Jak si s dětmi povídat o intimnostech a nečervenat se u toho? Sex je přece příliš choulostivé téma. Nebo snad ne? Ruměnec ve tváři určitě není na místě. Vždyť sexuální pud je lidem zcela přirozený a ví o něm své už i ti nejmenší. Jen toho ještě hodně nechápou. Potřebují proto spolehlivého průvodce labyrintem záhad. A kdo jiný by to měl být než právě máma s tátou? Všetečnou otázku může utrousit kdykoli a kdekoli už docela malé, tříleté děcko.
___
___
Nenechte se zaškočit
Dobré je nenechat nic náhodě a důkladně se připravit. Rodiče někdy nejsou zvykli o tak intimních věcech hovořit. Mnohdy mají sami špatnou zkušenost z dětství, kdy toto téma bylo v rodině tabu. V době Internetu není však pro děti těžké se dostat k informacím. Ne vždy ale v podobě, kterou bychom si přáli. Různé dezinformace a senzacechtivé zprávy pak mohou nadělat hodně paseky. Jestliže vás předškolák považuje za důvěryhodného parťáka (je jedno, zda otce, či matku), dokáže položit dotaz přímo na tělo. Nesnažte se tvářit, že sexuální problematika neexistuje. I když věci budete podávat velmi opatrně, nikdy nelžete a nerozvíjejte podivné teorie o vzniku miminka v bříšku, o vránách a čápech. Používejte zásadně správné anatomické termíny. Nebojte se spisovně pojmenovat části těla a orgány. Už čtyřletému dítěti srozumitelnou formou vysvětlete mantinely, které by měli dospělí respektovat. Poučte ho například, že cizí člověk nemá právo sahat mu na intimní místa a dělat cokoli, co se mu nelíbí.
Mýty už neobstojí
Bohužel i mezi rodiči často panují mýty. Třeba že sex je pouze pohlavní styk. A čím dříve se o něm dítě dozví, tím dříve zahájí sexuální život. Absence informací údajně vede k sexuální zdrženlivosti. Omyl! Jde o velmi nebezpečný blud, zvlášť v době, kdy máte doma čerstvého puberťáka.
Ten naopak potřebuje, abyste s ním o sexu hovořili! Stejně neteatrálně jako probíráte jiné běžné záležitosti. Potomek bude uvolněnější a rozpovídá se. Diskutujte kupř. o tom, že sex nezaIunuje jen pohlavní styk, ale patří k němu i rozkoš a různé praktiky, jež nemusí nutně vést k souloži. Důležité je respektovat dětské představy a sexuální fantazie. Jsou běžnou součástí vývoje. Nepohoršujte se nad nimi už dopředu. Pokud se vám něco přeci nezdá, řekněte to nahlas a přidejte své argumenty. Tak, aby ratolesti bylo jasné, co je a co není správné.
Vysvětlete si především pojem chráněného a bezpečného sexu. Nejde zdaleka jen o možnost nechtěného otěhotnění. Při rizikovém jednání na mladou generaci číhá série velmi zlověstných přenosných pohlavních chorob a intimních potíží. Zmínit byste se měli rovněž o sexuálních úchylkách a sexuální agresi.
A také upozornit, že milování má své bariéry a partnerovi dovolíme jenom to, co sami chceme. Na škodu nebude ani rozhovor na téma homosexuál a lesbička.
Dítěti se nikdy nevysmívejte
A ještě něco. Nikdy se dítěti nesmějte, ani tomu nejmenšímu, které vás ohromí vtipnou otázkou. Berte vážně prožívání jeho prvních lásek a ,opravdových' vztahů. Posilujte v něm odpovědnost za vlastní sexuální život. Obeznamte ho o antikoncepčních a preventivních prostředcích. Pomozte mu je získat. Navykněte děcko chodit pravidelně k lékaři a samovyšetřovat si prsa i varlata. Není tak podstatné, kdy dítě se sexem začne (při respektování zákonné hranice), ale jakým způsobem. To může ovlivnit celý jeho život. Proto pokud se sami na takové rozhovory necítíte, požádejte o pomoc odborníky - psychologa nebo lékaře.