Rodiče daleko, povinnosti téměř žádné - prázdninové volno přeje prvním láskám. Jak ale s potomkem ustát jeho premiérové citové vzplanutí? Prožili jsme si ji všichni. pro někoho byla růžovým obláčkem sladkým jako cukrová vata, pro jiného trpkým kyselým jablkem, které by nejraději zahodil na kompost dějin. Ať už první srdečni záležitosti skončí fiaskem či happy endern, představují pro každého silný emocionálni zážitek.
___
___
Děti zaláskované až po uši
Síla prvních vztahů podle psychologů úzce souvisí s věkem, kdy do zaláskování kluci a holčičky spadnou. Láska spojená s větším či menším sexuálním touženírn dá o sobě vědět s příchodem puberty mezi 13. a 15. rokem. V té době dospívající tápe a jeho tělo prochází prudkými hormonálními i fyzickými změnami. Jeho sebevědomí je rozjitřené a snadno zranitelné. Zároveň na tává etapa osamostatňování se. V pubertě má snad každý pocit, že mu dospěli (v čele s rodiči) nerozumějí a mluvit se dá jedině s vrstevniky. Když se pak najde duše naladěná na stejnou vlnu, vnímá ji "náctiletý" človíček jako světlo na konci tunelu. K novému vztahu se upíná s hloubkou a naivitou svého věku. Proto první lásky na naše zlatíčka působí opojně jako droga (stejně jako kdysi omámily nás). Nezbývá však než se obrnit tolerancí a trpělivostí. Každý si telecími léty musí projít.
Ačkoli rozhárané city v pubertě odesílají rodiče až na druhou kolej, neměli by maminky a tatínkové polevovat ve své péči. Oprostěte se od faktu, že vás vaše dospívající dítko považuje za trapné staříky. Jakmile mu bude ouvej, nikdo jiný mu nepomůže s takovou láskou jako rodiče. A proto k potomkovi vyšlete jasný signál: ,,Jsem tu a vyslechnu tě, kdykoli budeš potřebovat." Avšak vaše zaujetí nesmí přejít do vnucování se. Přehnaný zájem by se zamilovanému puberťákovi rychle začal zajídat a narušil by vazbu rodič-dítě. Snadno by mohl přejít do otevřeného vzdoru. Kontrolované děti mívají o to větší snahu vymýšlet si, lhát a snažit se vymanit z rodičovského područí. Prostě se smiřte s tím, že už i váš potomek má svoje tajemství a svěří se vám, jen když bude sám od sebe chtít.
Návrat do minulosti
Případný krach vztahu je pro psychiku dospívajících velkou zátěží a v tu chvíli musejí rodiče zmobilizovat svou empatii. Vzpomeňte si, jak bylo vám, když jste dostali košem. Je-li nešťastnik ochoten mámu či tátu vyslechnout, zkuste mu vysvětlit:
- že není prvni ani poslední, komu nevyšla první láska. Vyprávějte mu třeba o svých prvních milostných kotrmelcích.
- že na něj určitě čeká další vztah, který možná bude ještě hezčí a silnější.
- že i nenaplněné vztahy mohou skončit krásným celoživotním přátelstvím.
O sexu narovinu
Od polibků není daleko k milování, a proto je dobré, aby kluci a holky byli včas poučeni o lidské sexualitě. Nejvhodnější je doba mezi 6. a 8. rokem, kdy se pídí po rozdílech mezi mužem a ženou, ale přitom názvy pohlavních orgánů vnímají stejně jako označení ostatních partií těla. Zdá se, že osvěta funguje. Průměrný věk prvního milostného aktu se drží na 17. roku a matky školou povinné jsou spíš raritou. Odborníci tento jev vysvětlují tím, že dívky znají pojem antikoncepce, a jakmile cítí, že vztah spěj k milování, samy přemýšlejí o ochraně. Rodiče, kteří se nechtějí ve čtyřiceti stát prarodiči, by je měli podpořit.
Co na to psycholog?
Nezpochybňujte první lásky vašeho dítěte. Rozumní dospělí by měli při prvním nesmělém vzplanutí dětí respektovat, že se děje něco krásného i křehkého. Tam, kde děti vnímají vztah mezi rodiči jako láskyplný, jsou citově připraveny a mohou se rodičům bez obav svěřit. Jen v pubertě jsou háklivé na vstupy do soukromí, nechte jim možnost svěřit se, až se rozhodnou. K tomu patří i vzájemná důvěra, že zamilovaného potomka rodiče berou vážně. Zpochybňování může zranit a vytvořit bariéru i pro časy příští. Při milostných zklamáních věřte dítěti jeho bolest - ta ale patří k životu i k citovému zrání.
PhDr. Václava Masáková