Náš mozek není na moderní dobu úplně správně naprogramovaný. Taky vám to tak někdy připadá? Projevuje se to hlavně v případech, kdy se potýkáme s nejistotou. Pokud ovšem znáte správné triky, můžete iracionální tendence vašeho mozku ovládnout a s nejistotou se efektivně vypořádat.
___
___
Ve chvílích, kdy nejistotě čelíme, náš mozek totiž prochází určitými záchvaty a jeho přirozená reakce je vyvolat v nás strach.
V nedávné studii se neuroekonomové z Caltechu zabývali tím, jak náš mozek pracuje, když musí dělat běžná pracovní rozhodnutí. A to, na co přišli, je docela zajímavé.
Z jejich studie plyne, že čím méně informací k nějakému rozhodnutí máme, tím iracionálněji a chaotičtěji se chováme. Možná byste čekali, že to bude přesně naopak: že čím méně informací budeme mít, tím budeme v jejich vyhodnocování opatrnější a uvážlivější. Ale není tomu tak. Čím méně informací máme, tím více náš mozek převádí kontrolu do limbického systému, tedy do místa, kde se vytvářejí emoce jako je úzkost a strach.
Tato výstřednost mozku měla kdysi své opodstatnění. Když jeskynní lidé vstoupili do neznámé oblasti, nevěděli, kdo nebo co na ně může zpoza křoví skočit. Přemíra opatrnosti a strachu jim tehdy pomáhala přežít. Dnes už to ale neplatí, mechanismus nejistoty, který se od pravěku už nevyvíjel, je nyní naopak překážkou. Důležitá rozhodnutí děláme dennodenně a panikařit u toho není namístě.
I když je váš mozek proti vám, nemějte strach – existují osvědčené strategie, jak své rozhodování zlepšit. Tohle je 12 z nich:
Umlčte svůj limbický systém
Limbický systém reaguje na nejistotu strachem a strach utlumuje rozhodování. Lidé, kteří si umějí poradit s nejistotou, jsou ostražití vůči tomuto strachu a dokážou ho odhalit, jakmile se začne projevovat. Díky tomu ho dokážou zpacifikovat, než se vymkne kontrole. Jakmile si strach uvědomí, umějí si říct, které myšlenky jsou racionální a které už ne. Dokážou se tak lépe soustředit na informaci, kterou disponují. Uvědomují si, že primitivní část jejich mozku se snaží zvítězit a že logická část musí být ve vedení. Jinými slovy, říkají svému limbickému systému, aby se uklidnil a byl tiše.
Zůstaňte pozitivní
Pozitivní myšlenky tlumí strach i iracionální tendence tím, že zaměřují pozornost mozku na něco zcela nestresového. Musíte svému mozku trochu pomoci tím, že se záměrně budete snažit myslet pozitivně. Soustřeďte se na to, jaká dobrá věc se vám během dne stala, jakkoliv nepatrná. Nebo myslete na něco vzrušujícího, co se má teprve stát.
Uvědomte si, co víte a co ne
Když nejistota ztěžuje rozhodování, je snadné mít pocit, že je nejisté úplně všechno. Lidé, kteří excelují ve zvládání nejistoty, začínají zhodnocením toho, co vědí a co ne. Shromažďují veškerá fakta, která mají k dispozici, a sestavují seznam věcí, které neznají.
Přiznejte si, že nad vším kontrolu mít nemůžete
Všichni chceme mít všechno pod kontrolou. Ti, co se nechají ovládat svým okolím, se totiž v životě nikdy nikam nedostanou. Ovšem touha kontrolovat se může snadno změnit v pocit osobního selhání – to když se budete frustrovat tím, co všechno pod kontrolou nemáte. Radši se na to rovnou vykašlete a buďte ve svých očekáváních praktičtí.
Lidé, kteří zvládají svou nejistotu, se nebojí si přiznat, co ji způsobuje. Jinými slovy, úspěšní lidé žijí ve skutečném světě. Nemalují si situaci v lepších ani v horších barvách a přijímají fakta taková, jaká jsou. Uvědomují si, že jediná věc, kterou jsou skutečně schopni mít pod kontrolou, je pouze jejich rozhodování. To je jediný racionální způsob, jak se vypořádat s neznámým. Nebojte se říct: „To je to, co nevíme, ale budeme postupovat kupředu na základě toho, co víme. Možná uděláme pár chyb, ale je to lepší než zůstat na místě.“
Zaměřte se jen na to, co je důležité
Některá rozhodnutí vám mohou hodně uškodit nebo pomoci. Jiná ale až tak důležitá nejsou. Lidé, kteří jsou v rozhodování nejlepší, neplýtvají svým časem v případech, kdy řeší maličkosti. Když na to přijde, téměř každé rozhodnutí s sebou nese malé množství nejistoty. Je důležité naučit se najít rovnováhu a soustředit svou energii na důležité věci.
Nehledejte dokonalost
Emočně inteligentní lidé nemají za cíl dospět k dokonalosti, protože vědí, že v nejisté situaci žádné dokonalé rozhodnutí neexistuje. Zamyslete se nad tím: lidské bytosti jsou od přírody omylné. Pokud bude dokonalost vaším cílem, pocit neúspěchu vás nikdy neopustí. Svůj čas pak budete trávit uvažováním nad tím, co jste udělali špatně, místo toho, abyste měli dobrý pocit z toho, co se vám podařilo.
Nad problémy se dlouho nepozastavujte
Pokud se budete fixovat na své problémy, zbytečně si budete vytvářet negativní emoce a stres. To bude bránit vašemu výkonu. Pokud se ale zaměříte na to, co zlepší vás i vaše podmínky, vytvoříte si také pozitivní emoce, které vás podpoří v čemkoli, co děláte.
Věřte svému instinktu
Naši předkové spoléhali na intuici. Protože většina z nás dennodenně nečelí otázkám života a smrti, musíme se naučit využít tento vrozený instinkt v náš prospěch i v banálnějších situacích. Emočně inteligentní lidé jsou schopni rozpoznat, kdy jsou ovlivňováni svými předsudky, emocemi nebo názory ostatních. Umějí filtrovat pocity, které se neřídí jejich intuicí, a dokážou se zaměřit na ty pocity, které intuicí řízeny jsou.
A dávejte mu prostor
Instinkty nemohou být vynucené. Naše intuice funguje nejlépe, když na nás není vyvíjen žádný tlak. Albert Einstein prý dostával nejlepší nápady při plachtění, Steve Jobs zase během procházek.
Mějte náhradní plány…
Experti na zvládání nejistoty se nebojí přiznat, že někdy nemusí mít pravdu. Díky tomu si dokážou udělat detailní a uvážené náhradní plány předtím, než jdou do akce. Úspěšní lidé vědí, že občas neudělají správné rozhodnutí. Vědí také, jak vstřebat a pochopit chyby, aby je v budoucnosti neopakovali. A nikdy nepřipustí, aby je chyby utlumily na příliš dlouho.
… ale neptejte se „Co kdyby?“
Uvažování nad tím, co by se stalo, kdyby… zbytečně přilévá olej do ohně a váš stres zvyšuje. Stát se může milion věcí, a čím více času strávíte obavami nad tím, co všechno to může být, tím kratší dobu se soustředíte na to, co vás uklidní a bude držet stres pod kontrolou. Úspěšní lidé vědí, že otázkou „Co kdyby?“ si nijak nepomohou.
Nadechněte se, i když se vám nedaří
Abyste mohli čelit nejistotě a i tak dělali správná rozhodnutí, musíte zůstat klidní. Nejlepší způsob, jak se uklidnit, je pořádně a zhluboka dýchat. Dýchání vám pomůže soustředit se na konkrétní problém a utiší myšlenky, které vás rozptylují. Pokud se cítíte zahlceni, věnujte pár minut svému dýchání. Zavřete dveře, zapomeňte na všechno a jenom seďte a dýchejte. Myslete pouze na to, jaké to je, nadechnout se a vydechnout. Zní to jednoduše, ale brzy zjistíte, že je velice těžké dělat toto cvičení déle než 2 minuty a pořád na nic nemyslet.