozí nepřetržité 48hodinové službě. Lékaři nejsou roboti a vlivem únavy se značně zvyšuje riziko pochybení. A bohužel toto je realita mnoha nemocnic,“ komentuje současný stav Miloš Voleman, místopředseda LOK-SČL a lékař z pražské nemocnice na Vinohradech.

"U řidičů, pilotů a dalších profesí se s přestávkami a přísným dodržováním pravidel počítá samozřejmě, jen u lékařů, kteří rozhodují o lidských životech, se to dlouhodobě zanedbává." LOK-SČL proto bude po kompetentních orgánech rozhodně požadovat, aby se situace konečně řešila systémově, nikoli stále stejnými záplatami. Chceme, aby provoz nemocnic a úroveň poskytování zdravotní péče zůstaly zachovány na stejné úrovni, nemůže to však být za cenu absolutního vyčerpání lékařů,“ dodává Voleman.

S koncem výjimky přichází i další problém. Lékař, který bude ve službě déle, než by měl, se, pokud udělá chybu, zřejmě vystavuje nebezpečí nejen trestního, ale i civilního postihu. „Pokud tedy v nemocnici pracuji v době, kdy už mám podle zákona vyčerpaný limit přesčasové práce, a udělám chybu, vystavuji se riziku, že případná občanskoprávní žaloba bude směřovat nikoli proti nemocnici, ale proti mně,“ vysvětluje právník České lékařské komory Mgr. Aleš Buriánek.

„Právní postavení lékaře vykonávajícího práci přesčas v době, kdy to již dle zákoníku práce není možné, je velmi problematické. Není totiž vůbec jisté, zda lékař za chybu v této době odpovídá jako zaměstnanec nemocnice (tedy pouze do výše čtyřapůlnásobku svého výdělku), nebo naopak jako svého druhu její smluvní partner stojící mimo zaměstnanecký vztah. V druhém případě by odpovědnost lékaře byla zcela neomezená. Ačkoli právní názory na tuto situaci mohou být různé a závazný právní výklad by v konkrétním případě mohl dát jedině soud, rizika takového výkonu práce ve zdravotnictví jsou v každém případě značná,“ uzavírá Buriánek.

 

Zdroj: tisková zpráva LOK-SČL

 

Související článek: