Zažíváte každý měsíc bolesti hlavy i bolesti v podbřišku, zadržujete tekutiny a trpíte výkyvy nálad? Pak patříte k velké skupině žen, které trápí premenstruační syndrom (PMS). A to nebývá obvykle nic příjemného. Pro řadu žen jsou premenstruační příznaky doslova noční můrou - a není divu. Být podrážděná, deprimovaná, nateklá, trpět nejrůznějšími bolestmi - komu by se to líbilo? Co vlastně ten tolik obávaný premenstruační syndrom (PMS) je?
___
___
Jde o soubor psychických a fyzických příznaků nepříjemných pro ženu, které se objevují před nástupem menstruace a ustupují s jejím příchodem. Netýká se všech žen a jde o subjektivní pocit konkrétní ženy. Některé tohle období vnímají intenzivně, jiné nepozorují žádné změny, Jedno až pět procent žen ale trpí tak silným premenstruačnírn syndromem, že jim brání v běžných aktivitách, leckdy i v práci. Bohužel tato nepohoda psychická i fyzická ve finále působí negativně i na celou rodinu nebo na kolegy na pracovišti.
Jak se projevuje premenstruační syndrom PMS - příznaky, projevy
Nejčastější příznaky jsou fyzické, mezi něž patří zejména napětí v prsou (může se zvětšit jejich objem a bývají citlivější), zadržování tekutiny v těle (může se tedy zvětšit vaše hmotnost, klidně až o jeden až tři kilogramy), objevuje se pocit nafouklého břícha. U žen, které trpí na akné, se v tomto období mohou projevy zhoršit. Mezi další nepříjemné fyzické projevy může patřit průjem, zvracení či migréna (s migrénou se často setkávám u svých pacientek - většinou říkají, že se jim "rozjede" migréna před měsíčky).
Mezi ty psychické patří už výše uvedené poruchy nálady, celkový neklid, podrážděnost a nesnášenlivost. Může dojít až k depresivním stavům a emoční labilitě.
Proč některé ženy mají premenstruační syndrom a jiné ne?
Odborníci hledají odpověď na otázku, proč některé ženy PMS trpí a jiné ne. Předpokládá se, že ryto problémy by mohly souviset s nerovnováhou hormonů, především estrogenu a progesteronu. Hladiny těchto hormonů mohou kolísat právě před menstruací.
Hormony nebo příroda?
Stoupnout a pak zase prudce klesnout, a ryto výkyvy mohou narušit hladinu serotoninu, který ovlivňuje vaši náladu. Ovšem s největší pravděpodobností za PMS může kombinace více faktorů - dokonce i způsob života, genetika a stravovací návyky. Přestožeje u řady žen trpících premenstruačním syndromem každá rada drahá, dá se říci, že u většiny postižených žen zabírá kombinace farmakologických a nefarmakologických metod léčby.V úvahu přichází léčba hormonální. Nasazením hormonální antikoncepce obvykle obtíže ustoupí nebo jsou minimálni. Hormonální metoda je tedy podle lékařů jedním z nejúčinnějších způsobů léčby. Účinnou pomocí při PMS bývají kromě hormonů také běžně dostupná analgetika, jako je Ibuprofen a podobně. Máte-li problém s hormony, je na místě vyzkoušet nejrůznější nefarmakologické způsoby. Možností je nepřeberně. Vitaminy, minerály, bylinky, homeopatika. Velmi vhodné je konzumovat vitamin B6 (pyridoxin), ideálně 10. den cyklu. Účinně pomáhají také hořčík s vápníkem, neboť působí proti bolestem hlavy, výkyvům nálady a svalovým křečím. Někreré ženy si pochvalují během PMS olej z pupalky dvouleté a třezalky tečkované (ta je přírodní antidepresivum, takže se hodí na vaše změny nálady - nesmí se ale pít při braní antidepresiv). U řady žen dobře zabírají bylinky nebo aromaterapie. Z čajů jsou vhodné čaje určené přímo na ženské obtíže, na bolesti v břiše zabírá andělika čínská, výtažky z pampelišky a přesličky rolní, řebříčku obecného nebo ostropesrřce mariánského, který umí zbavit tělo přebytečného estrogenu.
Z aromaterapie můžete vyzkoušet éterický olej z cypřiše, který uvolňuje městnání krve. Můžete ho použít téměř v jakémkoliv případě, kdy dochází k potížím s menstruačním cyklem, protože reguluje průchod krve cévami.
Při nervovém podráždění je důležitý olej bergamot, který uvolňuje napětí nejen v nervovém systému, ale i v podbřišku. Na uvolnění podbřišku je vhodný také anýz. Heřmánek zklidňuje bolest, jasmín reguluje dělohu a pomáhá při přecitlivělosti a depresi, levandule a meduňka se hodí na bolest hlavy, majoránka pomáhá při nadýmání a křečích, jalovec a rozmarýn zbavují tělo zadržované vody, šalvěj muškárová pomáhá při bolesti a depresi. Jak je vidět, příroda toho nabízí skutečně mnoho. A jak prakticky ryto bylinky využít? Éterické oleje můžete nakapat do aromalampy, na kapesník nebo na polštář anebo si vytvoříte směs z rostlinného oleje a éterických olejů a směsí si budete potírat podbřišek. Skvěle zabírá směs z bergamotu, šalvěje,cypřiše a levandule - oleje smícháte ve stejném poměru s rostlinným olejem a potíráte bříško ve směru hodinových ručiček alespoň dvakrát denně. Kapičku směsi můžete kápnout i do dekoltu a na obličej.
Prevence premenstruačního syndromu
Pokud žena trpí premenstruačním syndromem, může jeho příznaky minimalizovat. Například migrény a bolesti v prsou pomocí analgetik, pocit nafouknutého břicha nenadýmavou stravou a proti otokům pomůže odpovídající pitný režim. Každé ženě však v tomto období může pomoci něco jiného. Některým klid, jiným naopak fyzická aktivita. Obecně je dobré doplňovat tekutiny a zmenšit příjem alkoholu a cigaret. Ke zmírnění obtíží může také přispět lehké cvičení zaměřené především na uvolnění a protažení.
Pohyb je při premenstruačním syndromu prospěšný
A co dalšího při PMS pomáhá? Rozhodně zdravý životní styl a pohyb, byť se vám při PMS zrovna dvakrát do cvičení nechce. Když ale budete cvičit a zapotíte se, snížíte tak hladinu estrogenu obíhajícího volně v krvi a uleví se vám od stresu (při fyzické aktivitě si tělo vyrábí endorfiny, hormony dobré nálady) a zároveň se uvolní svaly. Je jasné, že intenzitu fyzické aktivity budete volit podle svých momentálních možností a schopností. Můžete chodit, běhat, jezdit na kole, cvičit jógu nebo cokoliv jiného, záleží na vás.
Strava při PMS
Jako další účinná metoda léčby se jeví úprava jídelníčku. Stačí alespoň týden před menstruací méně solit, omezit hotová jídla (konzervy, instantní polévky apod.), omezit alkohol a kofein a aromatická koření. Doporučujeme jíst více vlákniny (celozrnné pečivo, zeleninu, luštěniny), pít více vody (přebytečná sůl se tak bude vylučovat močí a tím se zamezí vzniku otoků) a omezit sladkosti, i když třeba čokoláda obsahuje látky, které zlepšují náladu (pokud si ji nernůžete odepřít, pak aspoň zvolte hořkou čokoládu s co nejvyšším procentem kakaa a minimem cukru a tuku). Pokud můžete, jezte méně a častěji, protože menší porce jídla udržují stálost hladiny krevního cukru - budete pak klidnější a nebudete v noci vyjídat ledničku. Nejezte v době, kdy vás trápí PMS, červené maso (studie ukazují, že hormony v červeném mase přispívají k menstruačním křečím) a jezte hodně potravin bohatých na draslík, který pomáhá proti zadržováni vody v těle (banány, datle, rajčata, broskve ... ).
A ještě jedna rada: choďte ven a snažte se načerpat co nejvíce světla. Jasné světlo totiž zmírňuje příznaky premenstruační tenze, zejména depresi a splín. Může za to zvýšení produkce některých hormonů, které fungují jako antidepresiva. Zkuste to, nic vás to nebude stát.
A když je vám opravdu hodně špatně?
Buďte co nejvíce v teple a v klidu a dopřávejte si horkou sprchu, která bolavému břichu rozhodně prospěje. Dobrý efekt má termofor s horkou vodou přiložený na podbřišek.
Kdy zajít k lékaři s premenstruačním syndromem?
Jisté je, že PMS se sice dá léčit, ale docela vyléčit nikoliv. Protože je menstruační cyklus řízen citlivými hormonálními mechanismy, je těžké ho pre· ventivně přímo ovlivnit. Spousta žen PMS zvládá - některé lépe, jiné hůře a s větším nasazením. A většina z nich ani lékaře nevyhledává, protože to prostě nějak vydrží. Pokud však premensrruačm příznaky narušují vaši schopnost vést obvyklý život, je asi načase promluvit si o tom s lékařem. Můžete s ním probrat možnosti, jak vaše nepříjemné příznaky zmírnit, ať už je to předepsáním hormonální antikoncepce nebo užíváním antidepresiv, která zvyšují hladinu serotoninu v mozku.