Dobré odpoledne, dnes je čtvrtek 28.11.2024, svátek slaví René, zítra Zina.

Muž u porodu - ano nebo ne? Věčná Hamletovská otázka.

muz-u-porodu-ano-nebo-ne-vecna-hamletovska-otazka

muz-u-porodu-ano-nebo-ne-vecna-hamletovska-otazka
K typickým charakteristikám jedenadvacátého století patří i stírání ostrých hranic mezi mužskými a ženskými rolemi ve společnosti. Jedno však zůstává neměnné - porod. Ovšem i tady jsou novinky. Má být nastávající tatínek u porodu nebo raději ne?

___
___


"Miláčku, viď že mě v té těžké chvíli porodu nenecháš samotnou? Mám strach, ale když mě budeš držet za ruku, budu se cítit bezpečněji." Podobná slova šeptají dnes nastávají maminky nastávající tatínkům stále častěji. Je to relativně nová možnost, která dává tatínkovi příležitost přestřihnout pupeční šňůru a pochovat svého potomka někdy ještě dříve než sama rodička. Chcete-Ii tento zázračný - doslova jediný - okamžik života prožít společně nebo ne? Záleží především na vzájemné dohodě. Rozhodnete-Ii se, že ano, měl by se na porod postupně připravovat i nastávající otec, chodit s maminkou na předporodní kurzy, aby věděl, co ho na porodním sále čeká a v čem může být rodičce nápomocný. Neměl by podlehnout společenským tlakům, protože to je momentálně "in".

muz-u-porodu-ano-nebo-ne-vecna-hamletovska-otazka-2
muz-u-porodu-ano-nebo-ne-vecna-hamletovska-otazka-2
Porod nebývá zábavná záležitost

Naopak, občas může být i docela dramatický. Je spojen s bolestí, s krví a dalšími pramálo příjemnými věcmi. Podle sexuologů se může stát, že muž se po tomto prožitku vůči své partnerce na čas zablokuje. Přestane vnímat novopečenou maminku jako sexuálně atraktivní bytost. Porod je skutečně "zatěžkávající" zkouška pro oba dva. Jsou však i tatínkové, kteří jsou hrdi, že byli "při tom" a jejich vztah k právě narozenému dítěti i jeho partnerce se hluboce posílí.

Co na to odborník?

Madonin komplex

Když se mladí manželé rozhodnou pro miminko, je to jistě důležitý moment v jejich životě. Stanou se rodinou a čeká je bezesporu množství změn, které si zprvu možná ani neumějí představit. Samozřejmě je důležité sdílet tyto své prožitky v průběhu nastávajících změn a mluvit o svých pocitech včetně např. narůstajících obav, případně strachu z bezmoci, ze selhání a podobně. Žena na rozdíl od muže je však na těhotenství i porod navíc vybavena i hormonálně. Schopnost pocítit slastný pocit po porodu a zapomenout na bolest jsou toho důkazem. Je dobré, aby panovala svobodná dohoda o přítomnosti otce u porodu. Nelze ji totiž na otci vymáhat nebo tím něco podmiňovat. Je dobré chodit na přípravné předporodní kurzy informativní, nejlépe i zážitkové, kde se maminka učí např. "psí dýchání", úlevné polohy vestoje při bolestech a další.

Otci by mělo být jasné, kde bude jeho místo u porodu. Při porodu je totiž důležitý zejména pro jeho partnerku, a tu v době, kdy se "jakoby nic neděje", může podpůrně hladit, otírat pot, slovně povzbudit. Je to něco, co již partner zná i z jiných situací a spontánně se takto důvěrně umí k partnerce chovat. Kdyby se otec během porodu necítil dobře, je normální, že to hned sdělí zdravotnímu personálu a nechá si pomoci i on a poslechne instrukci zdravotníka. Pokud se u otce po porodu vyskytne "Madonin komplex" spolu se sexuální nechutí nebo deprese či jiné dlouhodobě nepříjemné pocity, je dobré vyhledat psychoterapeuta. Co je to Madonin komplex si můžete pročíst na webu www.priznaky-projevy.cz .

PhDr. Iva Kopecká - psycholožka, Praha