Dobré odpoledne, dnes je čtvrtek 21.11.2024, svátek slaví Albert, zítra Cecílie.

Alergie na šperky - stříbro, nikl - příznaky, projevy, informace

alergie-na-sperky-stribro-nikl-priznaky-projevy-informace

alergie-na-sperky-stribro-nikl-priznaky-projevy-informace
Znají to hlavně ženy. Vezmeou si své oblíbené náušnice nebo nějaký jiný šperk, a během pár hodin se objeví alergická reakce. Různé šperkové alergie jsou běžné, ale často špatně diagnostikované. V naprosté většině případů je alergenní látkou nikl, nikoliv stříbro, kterému je většinou mylně alergie přičítána.

___

___

Alergie na nikl - příznaky, projevy

Svědění, vyrážka, zarudnutí místa, kde se šperk dotýkal pokožky, popřípadě i hnisání ušních dírek jsou běžné průvodní jevy takzvané kontaktní alergie na kovy. Projevy mohou být různě silné a není neobvyklé, že se objevi až v pokročilejším věku nebo dokonce u šperků, které dříve byly bezproblémové. Obvyklým mýtem o tomto typu kožní reakce je vžitý názor, že jde o alergii na stříbro.

 

Domácí úklid raději se sundanými špekry

Ta sice existuje, ale ve většině případů jde o přecitlivělost a mnohem běžnější nikl. Nikl je spolu s mědí často přidávanou příměsí, která jinak křehké, měkké stříbro zpevňuje a dovoluje z něj tvarovat šperky. Podle statistik má alergii na nikl každý sedmý člověk. Přestože se spíše projevuje u žen, které nosí šperky častěji, ve stejné míře jsou na nikl alergičtí i muži. Při alergii můžete léčit zpravidla jen její symptomy a preventivně předcházet jejímu vzniku. Nejčastější chybou je například namáčeni rukou, aniž bychom stříbrné šperky sundali. Pod nimi pak často uviznou zbytky mýdla nebo čisticích prostředků, které rozpustí ochrannou vrstvu pokožky a nikl tak působí na nechráněnou kůži. Stejný efekt má pocení, protože agresivní soli v potu rovněž narušují ochrannou vrstvičku - proto není vhodné se svým ozdobami sportovat. Zlaté šperky by alergii spouštět neměly. Citlivější lidé by se ale pro jistotu měly vyhýbat ozdobám pozlaceným, obzvlášť pokud je vrstvička zlata velmi tenká.

 

Dražší šperky většinou bývají kvalitnější

Nesprávná je i pověra, že pro alergiky je ideální bílé zlato. Pří výrobě těchto šperků se pro získání stříbrného vzhledu často používá právě alergenní nikl. Alergiím lze předejít někdy už při nákupu šperků. U stříbra je třeba vybírat šperky se symbolem 925, kterým se puncuje sterling stříbro, k jehož tvrzení není zpravidla používán nikl. Stoprocentně bezpečné jsou pak rhodiované stříbrné šperky, které jsou hypoalergenní a odolnější proti oděru. Pro alergiky je vhodná i chirurgická ocel, která je v současnosti velmí oblíbenou náhražkou stříbra. A pokud máte možnost do šperku investovat větší částku, pak alergici neudělají chybu, když si pořídí šperk titanový nebo platinový.