Máte partnera, který i ve svých čtyřiceti letech jezdí neustále za maminkou, chodí se s ní radit, telefonuje jí každý den a sděluje jí, co prožil, a neustále vás s ní srovnává? Zřejmě jste si vzala za muže mamánka. A s takovým život opravdu není lehký. Fixace na maminku je totiž problém ... a bohužel ne tak vzácný.
__
__
V dětství si touto fixací projdeme takřka všichni, jenže obvykle po třetím roce tohle mamánkovské období skončí. Tedy — mělo by. V tom věku si začne dítě uvědomovat, že jsou i jiné zajímavé věci, než je maminka - kamarádi na pískovišti, ve školce. Máma sice i nadále zůstává bezpečným přístavem, ale už není jediná. Pokud to tak není, problém je na světě a velmi těžko se odstraňuje. Dětská psycholožka Tereza Beníšková říká, že většina matek sice přistupuje k výchově s nejlepšími úmysly, přesto se občas přehoupne do extrémů - buď jsou příliš liberální, nebo jsou naopak velmi úzkostlivé a přehnaně o děti pečují a sebeobětují se. Pokud jsou navíc synové těchto přepečlivých matek citlivější nebo příliš opatrní, stává se z matky středobod jejich světa.
Jak (si) nevychovat mamánka
Závislost na matce je v dětství přirozená a kdo ji nezažije, bude mít v budoucnu problém s navazováním vztahů se ženami a důvěrou v ně. Jenže pak by měla přijít puberta, která je důležitá v tom, že si dítě začne uvědomovat odlišnost svých názorů, začne je prosazovat a stavět se vůči rodičům do opozice. Toto stavění se do opozice by mělo být rodiči přijímáno ne se vztekem a zavržením dítěte, ale s pochopením a projevováním respektu k jeho názorům. Pokud má ale dítě strach z toho, že matku nebo otce raní, zklame je, když projeví svůj názor, není to dobře. Ztratí cit rozpoznat to, co opravdu chce, kam ho vedou jeho touhy, a bude žít přáním svých rodičů. A přestože se velmi často říká, že mamánkovství je problém především matek, které nemají partnera a vychovávají svého syna samy, není to zcela jednoznačné. Je to problém všech matek, které své děti emocionálně vydírají a každý projev osamostatňování dítěte vnímají jako nebezpečný.
Mamánek žena - taky žádná radost ;)
Mamánek je muž nebo žena, kteří bydlí nezvykle dlouho po ukončení studia anebo poté, co si najdou práci, u rodičů. Nechávají řešení životních povinností na nich, neberou na sebe v zásadních životních povinnostech odpovědnost. Jinými slovy, jsou naučeni žít tak, že rodiče přebírají zodpovědnost za vydělání peněz na zaplacení nájmu a jídla, starosti s chodem domácnosti, vyřizování složenek, smluv a jiných věcí spojených se samostatným bydlením. Problém je v tom, že aby mohli fungovat pod vlivem rodičů, musí potlačit své představy o životě a podvolit se názorům rodičů, které přejímají za své. Tento způsob života si často volí lidé nejistí, nesebevědomí, nedůvěřiví ke svým schopnostem nebo lidé se sklonem k závislosti na druhých.
Přítelkyně nebo manželka by měla být na prvním místě, milí pánové!
Zralý muž by neměl brát manželství jako soutěž mezi svou ženou a svou matkou, shodují se odborníci. Matku budete samozřejmě milovat i nadále, ovšem jako partnerku pro život jste si zvolil svou ženu, ne matku. Jistě je nutné stanovit nějaké hranice loajality pro případ, že se vaše matka střetne s vaší ženou, protože vaše matka i když byla jako matka skvělá - nemusí být nejlepší kamarádkou vaší manželky. Pokud budete dávat neustále přednost své matce před ženou, je to cesta k zániku manželství. Je to těžké, zvláště pokud je vaše matka dominantní nebo se jí prostě vaše partnerka nelíbí. Stanovte si jasné hranice a pamatujte si, že prioritní je vaše žena, ne matka. Milujte svoji matku, ale manželku mějte na prvním místě. Pokud to nehodláte dělat a neděláte a místo toho za všech okolností stojíte při matce, je zle.
Pozor na mamánkovské signály ještě před svatbou
Říkáte si, vám se nemůže stát, že by se váš partner projevil jako maminčin mazánek, protože ho dobře znáte? Ale ano, je to možné. Se svým manželem jsme před svatbou chodili asi půl roku, byla jsem zamilovaná, neviděla jsem, neslyšela. I když tu nějaké náznaky byly, vůbec jsem je nevnímala. Dnes, po roce manželství, vidím, že jsem si vzala mamánka, který bez své matky neudělá žádné rozhodnutí. V době zamilovanosti se přehlédnou a nerozpoznají mnohé daleko závažnější signály, jako jsou například alkoholismus, gamblerství či jiné patologie. Proto je důležité nechávat si závažnější rozhodnutí o tom, zda chceme s partnerem žít společný život, až na dobu zhruba dva až tři roky po seznámení. Zamilovanost se vytratí, budeme mít již zkušenost s tím, jak se partner staví k důležitým životním otázkám, jaké má priority, jak reaguje, pokud jde o odlišný názor.
NAŠE RADY ANEB CO SI PAMATOVAT?
Jak se pozná muž, který nezdravě lpí na své matce?
Matka mu volá každý den několikrát, jen aby ho slyšela, a požaduje po něm, aby okamžitě přijel a vyřešil její problémy. Donutí svého syna, aby změnil rodinné plány, jen aby ukázala, že je na prvním místě. Předstírá nemoc nebo deprese, aby přiměla svého syna trávit čas s ní. Chce, aby přišel na návštěvu, ale bez manželky. Stěžuje si na synovu manželku za jejími zády. Vyvolává mezi partnery svár a konflikty. Když k vám přijde na návštěvu, nastoluje svá pravidla, aniž by akceptovala ta vaše. Nabádá vás k rozvodu či k hádkám.
Co dělat, pokud máte po boku mamánka?
Respektujte ho, nehledejte na něm neustále chyby a nezesměšňujte ho. Když to budete dělat, bude společnost matky vyhledávat ještě mnohem intenzivněji, aby ho utěšila. Pokuste se mít jeho matku ráda nebo ji alespoň akceptovat. Když budete neustále projevovat vůči ní pohrdání nebo zášť, bude mu jí líto a pokusí se ji bránit. Doprovázejte ho na návštěvu k matce, pokud je to možné, a navštěvujte ji pravidelně; manžel jí pak nebude tak často telefonovat. Podpořte svého manžela, aby problém řešil u odborníka - obvykle jde o problémy nevyřešené viny, bolesti nebo nejistoty, a ty by se měly řešit.