Dobré dopoledne, dnes je sobota 20.4.2024, svátek slaví Marcela, zítra Alexandra.

Rychlopas - platnost rychlopasu, cena, komplikace při cestování

rychlopas_cena_doba_vyhotoveni_zhotoveni_platnost.jpegŘíkáte si jak pořídit rychlopas? Jaká je platba za zhotovení? Má stejnou platnost jako normální pas? Za jak dlouho bude vystaven? Na tyto otázky vám odpoví následující stránka.

___

Zrychlený cestovní doklad bez strojově čitelné zóny

Mnozí zájemci o vycestování do zahraničí se snaží Na poslední chvíli získat platné cestovní doklady. Vyjde je to ale mnohem dráž, než kdyby se starali alespoň o měsíc dříve. Navíc takzvané rychlopasy mají nejen kratší platnost  a to 6 měsíců, ale také při cestování do některých jako je např. Thajsko nebo Tunis s nimi mohou mít jejich majitelé potíže.

Teoreticky by rychlopasy měly přijímat všechny státy na světě. Například do Spojených států se ale změnily podmínky v souvislosti se zvýšenými bezpečnostními požadavky. Rozdíl mezi r. a klasickými cestovními doklady je totiž nejen v ceně, ale i ve zpracování. Klasické pasy obsahují biometrické údaje zaznamenané digitálně na čipu, a nelze je proto falzifikovat.

 

Cena aneb kolik za něj zaplatíte a doba platnosti

U občanů 5-15 let jde o částku 1000 Kč, u dospělých potom 1500 Kč. Platnost je, jak již bylo výše zmíněno, 6 měsíců

 

A kolik stojí normální cestovní doklad?

Sazba za normální pas s biometrickými prvky: 600 Kč (platnost 10 let), od 5 do 15 let: 100 Kč (platnost 5 let), mladší 5 let: 50 Kč (platnost 1 rok). 

 

Termín zhotevení

Na vydání normálního pasu si žadatel ze zákona může počkat až třicet dnů, většinou ale bývá hotový do 3 týdnů. Rychlopis většinou bývá po dohodě zhotoven do dvou až tří dnů.

 

Děti to mají snažší

Pro děti do patnácti let platí trochu jiné podmínky. Vydání rychlopisu vyjde jejich rodiče na rovnou tisícovku, u běžného dokladu pouze stokorunu. Novinkou jsou zápisy dětí mladších deseti let, které se rodičům jistě vyplatí. Do všech typů pasů stojí 50 Kč, zápis dítěte se uskutečňuje umístěním speciálního štítku s ochrannými prvky do platného pasu jeho rodičů. Další výhodou je, že státní občanství prověřuje na úřadě prostřednictvím rodného listu a dokladů rodičů, nemusí se tak čekat na potvrzení z krajského úřadu.

Před vycestováním do cizí země by si zájemci měli zjistit všechny informace o vycestování a podmínkách pobytu, aby se těsně před odjezdem nedočkali nějaké nepříjemnosti.

 

Komplikace: šest měsíců je pro některé země málo

Zajímavostí je, že tento doklad sice může být poslední záchranou, ale může se stát, že nakonec nepomůže ani ten. Platí na šest měsíců. Pro vycestování do některých zemí platí ale podmínka, že pas musí být platný ještě šest měsíců po návratu. Takový pas je de facto nepoužitelný, protože dané podmínky nesplňuje. Naštěstí je obecná zkušenost, že to celníci a jiní úředníci tolerují.

 

Země požadující platnost pasu půl roku od vstupu
Brazílie
Egypt
Indie
Maroko
Mexiko
Peru
Singapur
Thajsko
USA

 

 


Zdroje:
centrum.cz
novinky.cz
denik.cz
bystrice.cz