Dobrý večer, dnes je úterý 23.4.2024, svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří.

Hlasivky při nachlazení a v zimě, rakovina hlasivek

hlasivky-pri-nachlazeni-a-v-zime-rakovina-hlasivek-hlasivkovy-uzlik-rakovina-nador-hlasivek

hlasivky-pri-nachlazeni-a-v-zime-rakovina-hlasivek-hlasivkovy-uzlik-rakovina-nador-hlasivek
Lidské hlasivky biologicky nestárnou, přesto potřebují péči. Vadí jim kouření, suchý vzduch i nepřiměřená námaha. "Mlčeti zlato" platí obzvlášť tehdy, jste-li nachlazení a bolí vás v krku. Vyšší výskyt infekcí horních cest dýchacích v zimním období, pobyt ve vyhřívaných prostorách se suchým vzduchem a problémy s hlasivkami jsou spojené nádoby.

___
___


Zanícené hlasivky jsou křehké

Suchý vzduch přesušuje sliznice dýchacích cest včetně hlasivek. Vznikají katary (záněty), které postihují i hlasivky. Infekční onemocnění způsobuje ve všech tkáních otoky. Hlasivky zvětšují svůj objem a tím se mění jejich hmota, a tedy charakter jejich vibrací. Dochází ke změně hlasu, vzniká chrapot. Infekce také činí tkáně křehčími, lomivějšími, náchylnějšími k poškození.


Křik, řev, hlasitý zpěv

K poškození hlasivek může dojít, i když zrovna nejste nachlazení - třeba tak, že si na hokeji zakřičíte "góóól". Někdy stačí posezení s veselou partou u kytary a lahvinky něčeho ostřejšího. Řev zde bývá často zaměňován za zpěv a umocňován vysokoprocentními lihovinami, které vysoušejí sliznice a působí na ně negativně.


S chrapotem k lékaři

Známkou onemocnění hlasivekje obvykle chrapot. Ten může souviset s "nevinným" nachlazením a po vyléčení infekce samovolně odeznít. Přetrvává-li však déle než tři měsíce, spěchejte k praktickému lékaři, který vás případně doporučí k vyšetření na specializovaném otorinolaryngologickém (ORL) pracovišti.


Vyšetření hlasivek na ORL

Lékař prohlíží hlasivky nepřímo pomocí laryngoskopického zrcátka, lepší výsledky však poskytuje prohlídka pomocí zvětšovací endoskopické techniky zavedené do hrtanu. Minikamera bývá napojena na monitor, a vy tak můžete sledovat vlastní hlasivky na obrazovce.


Hlasivky a kouření - to nejde dohromady

Vždy je třeba vyloučit nejzávažnější onemocnění, kterým je zhoubný nádor (rakovina hlasivek). Předčasná panika však není na místě. Nejčastějším nálezem na hlasivkách bývá

  • akutní či chronický zánět,
  • překrvení po extrémní hlasové zátěži,
  • výron krve (již zmíněná modřina) nebo různé
  • nezhoubné výrůstky - kromě uzlíků i polypy, v jejichž vzniku hraje výraznou roli kouření.

Tabákový kouř svým chemickým působením na sliznici vytváří chronický zánět a zvyšuje možnost vzniku rakoviny. Stejně dráždivě se chová většina těkavých chemických látek z barev, ředidel, rozpouštědel a podobně.
Nádory hrtanu dávno nejsou jen doménou mužů. Před třiceti lety to ještě byla pravda, nyní se výskyt u mužů a žen postupně vyrovnává. Patrně to souvisí s tím, že dnes ženy kouří stejně jako muži nebo i více.


Koho postihují nódory hlasivek a hrtanu?

Obecně platí, že riziko vzniku zhoubného nádoru (rakoviny) roste s věkem. S postupujícími lety se zvětšuje opotřebení organismu, snižuje obranyschopnost (imunita umí potlačit vznik nádoru) a přibývá i faktorů podílejících se na vzniku nádorů.


Zhoubný nádor, rakovina hlasivek - příznaky, projevy

Zhoubný nádor hlasivek může být umístěn nejen na hlasivkách, ale i pod nimi nebo na vchodové části hrtanu - v této lokalizaci o sobě dává vědět nejprve poruchami polykání. Nádory pod hlasivkami se bohužel často zjistí, až když má pacient dýchací potíže. Malé lokalizované nádory lze stejně j ako uzlíky a polypy odstranit chirurgicky. Zákrok se děje v lokální nebo celkové anestezii přístrojem zvaným laryngoskop, případně v kombinaci s laserem, pod kontrolou operačního mikroskopu.

Větší nádory je nutné vyoperovat s celou postiženou oblastí, lékaři se tudíž nevyhnou částečnému nebo úplnému odstranění hrtanu se všemi důsledky - vyvedením dýchacích cest do jugulární jamky (prohlubeň na krku těsně nad klíčními kostmi) a ztrátou hlasu.
Rozsah operačního výkonu záleží na včasnosti diagnostiky, proto opět nezbývá než zdůraznit, že při chrapotu trvajícím déle než tři měsíce byste měli neprodleně navštívit lékaře. Rakovina hlasivek je při včasné diagnóze léčitelná bez trvalých následků až v 90 % případů. Jako alternativa k operaci přichází v některých případech v úvahu léčba ozařováním (radioterapie), po níž schopnost komunikovat hlasem zůstává zachována. Také tato terapie však má záporné stránky a za jistých okolností může být nebezpečnější než operace. Volba léčebné metody závisí na typu a velikosti nádoru, pokročilosti onemocnění a mnoha dalších okolnostech.


Nepřátelé hlasivek

  • suchý, znečištěný vzduch (tabákový kouř, prach, kouř z kotlů, chemické látky v barvách a rozpouštědlech ad.)
  • nepřiměřená hlasová námaha (hovor v hlučném prostředí, křik)
  • chybná hlasová technika při dluohých řečových projevech nebo zpěvu
  • hlasové výkony při nachlazení
  • záněty a nádory hrtanu,
  • alergie,
  • onemocnění štítné žlázy,
  • GER - gastroezofageální reflux (tzn. zpětný tok žaludečních šťáv ze žaludku do jícnu, tj. pálení žáhy)

 

Péče o hlasivky v zimě

  • Dýchejte nosem, hlasivky se při tom zvlhčují. Udržujte nos průchodný i při respiračních onemocněních. Dýchání ústy není přirozené, hlasivky při něm osychají a ztrácejí funkčnost.
  • Ve vytápěných místnostech používejte zvlhčovače vzduchu - hlasivkám škodí suchý vzduch.
  • Při onemocnění horních cest dýchacích si dopřejte hlasový klid. Nemluvte vůbec nebo mluvení alespoň omezte.
  • Mluvíte-Ii dlouho, dělejte často pauzy, abyste se mohli trochu napít. Mějte sklenici nebo lahev s vodou při ruce.
  • Pokud se nedokážete vzdát cigarety, snažte se alespoň kouřit méně.
  • Nezatěžujte nevhodně hlasivky - dbejte více než jindy na to, abyste hlas nepřepínali. Nekřičte, s přáteli se scházejte v nekuřácké a klidné restauraci a alkohol pijte střídmě, abyste si nezpůsobili překrvení hlasivkové sliznice.

Hlasivky nelze nahradit, hlas ano - co je to jícnový hlas

Pacienti s vyoperovaným hrtanem nemusejí zůstat odkázáni na jiné než řečové formy dorozumívání s okolím. Za předpokladu vhodných anatomických poměrů v dýchacích cestách zvládnou někteří v rámci hlasové rehabilitace takzvaný jícnový hlas, kdy nabírají vzduch do jícnu a jeho postupným uvolňováním vytvářejí celé věty. Jde o obdobu krkání a kvalita takto vyprodukovaného hlasu je za ideálních podmínek téměř k nerozeznání od chraptivého hlasu.
Za účelem náhrady hlasu po úplném odstranění hrtanu byly vyvinuty i operační techniky vytvářející takzvané hlasové píštěle, ale i ty mají své limity. A konečně existují různé vibrační a rezonanční pomůcky (elektrolaryngy), které si pacienti přikládají na krk v místě původních hlasivek, výsledný zvuk se však lidskému hlasu příliš nepodobá barvou ani výškou. Lidské hlasivky jsou totiž zcela výjimečný orgán a nelze je bezezbytku nahradit.