Jak vybrat partnera? čeho je dobré si všímat? Jaký vliv hrají ve vztahu temperament, povahové vlastnosti, vlivy původních rodin, zázemí, fyzická přitažlivost a další faktory? O tom stručně pojednává následující článek.
___
___
Zamilovanost je přirozená, na zásadní rozhodnutí nespěchejte
Zamilovanost považujeme za podmínku perspektivního vztahu. Většina úspěšných vztahů touto fází také skutečně prochází. Vztahy založené jen a jen na rozumu mohou být časem dost labilní. Zamilovanost však nasazuje často až příliš růžové brýle.
Osudová rozhodnutí bychom proto měli raději odložit až do chvíle, kdy jsme s to na druhém vidět i jeho chyby a přesto s ním chceme žít.
Fyzická přitažlivost je důležitá
Perspektivní vztahy vycházejí z alespoň základního fyzického zalíbení dotykové sympatie (je nám příjemné dotýkat se partnera, jsou nám příjemné jeho doteky).
Temperament partnerů - introvert a extravert
Výraznou roli v soužití hrají temperamentové rysy - jsou ze značné části nejen vrozené, ale také dosti neměnné. Nepodléhejme iluzím, že se tyto rysy v průběhu soužití výrazně změní; pokud ano, pak se spíše ještě zvýrazní.
Z poklidného introvertního flegmatika bude asi jen těžko partner, který by své emoce rozdával na potkání plnými hrstmi, z cholerika krotký beránek.
Z poklidného introvertního flegmatika bude asi jen těžko partner, který by své emoce rozdával na potkání plnými hrstmi, z cholerika krotký beránek.
Povahové rysy - zpočátku mohou vyhovovat, časem štvát
Povahové rysy v sobě skrývají jednu zlotřilost. Obecně panuje sice shoda v tom, které považovat pro soužití za vhodné, které za méně vhodné. Jistě dáme přednost pracovitému partnerovi před líným, upřímnému před prolhaným, optimistovi před škarohlídem. Jenže: i ta sebelepší vlastnost se nad určitou hranicí může změnit v pravý opak (v době známosti to ještě vadit nemusí, pro trvalé soužití může však tato změna znamenat postupnou zkázu). Vedle nadměrně činorodého partnera se budeme cítit pod neustálým tlakem, že bychom se měli projevovat stejně agilně; chorobná upřímnost se změní ve zraňující neomalenost, věčně bezstarostný partnerův optimistický úsměv nás bude provokovat k více či méně skrytým agresím.
Vždy myslete na to, že pokud vám něco zásadně na protějšku vadí, bude vám to za nějakou dobu vadit 3x tolik. A druhá důležitost je, že se lidé příliš nemění. To je ale známá pravda (snad pesimistická, leč reálná).
Poměrně důležitý je i vztah osoby ke svému okolí. Není ideální, aby se vlk samotář dal dohromady s dívkou mejdanů. Vlkovi samotáři bude vadit, když bude muset jít na setkání se spoustou lidí a naopak dívce bude překážet věčné posadávání doma u TV nebo knížky. Obecně lidé s podobnými koníčky a zálibami mívají vztahy harmonické.
Váznoucí komunikace
Rohodně nedělejte zásadní závěry z prvních dvou nebo tří setkání s novou osobou. Nicméně pokud platí, že si nemáte co říct a že se jeden z partnerů opakovaně o komunikaci nesnaží (třeba svou pasivitou, pohodlností, očekáváním, že druhý vždy dialog "potáhne) a dále třeba že máte nepodobné koníčky a temperamentově jste každý někde jinde, bylo by s podivem, kdyby vám vztah vydržel dlouhou dobu.
Nenacházeli byste totiž společná témata a vztah by vás začal nudit.
Nenacházeli byste totiž společná témata a vztah by vás začal nudit.
Rodinné zázemí - jak rodina ovlivňuje budoucí partnerství
Nezanedbatelnou roli pro odhad perspektivy vztahu hraje také partnerovo zázemí. Podobnost s tím naším je nespornou výhodou (vesnice - město, vilka - panelák, malá - velká rodina...). Také podobnost původních rodin soužití usnadňuje. Nejsilněji přebíráme model rozdělení moci v rodině, míru otevřenosti či uzavřenosti rodiny vůči okolí, styl komunikace a způsob distribuce financí.
Zájem o to, v jakých rodinných vztazích partner vyrůstal, není tedy nemístnou zvědavostí, ale prevencí budoucích zklamání.
Chcete-li se dozvědět, jaký asi bude Váš partner za 20 - 30 let, pozorně si prohlédněte jeho rodiče.
Problémy řešte včas a ne až po svatbě
Pokud ve Vás přesto hlodá červík pochybností, pak je docela na místě pokusit se o objektivizaci perspektivy vztahu. Stávající poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy sídlí dnes téměř ve všech okresních městech. Psychologové a další odborníci jsou v nich s to perspektivu vztahu posoudit s dosti vysokou mírou spolehlivosti. Jen zřídkakdy se setkáte s tím, že by váš vzájemný vztah zcela zatratili. Nevydávají ani "záruční listy" na jeho trvalou harmonii. Mohou Vás však včas upozornit na případná úskalí, včetně cest, kterými jim můžete předcházet.