Dobré odpoledne, dnes je pátek 29.11.2024, svátek slaví Zina, zítra Ondřej.

Jízda bez řidičského průkazu, řidičáku a maření výkonu úředního rozhodnutí

Jsem zaměstnanec jedné nejmenované firmy, kde pracuji na pozici seřizovač. Dne 12.05.2010 kolem 10:00 hod. se mi udělalo špatně a spadl jsem. Byla přivolána záchraná služba,  odvezli mě na Neurologicé odělení kdy mi bylo řečeno že se mohlo jednat o epileptický záchvat. Následoval zákaz činnosti seřizovatč a zákaz řízení vozidel na 6 měsíců. Byl jsem na CT mozku a EEG, vše negativní.

___
___


I když jsem měl jen pozastaven řidičák tak jsem si myslel, že mohu řídit motorová vozidla a 17.06.2010 jsem řídil motocykl do nedalekého krámu, ale byl jsem zastaven hlídkou Policie které jsem vysvětloval že řidičák mám, ale mám ho pozastaven od doktorky. Policista říkal že to bude bráno jako přestupek, tak jsem si ulevil ale pravda je jiná.

Dnes 9.8.2010 mi přišel Trestní Příkaz, cituji: "Přečin maření výkonu úředního rozhodnutí § 337 odst.1písm.a)trestního zákoníku. Odsuzuje se na 6 měsícu odnětí svobody, výkon se se podmínečně odkládá na 1 rok a zárověn jsem dostal zákaz řízení na 1 rok."

Zde je napsáno že jsem mohu odvolat do 8 dní, potřebuji vědět zda bude lepší se odvolat nebo to nechat  být. A také potřebuji vědět zda to 17.06.2010 (to byl dopis odeslán) nabylo právní moci nebo až po převzetí. A také zda mohu v polovině trestu žádat o prominutí trestu tedy řízení. Děkuji za odpovědi Zdeněk


ODPOVĚĎ:

Zákaz řízení, který jste dostal ihned po prvním pobytu v nemocnici je úřední rozhodnutí, které musíte dodržet. Tím, že jste ho porušil, jste se dopustil trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí. Také se domnívám, že trest, který Vám byl vyměřen je velice nízký, také doba, po kterou nemůžete řídit a délka podmínky není dlouhá, což zřejmě znamená, že byly brány v potaz skutečnosti, že jste nebyl nikdy trestaný.

Po výkonu poloviny trestu zákazu činnosti může soud podmíněně upustit od výkonu jeho zbytku, jestliže v době výkonu trestu způsobem svého života prokážete, že dalšího výkonu tohoto trestu není třeba, anebo jestliže soud přijme záruku za dovršení Vaší nápravy.  
Při podmíněném upuštění od výkonu zbytku trestu zákazu činnosti soud stanoví zkušební dobu až na pět let, nikoliv však na dobu kratší než zbytek trestu; zkušební doba počíná právní mocí rozhodnutí o tomto upuštění.
Žádost o prominutí zbytku trestu se podává u orgánu, který takové rozhodnutí vydal – ve Vašem případě u soudu. Žádost nemusí být nijak formální.


Odověď poskytla Bezplatná právní poradna online