Dobrý podvečer, dnes je čtvrtek 2.1.2025, svátek slaví Karina, zítra Radmila.

Kritika od blízkých nebo z okolí nám může otevřít oči v našich chybách

kritika_partnera_partnerky_blizkych_pouceni.jpgNikdo z nás se v životě nevyhne kritice druhých. Můžeme ji pustit druhým uchem ven, můžeme se urazit, můžeme se ale také něco dovědět! Zkuste nebrat kritiku jako něco špatného, ale jako něco poučeného.
___
___

Pokud na nás druhým něco vadí a pokud nám na nich záleží, jistě jsme jejich kritice otevřeni. Nejde ale jen o to kritiku akceptovat, musíme se s ní také vyrovnat a poučit se z ní. Nebráníme se nevysvětlujeme, ale ptáme se, v čem jsme udělali chybu a co můžeme zlepšit.

 

Formuluj přesně!

Okřídlená věta z filmu „Ten svetr si nesvlíkej“ tu opravdu platí. Budeme chtít, aby obecně formulovaná výtka byla upřesněna, rozvedena, přesně definována. Dotazujeme se na negativa, chceme se dovědět co nejvíce z toho, co na nás druhým vadí. Brzy zjistíme, jestli kritik kritizuje jen proto, aby kritizoval, nebo zda jde o „znalce“ naší problematiky, který nám může pomoci.

Bedlivě se varujeme ironie, agrese, úzkostných otázek. Naopak neškodí kritika pochválit, ocenit, co všechno zná. Nebojte se, to není manipulace, ale schopnost získat informace a z kritikaz potencionálního nepřítele udělat přítele.

 

Tanec mezi vejci aneb jak je těžké něco kritického říct druhému

Reálný pohled na skutečnost nemusí být vůbec snadný a pravda bolívá obě strany. Často dochází mezi kritikem a kritizovaným k jakémusi „tanci mezi vejci“, zvláště jedná-li se o osoby blízké.

Stává se, že kritik v obavě před tvrdou pravdou zvolí náhradní téma a kritizovaný zase ze stejné obavy odmítá vidět, co je „za zdí“. Tento jev se často vyskytuje např. v manželských hádkách.

Muž je nespokojen s partnerským sexem, ale svou frustraci rozehraje na téma „nevaření teplých večeří“. Je mu trapno připustit i sám před sebou, co ho trápí. Pokud se kritizovaná nebojí pravdy a donutí partnera „to“ říci nahlas, nemusí z toho ani jednomu být dobře.

Proto je potřeba pozitivně zpracovávat informace, které se dozvíme. Pokud druhého „nachytáme na hruškách“, je třeba někdy hodně přibrzdit. Nebo se dokonce dalšího dotazování vzdát a netrvat na tom, aby druhý řekl něco úplně naplno, když už nám mezitím došlo, oč běží. Také je dobře umět rozmělnit vnitřní napětí a úzkost, která je průvodním jevem citově důležitého sdělení.

 

Aby se vám dobře žilo ...

Ať už jsme kritiky či kritizovanými, ať už poukazujeme na problém či se ho dotazováním na negativa snažíme pochopit, vždy je nutné umět se vcítit do pocitů druhého, být taktní, laskaví, umět podpořit partnerovo sebevědomí.

Pokud druhého vmanipulujete do situace, kdy dokonce překročí nějaké své tabu, musí za to být odměněn, ne trestán. Musíme si také být jisti, že pro své chování máme morální oprávnění a že nám jde o zlepšení vztahu. Že nejde o to, prosadit svou, ale o to, aby se nám společně lépe žilo.