Pár zdánlivě nevinných slov vám vyletí z pusy, ani nevíte jak. A vy pak nestačíte zírat, jakou paseku jste zase natropila. Řešení? Stačí vědět, kdy si stá raději pusu na zámek. Je skvělé mít někoho, komu se můžete svěřit se vším, vlastně je to jedna z nejlepších věcí na dlouhodobém vztahu. Ale každý má někdy potíže s komunikací, a pokud si nedáte pozor, vaše slova mohou vyznít daleko ostřeji nebo urážlivěji, než jste zamýšlely.
______
Proto místo neustálého opakování těch samých starých hádek radši věnujte pozornost strategiím, které vám představujeme níže. Zjistíte, co byste neměla nikdy říkat a jak lze řešit problémy laskavěji a efektivněji. Odměnou vám pak bude mnohem pohodovější život.
Maminka mě před tebou varovala
A jestli jde jen o to, že máte vztek a snažíte se vyvolat hádku, tak raději držte jazyk za zuby. Takové chování opravdu nikam nevede.
Jsi úplně stejný jako tvůj otec
Spolkněte nespravedlivou urážku a raději rozumně vysvětlete, co po něm chcete, a to nejlépe ve chvíli, kdy máte pocit, že by si na nádobí mohl udělat čas. Pak celkem snadno pochopí, oč vám jde, aniž byste kvůli tomu musela ranit jeho city.
Nech to! Já to radši udělám sama.
Postarej se o děti, ale nedávej jim zmrzlinu a pořádně je obleč
Svěřit někomu na starost dítě může být těžké, zvlášť pokud jste novopečená maminka, ale takový přístup vede jen k pocitům ublíženosti. Jste naštvaná, že vám manžel nikdy nepomůže s dětmi, jenže ruku na srdce, dáváte mu k tomu vůbec příležitost? Nepeskujete ho kvůli maličkostem?
Když to domyslíme, žádný muž nebude mít chuť věnovat otcovské roli čas nebo úsilí navíc, pokud bude mít pocit, že to zkusil a dočkal se za to jenom kritiky. Když mu budete pořád dávat najevo, že dělá něco špatně, začne se emocionálně vzdalovat. Nechte ho, ať je táta. Důvěřujte mu, že dokáže dítě umýt, nakrmit i ochránit, byť se jeho definice těchto činností trochu liší od té vaší. Jistě, pár důležitých věcí by měl znát (telefonní čísla, na co jsou děti alergické a podobně), ale nebraňte, ať se učí, vždyť je to i jeho dítě.
Jééé, už zase máme sraz s Honzou?
Dobře, nikdo netvrdí, že musíte mít v oblibě kamarády svého partnera, obvykle to tak ani nebývá. Přesto ale nemáte právo hodnotit, jaké přátele si vybírá. Divíte se proč? Váš pohrdavý přístup si totiž může vyložit tak, že mu chcete přikazovat, s kým se má a nemá stýkat a to by se určitě nelíbilo nikomu. Lepší je v takové situaci zvolit taktický ústup. Řekněte něco jako: "Hele, ty víš, že mě tak úplně nebaví totéž co tebe s Honzou, tak proč si prostě nevyrazíte na pánskou jízdu?" a vyhnete se tak možné hádce kvůli tomu, že odmítáte někam vyrazit s někým, kdo vám moc nesedí. Jste sice manželé, ale to přece neznamená, že spolu musíte trávit každou vteřinu. Dopřejte mu trochu volnosti a zábavy. A jestli je Honza vážně tak nesnesitelný, přijde na to časem i váš partner - bude to o to dřív, oč víc s ním stráví času.
"Ty vždycky ..." a "Ty nikdy ..."
Kategorická a rezolutní prohlášení, jako jsou tahle, vašeho partnera automaticky dostanou do defenzivy a vyvolají v něm pocit ohrožení, takže na vás hned vyrukuje se seznamem všech případů, kdy vám naopak pomohl. Páry by tyto dvě fráze neměly nikdy nepoužívat, protože ihned navodí negativní atmosféru. Pokud máte nějaký dlouhodobý problém, nesnažte se ho generalizovat, raději se zaměřte na konkrétní příklad a své okamžité pocity. Neříkejte partnerovi, že vždycky nechává prádlo poházené po celém bytě, jen ho upozorněte, že zrovna odhodil šaty na podlahu a na vás to dělá dojem, že si vás vůbec neváží a bere vás jako uklízečku.
Ještě lepší než kritikaje prostá věta "Byl bys tak hodný a ... ?" Muži jsou ochotni udělat dost pro to, aby žili v klidu a jejich žena byla šťastná. Takže až příště uvidíte na podlaze jeho špinavé ponožky, ovládněte vztek a řekněte jen: "Prosím tě, byl bys tak hodný a naházel si vždycky večer oblečení do koše na prádlo?" Vlastně tu nejde ani tak o to, co po něm chcete, ale o způsob, jak mu o to řeknete.