Dobré odpoledne, dnes je sobota 20.4.2024, svátek slaví Marcela, zítra Alexandra.

Průjem, zácpa, nadýmání, zažívací potíže - příčina, léčba, samoléčba

prujem-zacpa-nadymani-zazivaci-potize-pricina-lecba-samolecba

prujem-zacpa-nadymani-zazivaci-potize-pricina-lecba-samolecba
Zácpa, průjem nebo nadýmání, to jsou nejčastější trávicí potíže, se kterými se lidé setkávají. Řada z nich přesto neví, jak je správně léčit, případně jak jim předcházet. Lidské zažívání lze s troškou nadsázky přirovnat k velkému orchestru. I v jeho případě platí: k ideálnímu výsledku je potřeba, aby ladily všechny "nástroje" bez výjimky.

___

___

Začíná to jídlem, končí zácpou

Zácpou trpí asi 25 % dospělých. Třikrát více postihuje ženy než muže a ve věku nad 65 let trápí až 40 procent lidí! Jen malé procento z nich vyhledá při dlouhodobých potížích lékaře, protože zácpu považují za banální problém. K narušení plynulého vyprazdňování a ke vzniku zácpy může vést stres, nevhodné složení jídelníček (například nedostatek vlákniny, malý příjem tekutin), špatné stravovací návyky a nepravidelný denní režim. To vše přispívá ke vzniku obtíží při vyprazdňování. Zácpa ale může být příznakem některých chronických nemocí nebo nemocí postihujících orgány trávicího ústrojí. Jde například o rakovinu tlustého střeva, trhlinku na konečníku, zánětlivá onemocnění střev nebo hemoroidy.

 

Zácpa (obstipace) - důležitá fakta

  1. O zácpě hovoříme u dospělých i dětí, pokud mají stolici méně než třikrát týdně nebo tvrdou stolici s nutností vyššího úsilí při vyprázdnění.
  2. Příznaky chronické zácpy přetrvávají u dospělých déle než 12 týdnů v roce. Chronickou zácpu je numé vždy vyšetřit lékařem, odhalit její příčinu a začít ji léčit, aby nedošlo ke zhoršení příznaků.
  3. Pokud netrpíte žádnými chorobami, jejichž průvodním projevem je také zácpa, je možné první příznaky léčit pomocí projímadel, která stolici změkčí. Doporučuje se vybírat nenávykové léčivé přípravky, které se nevstřebávajído organismu, zvětší objem stolice, nedráždí střevní sliznici a nezpomalují ani nezrychlují pohyb střev.
  4. V případě, že se ve stolici objeví krev, je důležité se co nejdříve obrátit na lékaře. Ten provede nutná vyšetření (rektoskopie nebo kolonoskopie), aby vyloučil závažná onemocnění a rozhodl o dalším postupu léčby.

 

Prevence a samoléčba zácpy

Zácpě je možné předcházet či jí zabránit změnou životního stylu. První na řadě je změna jídelníčku, který by se měl skládat z pestré a vyvážené stravy s dostatečným množstvím vlákniny (u dospělého asi 30 gramů denně). Zlepšit je potřeba i pitný režim (minimálně 2,5 I tekutin denně) a zařadit do svého denního režimu pravidelný pohyb. Při prvních příznacích zácpy je možné zvolit volně prodejné léky, především změkčovadla, která zabrání rozvinutí obtíží do chronické podoby.
Je vhodné užívat takové přípravky, které na sebe váží vodu a zvyšují objem střevních tekutin. Takovým způsobem fungují takzvaná osmotická projímadla. Nejsou návyková, nedráždí střevní sliznici a nezpomalují ani nezrychlují pohyb střev. Osmotická projímadla by neměla způsobovat plynatost a nadýmání a neměla by se vstřebávat do organismu. Jsou vhodná pro širokou skupinu pacientů včetně těhotných a kojících žen.

 

Průjem

Průjem bývá většinou signálem jiné nemoci nebo obrannou reakcí našeho organismu při narušení trávicího ústrojí, zejména střev, ale i žaludku, slinivky a jater. Projevuje se častou stolicí - více než 3x denně, většinou řídkou až vodnatou.

Mezi další časté příznaky průjmu patří také křeče v břiše, plynatost, ale i horečka, zvracení a celková únava. Ale není průjem jako průjem. Průjmová onemocnění lékaři dělí na akutní a chronická. Akutní průjem postihuje člověka náhle a na krátkou dobu, maximálně na 14 dní. Způsobit jej mohou viry nebo bakterie, které napadají trávicí ústrojí. V některých případech může být příčinou onemocnění výskyt parazitů (tasemnice) v lidském těle.

 

Nejčastější příčina průjmu

  • neumyté ruce po WC
  • neumyté ovoce a zelenina
  • nedodržování hygienických zásad v kuchyni
  • kontaminovanéí vejce
  • kontaminované maso
  • špatně tepelně opracované maso.

 

Kdy vyhledat pomoc lékaře

Průjmové onemocnění bez ohledu na příčinu není dobré podceňovat. Je vhodné se poradit s lékařem, zejména pokud:

  • průjem trvá déle než pět dní a provází jej vysoké horečky a zvracení,
  • ve stolici se objeví příměsi krve,
  • průjem se objeví u kojenců a batolat, dlouhodobě trápí starší osoby a malé děti,
  • dochází k rychlé dehydrataci - hlavně u starších osob a malých dětí.

 

Více tekutin a dieta

Průjem v jeho počátcích řeší většina pacientů samoléčbou. Pokud člověka postihne, je třeba dodržovat určitá režimová opatření. Neměl by zapomínat doplňovat ztracené tekutiny a minerály. Vhodné jsou neslazené čaje, nesycené minerální vody nebo iontové nápoje. Sůl ve více osolené polévce doplní chybějící draslík. Součástí léčby by měla být i strava bohatá na vitaminy a minerály, která však nezatíží trávicí ústrojí. V rámci diety je vhodné zvolit suchary, piškoty, banány nebo rýžový odvar. Jakmile se zdravotní stav pacienta zlepší, může do svého jídelníčku zařadit také vařené brambory a vařené nebo dušené bílé maso. Léčbu průjmu je možné řešit i prostřednictvím volně prodejných léků. Protože není často známa příčina onemocnění, tedy není zřejmé, zda se jedná o průjem virový nebo bakteriální, je vhodné vybrat pro pacienta takovou léčbu, která funguje na všechny typy průjmu. Je vhodné použít přípravky, které působí na přírodní bázi, dokážou navázat toxické látky, nezrychlují ani nezpomalují trávení a mají minimální nežádoucí účinky, protože se nevstřebávají - živočišné uhlí ad.. Při užívání živočišného uhlí bychom měli být vnímaví na závažné symptomy průjmového onemocnění (dehydratace, schvácenost, horečky ad.), protože uhlí může zamaskovat krvácení (které se vyskytuje např. u úplavice). 

 

Nadýmání a plynatost - upravte si jídelníček

Projevy plynatosti a nadýmaní většinou řešíme, až když přerostou do bolestí a stavu, kdy je nemůžeme kontrolovat. To se stává zejména v důsledku nevhodné stravy, nedostatku pohybu, celkově nezdravého životního srylu a stresu. Náhlý pocit nadýmání způsobuje především špatná životospráva. Dále nadýmání způsobuje nedostatek pohybu, zácpa, hltání jídla, stres a psychická či hormonální dysbalance. Pokud nadýmání trvá delší dobu a doprovází ho bolesti břicha, říhání a zvýšený odchod plynů, je nejčastější příčinou stres, který vede k porušení nervové regulace trávicího ústrojí.

 

Léčba nadýmání

Při léčbě nadýmaní a plynatosti se používají prostředky, které působí na tři základní druhy obtíží. První skupina upravuje složení střevního obsahu. Zde dobře působí látky snižující povrchové napětí tekutiny a absorbující nadbytečně vznikající plyny. Mezi tyto látky patří simethicon, aktivní uhlí nebo pr biotika. I rozpustná vláknina může upravovat hybnost střeva a snižovat pocit nadmutí a plynatosti. Druhý typ léčby jsou látky snižující zvýšené napětí stěny střeva. Tato léčiva označujeme jako spasmolytika, která také příznivě ovlivňují bolesti spojené s nadýmáním. Tretí skupinou jsou látky zklidňující rozbouřený vegetativní nervový systém a patří do skupiny antidepresiv nebo neuroleptik. Tyto prostředky však musí být ordin vány lékařem, a to až po podrobnějším vyšetření a pečlivém zvážení stavu (antidepresiva nedostává samozřejmě každý pacient s nadýmáním).

 

 


 

Co může průjem a zácpa signalizovat - další nemoci se zácpou a průjmem: