Dobré ráno, dnes je úterý 16.4.2024, svátek slaví Irena, zítra Rudolf.

Jak se zbavit mravenců - rady, tipy, triky

rady_jak_se_zbavit_mravencu.jpgZnáte to - je jaro nebo začátek topné sezóny na podzim a stovky hladových malých příživníků se dostávají do vašeho bytu nebo domu. Pořádně ani nevíte kudy, snažíte se dát všude jed, stříkáte sprejem a drobní kusadláci se vynořují stále noví a noví. Stránka vám poradí jak na to, abyste problém vyřešili.

 

___

Deratizace mravenců - tipy, rady a triky jak zlikvidovat mravence v domácnosti

  • Na místo, kde se hromadí, nastražte osolený celer posypaný skořicí, mravenci se prý do pár dní odstěhují.
  • Na místo, kudy chodí do hnízda a nebo na lup (cesta), položte na papír směs kvasnic a cukru nebo medu - mravenec po pozření takovéto směsi umírá na kvašení v jeho útrobách.
  • Namočte mycí houbičku(y) do cukrové vody, položte k místu častého výskytu a nechte je na houbičku(y) nalézt, pak houbičky seberte a mravence na nich zlikvidujte. Houbičky vyperte a vysušte a postup opakujte. V kombinaci s opatřením z předchozího odstavce a případnou desinfekcí předpokládaného hnízda se může jednat o účinné opatření.
  • Roztok ze sírového květu, citrónu, květu máty a majoránky - pravidelně jím potírejte napadené prostory. Mravenci se takto ošetřeným místům prý vyhýbají.
  • Zamázněte veškeré škvíry a mezery, kudy  vycházejí do Vašeho bytu touto mastí: dva díly chlorovaného vápna a jeden díl vepřového sádla. Nebudou se snažit se prokousat znovu, tutu směs nesnáší.
  • Zamázněte veškeré škvíry a mezery, kudy vycházejí do Vašeho bytu silikonem.
  • Umístěte do jejich cest nebo místa výskytu silně aromatické látky: jalovcový list, kerblík, skořici, majoránku, hřebíček.
  • Z běžně dostupné "chemie" na ně působí docela drsně obyčejné savo. Injekční stříkačkou ho dostat do děr, kterými lezou k Vám a pak ty díry zaslepit třeba výše zmiňovaným silikonem.
  • Podobně jako savo lze použít slanou horkou vodu nebo roztok z pěti dílů zažívací sody a jednoho dílu cukru.
  • Prý účinnou variantou je aplikace acetonového řdidla C6000 do chodbiček.
  • Dokonale vysušenou kávovou sedlinu z černého kafe nadrobit a malé černé potvůrky tímto posypat. Podobně lze použít i prášek do pečiva.
  • Pokud otvor, kterým mravenci lezou k Vám dovnitř tvoří třeba mezera mezi stěnou a podlahou a udrží v sobě tudíž kapalinu, nalijte tam jar.
  • Pokud je jich více pohromadě, můžete s úspěchem vysát vysavačem. Musíte ale rychle zlikvidovat pytel z vysavače. Tato rada je asi vhodná pro okamžitý efekt, to pokud se Vám (jako mně) z právě rozkrojené obří kedlubny, donesené ze zahrady, během dvou sekund po kuchyni rozuteče snad milión černých potvůrek.

Prevence - základ úspěchu

Asi se teď nedozvíte nic nového, ale důležitá je při boji s jakýmkoliv hmyzem prevence. Ta mimo jiné spočívá ve správném skladování potavin, které jsou cílem mravenců. Takovéto potraviny (mouka, cukr, nudle ...) je nejlépe ihned po přinesení z obchodu přesypat nebo přendat do pevných a uzavíratelných nádob (nejlépe sklěněné dózy). Tím jednak zboží ihned vizuálně zkontrolujeme a můžeme tak případně zabránit zavlečení mravenců (i jiných škůdců) přímo z napadené potraviny (a není jich málo), jednak zabráníme pozdějšímu napadení u Vás doma, např. ve spíži. Pro mravence je nemožné se dostat do řádně uzavřené skleňené dózy, ale papírové pytlíky prokouše celkem hravě. I ty originál zabalené. Už tím, že mravenec u Vás nenajde potravu, může Váš byt ze svých rejdů vynechat.Důležitý je také důkladný úklid. Mravenec se dobře nažere i z drobků na zem spadlých nebo malých zrnek cukru, které ulpěly za kuchyňskou linkou.

 

Co mravenec žere nejraději?

Pokud byste si chtěli zařídit mravenčí farmu, tak vězte, že tento mnohonohatec sní prakticky všechno, ale nejvíce si pochutná na mase, vajíčkách (i syrových), slaném i sladkém pečivu. Nejvíce se mu daří, když má dostatek potravy, ale také potřebuje poměrně stabilní teplotu svého okolí. Ta je pro faraóny dle některých odborníků nejoptimálnější okolo 25°C. Proto se mravenci stávají nejaktivnější na začátku topné sezóny, kdy vytápěné místnosti (na rozdíl od léta) mají stabilní teplotu.

O chemickém boji se přecejen okrajově zmíním. Žádný postřik ani plyn se nedostane do všech ukrytých hnízd. Pokud použijete třeba insekticidy (firma použije ...), tak se ihned stáhnou, ale ve skutečnosti je postřik nevyhubí. Přečkají ve svých dobře ukrytých hnízdech, než se postřik přirozenou cestou odvětrá a pak se objeví znovu.

 

Proč se mu říká individuum vyššího řádu? Protože je chytrý a úkoly má ve společenstvu rozdělené - toho se dá využít.

Dělnice, které jdou pro potravu, můžete také nalákat na otrávenou návnadu. Tu dělnice donesou do hnízda a nakrmí jí ostatní mravence. Ti pak hynou. Pokud však nakrmení mravenci zahynou příliš brzy, ostatní mravenci přestanou od dělnic tuto potravu přijímat a kolonie přežije.

 

Když to nezvládnete ...

Pokud se Vám je nepodaří vypudit níže uvedenými radami, pak je namístě požádat specializovanou firmu o odborný zásah. Je však dobré se v případě paneláku dohodnout i se sousedy, aby se akce také zůčastnili, aby byl zásah opravdu účinný. Docela snadno by totiž mohlo dojít jenom k přesunu mravenců do jiného bytu.



TIP:

Deratizace - dezinfekce - dezinsekce, nebezpečné škůdce zkrotíme. Vyhubíme potkany, myši, mravence, štěnice i nebezpečné bakterie.
Deratizace Praha
, veškeré DDD služby pro Prahu a okolí.