Dobré ráno, dnes je sobota 20.4.2024, svátek slaví Marcela, zítra Alexandra.

Je lepší LED nebo LCD televize - porovnání, recenze Sharp, Samsung, Panasonic, LG, Sony

je-lepsi-led-nebo-lcd-televizor-porovnani-recenze-samsung-philips-lg-sony-sharp.jpgMožná i vy si vybíráte novou televizi a přemýšlíte, zda je lepší LED nebo běžný LCD televizor. Podle čeho to poznáte? Důležitá je nejen kvalita obrazu, ale i zvuku, pohodlné ovládání a spotřeba energie. Při klesajících cenách plochých televizorů mnozí lidé mají tendenci klonit se k větším obrazovkám. Je to lákavé. Taková snaha ovšem nemusí přinést kýžené ovoce.

___
___

Může se stát, že čím větší obrazovka, tím větší riziko, že převedený signál bude vykazovat chyby. Televizor bude mít sice vysoce kvalitní obraz ze signálu ve vysokém rozlišení, například z blu-ray disku, ale pokud do něj zapojíme obyčejné DVD, bude kvalita výrazně horší.

Kvalita obrazu - nejbarevnější neznamená nejlepší

S kvalitou obrazu souvisí i podání barev. Každý výrobce ho má jiné. Poznáme to snadno, pokud se v prodejně s televizory podíváme na tentýž program na televizorech různých značek. Některé se nám budou zdát o hodně barevnější než jiné. Je to totiž jeden z triků, jak „vylepšit“ kvalitu obrazu a zapůsobit na nás jako kupující.

Ale pozor, nejbarevnější neznamená nejlepší. Je důležité si uvědomit, že televizor má signál reprodukovat v původní kvalitě a ne jej vylepšovat. Ty nejlepší televize proto mohou „hrát“ v obchodech méně barevněji než jejich horší kolegyně.

Podobným optickým zlepšením, které vypadá dobře v prodejně, ale k pláči doma, jsou lesklé povrchy obrazovek. Zrcadlící televizor, na který vidíme jen při zatažených závěsech, vypadá sice hezky, ale jen vypnutý.

Kvalita zvuku - velké rozdíly!

Kvalita zvuku vestavěných reproduktorů některých modelů dostává doslova „na frak“. Souvisí to se snahou o co nejplošší design, který je velmi žádaný a dobře se prodává. Jenže na kvalitní reproduktory často nezbývá místo. Výrazné rozdíly lze nalézt nejen v kvalitě zvuku, ale i v hlasitosti. Například Panasonic TX-L32V10E má zvuk dosti zkreslený a navíc má velmi nízkou úroveň hlasitosti.

LED televizory klasické LCD zatím nepřekonaly

LED přístroje jsou velmi propagované a jako technická novinka se prodávají za mnohem vyšší ceny než LCD televizory s klasickým podsvícením. Reklama slibuje výrazně vyšší kvalitu obrazu, lepší barvy a především nižší spotřebu elektrické energie. Některé modely skutečně mají kvalitnější obraz než průměrný LCD televizor, většina ale za nimi zaostává.

Úspora elektřiny s LED televizory

Značné úspory elektrické energie bychom čekat neměli. Něco skutečně uspoří, avšak ona úspora není oproti LCD televizorům nijak výrazná.

Suma sumárum ...

Z výsledků je zřejmé, že nová technologie nemusí vždy znamenat okamžitou výhru a že je lepší střízlivě sledovat vývoj trhu a u technologických novinek si počkat, až jim výrobci „vychytají mouchy“ a až jejich ceny klesnou.




Test, recenze televizí Sharp, Sony, LG, Panasonic, Samsung

Jak dopadl test?

Podívejte se na výsledky testu pěti LCD a LED televizorů s úhlopříčkou 81 cm (32 palců).
Cena testu jednoho televizoru činí 61 000 Kč (+ cena výrobku), náklady jsou hrazeny z předplatného časopisu TEST.


Sony KDL–32W5800 (LCD)

cena: 22 740 Kč
TEST: zhodnocení kvality: dobře (2,4)
Z výsledků testu: pouze uspokojivý obraz a zvuk; velmi dobré další funkce – prohlížení fotografií, použití jako PC monitor, připojení k počítačové síti, teletext; dobrá obsluha (až na dost pomalou rychlost přepínání); průměrná spotřeba energie při provozu (93 W), velmi nízká při stand-by (0,15 W).

LG 32LH5000 (LCD)

cena: 13 160 Kč
TEST: zhodnocení kvality: uspokojivě (2,5)
Z výsledků testu: uspokojivý obraz, dobrý zvuk; dobré další funkce – prohlížení fotografií, použití jako PC monitor, nelze však připojit k počítačové síti; obsluha pouze uspokojivá (např. velmi pomalé přepínání, horší ovládání na přístroji); průměrná spotřeba energie při provozu (109 W), velmi nízká při stand-by (0,5 W).

Panasonic TX – L32V10E (LCD)

cena: 21 090 Kč
TEST: zhodnocení kvality: uspokojivě (2,6)
Z výsledků testu: uspokojivý obraz, horší zvuk; dobré další funkce – prohlížení fotografií, použití jako PC monitor, připojení k počítačové síti, portálové stránky, teletext; uspokojivá obsluha (např. pomalé přepínání, horší ovládání na přístroji); průměrná spotřeba energie při provozu (108 W), velmi nízká při stand-by (0,3 W).

Samsung UE32B7000 (LED)

cena: 25 140 Kč
TEST: zhodnocení kvality: uspokojivě (2,6)
Z výsledků testu: dobrý obraz, avšak naprosto nedostatečný zvuk; velmi dobré další funkce – prohlížení fotografií, použití jako PC monitor, připojení k počítačové síti, dobrý teletext; uspokojivá obsluha (např. pomalejší přepínání); průměrná spotřeba energie při provozu (90 W), velmi nízká při stand-by (0,08 W).

Sharp LC-32LE600E (LED)

cena: 14 800 Kč
TEST: zhodnocení kvality: uspokojivě (2,9)
Z výsledků testu: uspokojivý obraz, horší zvuk; dobré další funkce – prohlížení fotografií, použití jako PC monitor, nelze připojit k počítačové síti, teletext; uspokojivá obsluha (např. velmi pomalé přepínání); velmi nízká spotřeba energie při provozu (54 W), velmi nízká při stand-by (0,3 W).

Zdroj informací je časopis TEST.