Věřte nebo ne, ale jde to. Chce to jen trochu trpělivosti a chuti zkusit dělat věci jinak, než jste běžně zvyklí. Ten pocit určitě znáte. Prvním signálem toho, že se blíží stres, bývá obvykle napětí v ramenou, jež postupně narůstá. K tomu se přidá zrychlený tep, studené ruce či sucho v ústech. Začínáte být více nervózní a podráždění a přestáváte se soustředit.___
___
Jinými slovy, máte všeho právě tak dost. Krátkodobý stres sice většinou rychle odezní, ale pokud podobné "chuťovky" prožíváte denně, zaděláváte si do budoucna na nejeden zdravotní problém. Zbavit se stresu je přitom docela snadné. Poradíme vám pár dobrých tipů, které fungují za všech okolností.
Prodlužte si ráno
Nastavte si budík o půl hodinky dřív, vyhnete se tak nepříjemnému rannímu shonu. Navíc si stihnete připravit chutnou a zdravou snídani, která se postará o ten správný "rozjezd". Nebo si zacvičte, vyplavíte tím do krve hormony štěstí.
Pociťujte vděčnost
Existuje celá řada věcí, za něž můžete být vděční, radovat se totiž lze i ze zdánlivých maličkostí: ptáci dnes tak pěkně zpívají, kolegové v kanceláři se na vás při příchodu tak hezky usmáli a latté, na které vás odpoledne pozvali, chutnalo přímo výtečně. Pocit vděčnosti nic nestojí, ale působí jako zázračný magnet - přitáhne vám do života spoustu dalších věcí, které vás potěší.
Žijte "právě teď"
Nezabývejte se několika věcmi naráz, ale věnujte se naplno vždy pouze jedné konkrétní činnosti. Budete se lépe soustředit a stres udržíte pod kontrolou. Tento způsob práce přináší i mnohem větší uspokojení.
Dýchejte
Vědomé dýchání je výborný prostředek k uvolnění přebytečného napětí. Vyzkoušejte jógový cvik zvaný pranajama. Pravým palcem uzavřete pravou nosní dírku a levou nosní dírkou se velmi pomalu a zhluboka nadechněte. Potom uvolněte pravou nosní dírku, současně uzavřete pravým prsteníkem levou nosní dírku a následně zvolna a dlouze vydechněte.
Uvolněte šiji
Ta bývá při stresu velmi často nepšíjemně ztuhlá. Následující cvik však zabirá prakticky okamžitě: napněte svaly na krku tak, že co nejvíc zakloníte hlavu, zaměřte se přitom na šíjové svaly. Vydržte tak asi 10 vteřin a pak na 20 vteřin povolte.
Masírujte si uši
Pokud na vás doléhá únava (nebo třeba útlum po dobrém obědě), promasírujte si uši. V oblasti boltců se totiž nachází celá řada akupresurních bodů, jejichž stimulace vás povzbudí a příjemně osvěží. Je to velmi jednoduché, ale účinné.
Zakřičte si
Pokud jste v někde, kde vás nikdo neuslyší, zakřičte si z plna hrdla. Účinně se tím zbavíte nejen napětí, ale i všech nežádoucích emocí, jako je třeba hněv, vztek, smutek nebo zklamání. Tato metoda je spolehlivá a hlavně zcela bezpečná. Obejde se bez zbytečných scén, hádek či rozbitých talířů.
Jděte uklízet
Spojíte tak příjemné s užitečným . Čistý a úhledně uspořádaný byt prospěje totiž také duši, jak tvrdí tradiční čínské učení feng šuej. Vyházejte všechno staré a nepotřebné, vysajte koberce, setřete prach, naleštěte zrcadla a dejte do vázy čerstvé květiny. Hned se vám bude lépe dýchat.
Naučte se říkat NE
Jste člověk a máte jenom jedny ruce, nemůžete vyhovět všem. Dejte si jen tolik úkolů, kolik zvládnete, aniž byste museli dřít do roztrhání těla. Další případné "nabídky" prostě odrnítněte. S úsměvem, ale důrazně.
Čmárejte si obrázky, které vás napadnou
Vemte si papír a tužku a pár minut si jen tak čmárejte. Kytičky, panáčky, kroužky - cokoliv vás napadne. Funguje to jako malá meditace .
Můj deníček
Jak se říká, papír snese všechno. Pokud vás něco trápí, zkuste se z toho vypsat. Sdílená starost je poloviční starost i když se o ni dělíte jen s deníčkem. Prostě si sedněte a napište, co právě cítíte: z čeho máte strach, co vás nejvíc bolí, kdo vás naštval nebo zklamal a proč. Můžete psát zcela bez obalu, nikdo jiný to číst nebude. Až budete hotoví, klidně deník roztrhejte, nebo spalte. Úžasně se vám uleví.