Pouštění lodiček
Do prázdné půlky skořápky od vlašského ořechu se nakape vosk a připevní vánoční svíčka. Takto vytvořené lodičky se pouštěli do lavoru s vodou. Komu lodička nejdéle vydržela nad vodou toho čeká dlouhý a šťastný život.
Krájení jablka
Po štědrovečerní večeři se rozkrajovala jablíčka a to kolmo na stopku. Pakliže byl jádřinec ve tvaru křížku ohlašovalo to příchod smrti. Byl-li jádřinec plný červů znamenalo to nemoc a krásná hvězdička znamenala zdraví a štěstí.
Vstávání od stolu
Vstávání od stolu bylo zakázáno, kdo vstal od štědrovečerního stolu tomu byla předpovídána smrt nebo nemoc v následujícím roce.
Talíř navíc
Talíř navíc se dával nejenom pro nečekaného hosta, kterého bylo třeba pohostit ale také se říkalo, že je to očekávání narození Ježíška. Další vysvětlením je že u štědrovečerní večeře má být vždy sudý počet osob.
Rybí šupiny
Rybí šupiny se dávají pod talíř aby přinášeli po celý rok dost peněz.
Zlaté prasátko
Na Štědrý den se zachovával až do večera přísný půst. Dětem, které se nemohou dočkat se slibuje, že vydrží-li nejíst, uvidí zlaté prasátko.
Lití olova
Nad plamenem se roztaví kousek olova a pak se najednou vylije do vody. Podle tvaru, který tímto litím každému vznikne, se usuzuje co koho čeká.
Házení střevíců
Svobodné dívky házely střevíc přes hlavu, jestli střevíc ukazuje špičkou ke dveřím provdají se, odejdou z domova, jestliže ukazují patou ke dveřím, zůstanou doma.
Barborky
Svobodné dívky si 4.12. tedy na svátek Barbory trhaly větvičky z třešně a dávaly si je do vázy. Pakliže na Štědrý den vykvetli měly se do roka vdát.
Adventní věnec
Je věnec většinou ozdobený chvojím, šiškami , jeřabinami, mašličkami a jinými drobnostmi a 4 svíčkami. Čtyřmi proto že adventní čas začíná čtyři neděle před Vánocemi. Každou adventní neděli se postupně jedna ze svíček zapálí. V poslední adventní neděli se tedy rozzáří všechny svíčky najednou.
Zdroj:
dokonalezeny.cz