Dobré odpoledne, dnes je pátek 19.4.2024, svátek slaví Rostislav, zítra Marcela.

Infekce, záněty močových cest - příznaky, příčina, léčba, prevence, imunita, rizikové faktory

infekce-zanety-mocovych-cest-priznaky-pricina-lecba-prevence-imunita-rizikove-faktory

infekce-zanety-mocovych-cest-priznaky-pricina-lecba-prevence-imunita-rizikove-faktory
Infekce močových cest patří k nejnepříjemnějším obtížím. Často jsou úporné a vracejí se, protože vznikají velmi snadno. Nejčastějšími původci zánětů močového měchýře a okolních orgánů jsou totiž bakterie, které běžně žijí v našem těle, konkrétně ve střevech, pokud se ale dostanou tam, kam nepatří, problémy jsou na spadnutí. Infekci močové trubice a měchýře mají až v 80 procentech případů na svědomí bakterie Escherichia coli, které jsou běžnou součástí střevní flóry.

___

___

Zvláště u žen je běžné, že se tito mikrobi přenesou do močové trubice a tělo si s nimi obvykle poradí. Pokud máte ale oslabenou imunitu - například kvůli jinému onemocnění, užívání kortikoidů a podobně - stává se, že se "vetřelci" přemnoží a je tu problém.

 

Antibiotika nejsou všelék

Infekci močových cest není těžké poznat  - pokud má nějaké příznaky, bývají velmi bolestivé. Bezprostřední léčba je jasná: musí se nasadit antibiotika, která přemnožené mikroby zlikvidují. Pomoci mohou různé druhy léků (nitrofurantoin, sulfonamidy a trimetoprin, amoxicilin, ampicilin nebo ciprofloxacin), u úporných infekcí ale musí pacienti počítat s tím, že léčba potrvá déle a nemusí pomoci hned první dávka prvního nasazeného přípravku. Především lidé, kteří močovými infekcemi trpí častěji, by měli svému tělu co nejvíce pomáhat. Předně je důležité hodně a pravidelně pít, protože voda moč rozředí a pomůže bakterie z těla vyplavit rychleji. Bakterie nemají rády ani vitamin C, protože při jeho užívání je v měchýři kyselejší prostředí, a to je pro množení mikrobů nepříznivé.

 

Zázračné brusinky

Výsledky studií také naznačují, že v boji s infekcemi pomáhají šťáva či extrakry z brusinek. Jsou účinné především u žen, u mužů a dětí méně. Klíčem k jejich účinku jsou přírodní látky ptoantokyanidy (PAC), které bakteriím brání usazovat se na stěně močových cest. Díky tomu brusinky mohou pomoci jak při léčení akutního zánětu, tak i jako prevence tohoto onemocnění u žen, které mívají infekce. Pomoci mohou jak brusinky sušené, tak i šťáva z nich vylisovaná. Za účinnou denní dávku se považuje 300 ml brusinkového džusu nebo 30 gramů sušených plodů. Nemusíte pochopitelně brusinky zobat samotné: mohou být například součástí dezertu, který si dáte. Koupit si můžete také preparáty s obsahem PAC.

 

Propláchněte se čajem

Dostat bakterie z těla mohou pomoci i bylinkové čaje. Účinná je například směs zlatobýlu, řepíku lékařského a květu hluchavky bílé nebo čaj z kombinace petržele, vlaštovičníku, medvědice léčivé a truskavce. Jako prevenci je možné užívat odvar ze směsi kořenu kozlíku, omanu a proskurníku, chmele, mateřídoušky, natě mařinky a semen tykve; nejlepší je koupit ji v lékárně či ve specializované prodejně. Užívání bylin by nicméně nemělo být bezhlavé a je  vždy lepší se o něm poradit i s lékařem.

 

Prevence zánětu močových cest

Pomáhá kombinace čtyř preventivních kroků: dostatečný příjem tekutin, konzumace brusinek a vitaminu C a hygiena močového ústrojí. Žena by měla dbát na to, aby měla před pohlavním stykem prázdný močový měchýř. Nezní to zrovna eroticky, ale funguje to. Pokud se milujete, aniž byste se předtím řádně vyprázdnila, zvyšujete tím riziko, že se u vás rozvine zánět. Riziko infekce může snížit také močení následující bezprostředně po pohlavním styku, jímž se bakterie odplaví. A samozřejmě řádná hygiena před milováním i po něm.

 

Podpořte svou imunitu v prevenci močových infekcí

Nejlepší samozřejmě je, když infekce vůbec nepropukne. Tomu pomáhá i posílený imunitní systém; dokáže totiž nežádoucí bakterie zničit. Pro posílení imunity přitom můžeme leccos udělat. Kromě obecných receptů mohou ženy, které trpí záněty močových cest opakovaně, dostat od lékaře recept na  speciální lék s takzvaným imunomodulačním účinkem.

Téměř u poloviny žen, u kterých spontánně odezněl nekomplikovaný zánět močového měchýře, vznikne do jednoho roku recidiva. Studie hovoří o 36 procentech recidiv u mladších žen a až o 53 procentech u žen starších 55 let. V případech, kdy je předpokládanou příčinou snížená obranyschopnost sliznic, hrají důležitou roli imunostimulanty.
Jejich složení stimuluje činnost imunitního systému: bílé krvinky jsou díky užívání léku připraveny na "útok" specifického původce infekce, kterým je nejčastěji Escherichia coli. Tyto léky se užívají po tři měsíce, u některých žen mohou být nasazovány i každoročně.

 

Milování, sex, pohlavní styk a záněty močových cest

Na svou ochranu před záněty byste ale měli myslet i při každodenním provozu. Kromě dostatečného pitného režimu je třeba dbát i na hygienu, velmi rizikový je z tohoto pohledu pohlavní styk. Ostatně infekcím močového ústrojí se někdy přezdívalo "nemoc líbánek" nebo "nemoc svatební cesty". "Při pohlavním styku se mohou všudypřítomné bakterie mechanicky vmasírovat ženskou krátkou močovou trubicí do močového měchýře. S ohledem na sexuální aktivitu typicky probíhající ve večerních hodinách mají tyto bakterie dostatek času kolonizovat močové cesty, pokud se žena nedojde po pohlavním styku vymočit. .. a po krásném večeru následuje velmi nepříjemné ráno. Ještě dnes se s problémy častěji ženy obracejí na lékaře po víkendech.

 

Zapomeňte na tanga

A doporučuje proto všem ženám, aby chodily na toaletu před sexem i po něm. Pomoci mohou i intimní pomůcky, například antibakteriální vaginální krém, který je užitečným doplňkem i při léčbě akutní infekce. Je třeba také dbát na hygienu: správný směr vytírání po použití toalety nebo častou výměnu tamponů a vložek.

Ženy s opakovanými záněty dolních močových cest by se také měly vzdát tang. Jejich celodenní nošení totiž přispívá ke vzniku uroinfekcí. Tenká textilie zvlhne potem a sekrety a slouží jako knot, po kterém bakterie cestují z konečníku do oblasti močové trubice.

 

Příznaky a projevy zánětu močových cest

Zánět v močovém traktu někdy probíhá bez příznaků, pokud ho ale pocítíte, připravte se následující:

  • silná přetrvávající potřeba močení
  • pocity pálení při močení
  • častý únik malého množství moči
  • zakalená moč
  • světle-růžová nebo hnědá moč - může svědčit o krvi v moči
  • silně zapáchající moč
  • bolesti pánve (u žen) či konečníku (u mužů) 

 

Příznaky se také mohou lišit podle toho, který orgán je infekcí zasažen:

  • ledviny (akutní pyelonfritida): bolest v horní části zad a boku, vysoká teplota, třesavka a zimnice, nevolnosti, zvracení
  • močový měchýř (cystitida): tlak v pánvi, nepříjemné pocity v dolní části břicha, časté bolestivé močení, krev v moči
  • močová trubice (urethritida): pálení při močení