Dobré odpoledne, dnes je sobota 20.4.2024, svátek slaví Marcela, zítra Alexandra.

Spánek - co se děje ve spánku v organismu v určité hodiny

spici_par.jpgSamo rozhoduje, kdy je ideální čas ke spánku, kdy k zotavení. "Pokud se organismus pokusíme ošidit tím, že spíme přes den a po nocích hýříme nebo pracujeme, tvrdě se nám za to vymstí," vysvětluje specialista na problémy se spánkem profesor Jürgen Zulley (59).

 

__

Vysvětluje, jak mozek pomalu odpojuje tělo, jak přicházejí pestré sny a jak v noci funguje jízdní řád našeho organismu. A také pikantnost: pan profesor má vysvětlení i na to, proč je vagína obzvláště dobře prokrvená o půlnoci.

 

21 - 23 hodin

Tělo se připravuje na spánek. Neměli bychom činit nic pro jeho aktivaci. Nekouříme a vynecháme jídlo.

23 až 24 hodin
Jsme ve fázi lehkého spánku. Oči se pohybují zprava doleva a zpět. Pokud nebudeme rušeni, ponoříme se po několika minutách do stádia 2 - počínajícího hlubokého spánku. Ustává pohyb očí, naše tělesná teplota klesá o půl stupně. Krev přenáší teplo zvnitřku těla na povrch, kde kůže funguje jako chladič. V této době se můžeme potit, protože se zbavujeme přebytečného tepla. Srdce bije klidněji, klesá krevní tlak, zkrátka spíme jako zabití. O dvacet minut později upadáme do první fáze hlubokého spánku, zvyšuje se produkce růstového hormónu. Děti rychleji rostou, rány se lépe hojí, tvoří se nová vrstva kůže. Také v mozku se něco děje. Nervové buňky ukládají přes den získané znalosti do dlouhodobé paměti, takže se ve spánku skutečně učíme. Jsme teď v nejdůležitější fázi obnovování sil.

 

24 - 1.30 hodin

Začíná "chaos", který známe jako fázi REM (rychlé pohyby očí), kdy se probouzíme a poté opět usínáme. První sny trvají okolo deseti minut. Naše oči těkají zprava doleva a zpět mnohokrát za minutu. Mozek je stejně aktivní jako ve dne, tělo je zcela uvolněné. Stoupá krevní tlak, vagína a penis jsou extrémně prokrvené. Muži mívají často erekci, ale nemá to nic společného s erotickými sny. Po deseti minutách je tato fáze pryč, spánek je opět hluboký. Začíná pracovat žlučník. Ti, kdo mají s tímto orgánem potíže, se obvykle v tuto dobu budí nebo nemohou spát.

 

1.30 - 3 hodiny

V této době není spánek příliš intenzivní, převalujeme se ze strany na stranu, jsme neklidní a můžeme se dokonce probudit. Začíná druhá fáze snů. Trvá dvacet minut a je intenzivnější než ta první. Tělo si zaznamenává nově naučené duševní i tělesné schopnosti. Pokud jsme měli například večer hodinu tance, mozek si ukládá nově naučené kroky. Tělesná teplota prudce klesá. Aktivují se játra. V této době nastává útlum (nejnižší okysličení mozku), proto je třeba zvýšit pozornost například při cestování. V tuto dobu se rovněž budí žlučníkáři, protože játra a žlučník jsou párové orgány. Nedoporučuje se pít alkohol, kouřit, jíst tuky, pít kávu.

 

3 - 4.30 hodin

Nastává třetí fáze snění. Je delší, intenzivnější a pestřejší. Pravděpodobnost, že se během, snu probudíme, je vysoká. Přicházíme totiž pomalu do stádia lehkého spánku. Vlastní odpočinek skončil, přesto spánek stále potřebujeme. Tělesná teplota se začíná mírně zvyšovat. V činnosti jsou plíce, proto se v tuto dobu budí kuřáci, astmatici, nemocní na průdušky, s rýmou a se záněty cest dýchacích. V této době také člověk pociťuje největší strach a úzkost. Každá maličkost nabývá obrovského rozměru, budíme se a jakákoli denní povinnost, kterou hravě zvládneme, má podobu neřešitelné překážky.

 

4.30 - 6 hodin

Začíná další fáze snů, které mohou trvat až půl hodiny. Mozek začíná stále intenzívněji vnímat vzruchy z okolí. Také oči se pohybují rychleji, probouzí se pocit hladu. Žaludek čeká na snídani, začínají pracovat ledviny a zvyšují produkci moči. Naše tělo má při 36,5 stupních Celsia tu správnou provozní teplotu.

 

od 6 hodin a dále

Poslední fáze snů. Může trvat až tři čtvrtě hodiny a je nejdelší. Tyto sny nám pochopitelně zůstanou v paměti nejvíc. Hormon kortizon, který podporuje trávení, nás probouzí k činnosti. V nejvyšší činnosti je tlusté střevo. Doporučujeme navyknout si v tuto dobu na vyprazdňování, vyhýbat se stresu a spěchu. Probouzet se je třeba postupně, neboť nemocní lidé se právě v tuto dobu cítí velmi špatně. Je vhodné pít hodně čaje.