Mezi laiky budí tato léčebná metoda často dost zkreslené představy. Například o zhypnotizovaných lidech, se kterými může terapeut manipulovat, jak se mu zlíbí. Ve skutečnosti patří hypnóza mezi uznávané a vědecky ověřené metody léčby v psychiatrii a psychologii. Psycholožka Michaela Peterková má s tímto druhem terapie rozsáhlé zkušenosti. Podle ní není na místě označovat ji jako všelék, ale stejně tak není dobré ji zatracovat.
___
___
Miluju pavouky
Při hypnóze je velmi oslabené kritické myšlení. To hypnotizovanému umožňuje přijímat sdělení terapeuta bez výhrad. „Například pacientovi, který se bojí pavouků, v hypnóze řeknu, že jde o milé a příjemné stvoření. Výsledek? Po probuzení se pavouků nebojí a nebo k nim má přinejmenším daleko menší odpor. Kdybych mu to sdělila za bdělého stavu, možná si zaťuká na čelo," vysvětluje princip metody terapeutka.
Zvědavost
Hodně lidí se nechává zhypnotizovat ze zvědavosti. Uvedení do hypnotického stavu se u nich většinou zvyšuje s počtem sezení. Asi dvacet procent lidí však není možné zhypnotizovat vůbec.
Co je to hypnóza?
Terapeutický postup, který využívá tzv. změněného stavu vědomí. Pacient vnímá jen slova hypnotizéra. V ideálním případě je to stav, kdy člověk nic nemusí řešit, dělat, ani na nic samostatně myslet...
Co dokáže hypnóza?
- Vrátit člověka zpět do období a situací (dá se tak pracovat s nepříjemnými zážitky jako je například znásilnění).
- Vymazat vzpomínky na dění během hypnózy (k „vymazání" musí dát terapeut příkaz a na předem dané slovo nebo gesto dočasná ztráta paměti později vymizí).
- Vsugerovat pacientovi akci, kterou po probuzení skutečně udělá: například si dá do kávy cukr, i když předtím nikdy nesladil.
Co všechno léčí hypnóza?
Strach z výšek, výtahů, zvířat... Trému, vyčerpanost, neurotickou depresi, nemoci, které se sice týkají tělesné oblasti, ale mají obvykle i výraznou psychickou složku nebo příčinu, kterou je nejčastěji dlouhodobý stres (astma, ekzémy, alergie, žaludeční vředy, artritida a podobně), bolest (hypnóza pomáhá i při onkologických bolestech, při menších chirurgických výkonech a v porodnictví), obezitu, sexuální dysfunkce - poruchy erekce, předčasné ejakulace a podobně, závislosti (na cigarety, u alkoholiků pomůže spíš až po odvykací kúře).
Nepravdivé mýty kolem hypnózy
- Hypnotizér má absolutní moc přinutit člověka dělat cokoli.
- Každého je možné zhypnotizovat, aniž by o tom věděl.
- Při hypnóze se leží v tmavé místnosti.
- Když terapeut během sezení omdlí nebo zemře, pacient se už nikdy neprobudí.
- Z celého dění si člověk nic nepamatuje a jeho tělo se bude vznášet.
- Stačí jedno sezení a problémy jsou pryč.
- Pomůže vrátit se do minulých životů.