Dobré odpoledne, dnes je úterý 3.12.2024, svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora.

Jak trénovat a zlepšit paměť a mozek k lepší výkonnosti

zdravotnicke_mozek_trening.jpgHodně lidí a to i mladých si stěžují, že jim špatně funguje paměť a že si ve škole špatně ukládají, co by měli. Není to jen o pozornosti, ale i o tom s mozkem pracovat. Vždyť když chceme mít krásné vypracované tělo, jdeme do posilovny. Tak když chceme mít dobrou paměť, taky bychom pro to měli něco udělat - třeba čas od času otevřít nějakou knihu a zaplout do děje ať je naučný či romantický. Určitě to nemusí být jen učebnice.

 

Trénujte mozek jako svaly

Lidský mozek je mnohem geniálnější než jakýkoliv počítač na světě. Na sto miliard nervových buněk řídí tělo, pocity, myšlenky... Mužský váží 1500 gramů, ženský 1300 gramů, přesto má neomezenou kapacitu.

O to horší pak je, když mozek vážně onemocní. Jednou z nejzákeřnějších chorob je Alzheimerova nemoc, která plíživě ničí mozkovou hmotu. Jak můžeme dostat paměť do lepší formy? Co podniknout proti zapomnětlivosti? Existuje vůbec nějaká ochrana proti "Alzheimerovi"?

Na otázky odpovídá profesor Hans Georg Nehen, šéf "Memory Clinic" v německém Essenu. Jeho rady mohou pomoci, a dokonce i zachránit mozek před problémy.

"Důležité je zůstat zvědavý. Naše paměť je jako sval, který je třeba neustále trénovat, jinak zakrní. Aby naše datová dálnice v mozku fungovala, musí být každá mozková buňka spojena s 10 až 20 tisíci dalšími. Tyto spojovací dráhy (synapse) se tvoří většinou v prvních dvou letech života. Právě tehdy je důležité, aby si je děti hrou trénovaly," vysvětluje profesoro Nehen.

Synapse by měly být neustále aktivní, proto musíme neustále paměti obstarávat nové "krmivo". Najděte si proto činnosti, které vás budou bavit. Učte se jazyky, choďte do divadla, čtěte, cestujte, hrajte na nějaký nástroj. Důležité jsou i společenské kontakty.

 

Jak posilovat a zlepšit paměť?

  • Dávejte paměti neustále malé úkoly. Stačí nakupovat bez seznamu, učit se nazpaměť telefonní čísla známých, počítat si při nákupu, kolik vás bude stát.

  • Kontrolní otázka. Co se stalo 11. září 2001? Pravděpodobně si budete přesně pamatovat. Proč? Protože si člověk velice dobře vzpomíná na události, které na něho měly silný emotivní vliv. Čím více nás tedy obsah zajímá a nejde o suché učení, tím intenzivněji to zůstane v mozku.

  • Mozek je v akci 24 hodin denně, pracuje i ve spánku. Právě proto potřebuje chvíle klidu, kdy je osvobozen od vnějších podnětů. Poslouchejte hudbu, sportujte a nebo spěte. Tak dáte mozku šanci veškeré informace v klidu zpracovat.

  • I lehké sportování pomáhá vylepšit mozkovou aktivitu. Při plavání, jízdě na kole nebo běhu musí tisíce mozkových buněk spolupracovat. Existuje nesčetně studií, dokazujících, že naše paměť pracuje efektivněji při pohybu. Potřebujete se tedy naučit slovíčka? Jděte se projít!

  • Jen vyvážená strava s množstvím ovoce a zeleniny obstarává mozku dostatek užitečných látek. Zvláště cenné jsou aminokyseliny, které jsou v rybách, drůbežím mase, avokádu nebo zelených salátech. Pijte večer sklenku červeného vína, obsahuje antioxidanty, které mozek chrání. Naopak velké množství alkoholu jej poškozuje. Stejně tak nikotin a tablety na spaní.