Dobré ráno, dnes je sobota 20.4.2024, svátek slaví Marcela, zítra Alexandra.

Mýty a fakta v kosmetice - kolik procent pravdy je na tom co se říká?

myty-a-fakta-v-kosmetice-kolik-procent-pravdy-je-na-tom-co-se-rika
myty-a-fakta-v-kosmetice-kolik-procent-pravdy-je-na-tom-co-se-rika
Na akne zabírá opalování a sluneční paprsky, kartáčování vám zaručí bujnou hřívu, z jemného chmýří se na pravidelném holení stane porost tuhých chloupků... To je jen nepatrný zlomek kosmetických mýtů, které čile kolují mezi ženami bažícími po kráse. Když je budete slepě poslouchat, můžete se dostat do slepé uličky. Zkuste spolu s námi prozkoumat, které z nich jsou alespoň částečně pravdivé a které můžete šmahem pustit z hlavy.
___
___


STO TAHŮ KARTÁČEM PRO KRÁSNÉ VLASY

10 % pravdy

Naše prababičky radily projet si kštici každý den nejméně stokrát kartáčem. Dnešní kadeřníci souhlasí s tím, že kartáčování vaší koruně krásy prospěje. Uhlazuje povrch vlasů a tím je vlastně svým způsobem leští. A navíc prokrvuje pokožku hlavy a tak přispívá k lepšímu vyživování vlasových kořínků. Co je však na této babské radě diskutabilní, je oněch doporučovaných sto tahů kartáčem! Takto dlouhé kartáčování představuje pro vlasy zbytečnou zátěž. Ve skutečnosti bohatě stačí pročísnout si je několikrát za den. Do své kosmetické výbavičky zařaďte kvalitní kartáč se štětinami z přírodního materiálu. Také platí pravidlo, že byste své vlasy neměla kartáčovat mokré. Hrozí přitom totiž nebezpečí, že se zbytečně polámou.


PO HOLENÍ CHLOUPKY ZESILUJÍ, PŘI VYTRŽENÍ MIZÍ

0 % pravdy

První tvrzení není pravdivé, naštěstí. To druhé není pravdivé. bohužel. Uvědomte si, že nechtěné chloupky mají tvar zužujícího se kužele. Když se na ně vyzbrojíte žiletkou, odříznete je v místě, kde vyrůstají z pokožky. Pak pokračují v růstu z prostřední části, v níž mají široký průměr. Díky tomu můžou působit silnější, i když jsou stále na chlup stejné. Pokud použijete vytrhávací strojek, pinzetu nebo vosk, vytrhnete chloupek i s kořínkem. Po čase z pokožky vykouknou konečky chloupků, které jsou zaoblené. Na první pohled vás to může zmást, vyvolává to totiž mylný dojem, že ochlupení zesláblo.


PO PRAVIDELNÉM LAKOVÁNÍ ŽLOUTNOU NEHTY

90 % pravdy

Tady se nedá než souhlasit. Nehty jsou porézní a nasávají pigmenty obsažené v laku. Obzvlášť když se jedná o sytě červený odstín, nebo dokonce tmavý odstín! Avšak není nic jednoduššího než tomuto efektu včas zabránit. Stačí použít podkladovou bázi, a tak oddělit povrch nehtu od vrstvičky laku. Konečný verdikt zní: krásně nalakované drápky sice můžou časem žloutnout, ale dá se tomu snadno předejít bezbarvým podkladovým lakem. Pokud si navíc vezmete k ruce olejíček k posílení nehtů a šetrný odlakovač, máte v boji se zažloutlými nehty vyhráno!


OPALOVÁNÍ LÉČÍ AKNÉ

5% pravdy

Krátkodobý pobyt na sluníčku může opravdu jemně zklidnit záněty akné. Určité vlnové délky slunečního záření totiž pomáhají ničit bakterie zodpovědné za zarudlé záněty pupínků. Tím však blahodárné účinky sluníčka končí, nahradit přípravky k léčbě akné rozhodně nedokáží. Jásáte po návratu z opalovací seance nad tím, že pupínky ustoupily? Jde jen o optický klam, v zahnědlé tváři se veškeré drobné nedostatky lépe ztratí. Ale pozor, při delším pobytu na úporném slunci může dokonce dojít k větší produkci mazu, a tím pádem i ke zhoršení kožních problémů!



PUPÍNKY AKNE SE DAJÍ VYSUŠIT ZUBNÍ PASTOU

10 % pravdy

Ano, mnoho zubních past skutečně obsahuje triclosan, což je látka, která spolehlivě ničí bakterie. Díky tomu může zánět spojený s akné poněkud ustoupit. jenže je to dvousečné! Zubní pasty často obsahují řadu dalších látek, které pleť příliš vysuší a podráždí. Obzvlášť na pozoru se mějte před zubními gely a pastami s bělicím účinkem. Pleť na obličeji je příliš citlivá a jemná na to, abyste na ní prováděla pokusy s nezaručeným výsledkem. Sáhněte raději po prostředku, který je určený přímo na léčbu akné. Neocenitelným bonusem je fakt, že zároveň bude působit jako prevence proti dalším nepříjemným výskytům pupínků.


KDYŽ SE VLASY ČASTO STŘÍHAJÍ, HOUSTNOU

0 % pravdy

Kéž by bylo na tomto mýtu alespoň zrnko pravdy! Stačilo by trávit víc času v kadeřnických salonech a vaše hříva by stále nabývala na objemu. Ve skutečnosti ale zastřihnutí nikterak neovlivňuje vlasové kořínky a potažmo ani zdraví a hustotu vlasů. Proč však přesto míváte po návratu z kadeřnického salonu pocit, že vaše lokny působí o něco bujněji? je to záležitost vlastně čistě psychologická. Vlasy zkrácené o třepící se konečky logicky působí zdravěji a své vykoná i profesionální vyfoukání.


CELULITIDA OHROŽUJE JEN ŽENY OBLÝCH TVARŮ

5% pravdy

Pomerančová kůže postihuje vazivo a nahromaděné tukové buňky, které pak vytvářejí na pokožce nevzhledné hrbolky. Ženy, jejichž BMI spadá do pásma nadváhy či obezity, bývají skutečně celulitidou ohrožené o něco více. To ale neznamená, že pokud máte štíhlé křivky, jste před pomerančovou kůží automaticky chráněná! Na vzniku celulitidy se podílejí i další faktory: dědičné dispozice, poruchy krevního oběhu, hormonální změny, kouření, nadměrný stres a nedostatek pohybu. Byť je to méně časté, pomerančovou kůži může na svém těle odhalit i ultraštíhlá modelka. Statistiky naznačují, že se s tímto kosmetickým problémem ve větší či menší míře potýká až devět žen z deseti.


STRIE (PAJIZÉVKY) NELZE ZCELA ODSTRANIT

90 % pravdy

Strie neboli pajizévky vznikají při porušení pojivových vláken v kůži. Zapříčiňuje to raketový nárůst váhy, ať už kvůli těhotenství, anebo z jiných důvodů. Jakmile se jednou strie na pokožce vyrojí, úplně odstranit se už nedají. Růžové či fialové jizvičky však časem zesvětlají a získají perIeťový nádech. Díky tomu se stanou méně nápadnými. Tento proces můžete podpořit laserem a pleťovými přípravky. Nejúčinnější zbraní je ale v případě strií jen včasná prevence. V období těhotenství či nárůstu váhy se vám proto bohatě vyplatí najít si několikrát denně pár minut na důkladné promazání problematických partií, mezi něž patří hlavně boky, bříško, hýždě a stehna. A nezapomínejte svůj organismus bohatě zásobovat vitaminem C, který přispívá k elasticitě pleti.


SATÉN ZACHRÁNÍ PLEŤ PŘED VRÁSKAMI

30 % pravdy

Některé ženy nedají dopustit na saténové povlečení, protože věří, že prokáže dobrou službu jejich pleti. Jeho hladký povrch prý nepřilne k pokožce, a tudíž se tvoří méně vrásek. Některé ženy raději ke spánku volí polohu na zádech, aby svou pleť nevystavovaly v noci žádným tlakům. Je pravda, že odpočinkem v jemném saténu rozhodně nic nezkazíte. Pro mladistvý vzhled vaší pleti to ale znamená jen drobnou vzpruhu. Mnohem důležitější je pokožku správně odličovat, rozmazlovat ji pleťovými krémy a holdovat ve všech ohledech zdravému životnímu stylu.


VYSOKÉ PODPATKY NIČÍ NOHY

100 % pravdy

Ortopedové skutečně nad módou vysokých podpatků zrovna dvakrát nejásají. Jehly sice protáhnou siluetu, ale při dlouhodobém nošení za to můžete zaplatit zdeformovanými chodidly. Dalším nebezpečím, které číhá na vaše ladné nožky obuté do lodiček na jehlách, jsou křečové žíly. Odborníci radí pro běžné nošení používat boty s podpatky, které nepřekračují hranici pěti centimetrů. S výstavními botkami na vysokém podpatku se můžete vytasit spíše při slavnostních příležitostech. A jak to jen půjde, dopřejte svým nohám "pohov" v podobě zdravotní obuvi.