Otevřené projevy náklonnosti a vyjadřování lásky předpovídají nižší riziko rozvodu. Jedním ze způsobů, jak vyjádřit lásku, je důvěrné, dlouhé a pevné objetí (je jedno kde - ve stoje, na lavičce v parku, v posteli), ve kterém se budeme cítit příjemně. Láskyplný tělesný vztah včetně mazlení, hlazení i líbání souvisí se zvýšenou hladinou hormonu oxytocinu, který je také znám jako hormon důvěry a lásky, a je důležitý, protože zmírňuje průběh stresové reakce a tím má zásadní přínos pro zdraví.
__
__
Intimita.
Je přirozené, že každý člověk má velkou potřebu žít s někým ve vztahu, sdílet s druhým vzájemnou blízkost a důvěrnost. „Potřeba intimity nás provází po celý život a partnerství, jen má v různých fázích jinou intenzitu - od bláznivého vzplanutí po klidnější formu lásky a intimity. Konkrétně především pochopení, uznání a péče významně přispívají k pocitu vzájemné blízkosti.
Společné chvilky a společná zábava.
Sdílené okamžiky radosti a smíchu prohlubují vztah s partnerem a činí jej pro obě strany příjemnějším, shodují se vědci. „Na kvalitě vztahu se dá pracovat i tak, že spolu budete podnikat výlety a prožívat nové zážitky. Pokud je váš vztah zrovna na bodu mrazu, zkuste ho zachránit společnou aktivní dovolenou, zvolte pečlivě vhodnou destinaci a také aktivity, které vám oběma budou vyhovovat,“ radí Kantová.
Spokojený vztah? Doteky, chvály, sdílení
Vytvořte si ve svém domě zónu, kde budete se svým partnerem mimo dosah technických vymožeností, jež by mohly narušovat vaše chvilky sdílení a vzájemného soustředění se na sebe a trávení „kvalitního“ společného času.
Zaměřte se na rozpoznání a podporu silných stránek a kladů svého partnera. Je to lepší, než toho druhého stále kritizovat a hledat na něm jen to špatné. Rozhodně to je konstruktivnější a vztahu prospěšnější varianta.
Pokud se občas hádáte, je to v pořádku a k partnerskému vztahu to patří, ale hádejte se konstruktivně, bez podlých výpadů, připomínání minulých křivd a zobecňování typu „nikdy mě neposloucháš“ nebo „vždycky to musím udělat sám“, „nikdy mi s ničím nepomůžeš“.
Co dělat, pokud se chtějí partneři ve vztahu cítit dlouhodobě spokojeni?
Zkuste se častěji vzájemně dotýkat. Na procházce nebo jen tak u televize se držte za ruku. Když partner odchází z domova nebo se vrací, přivítejte ho úsměvem, objetím a polibkem.
Neměli bychom zapomínat partnerovi poděkovat za to, že pro nás něco udělal. Pokud šel na nákup a nekoupil chleba, i tak mu poděkujte a oceňte jeho snahu. Uvidíte, že příště půjde s větším elánem. Těšte se z úspěchů partnera a oslavujte je společně s ním.
Zásadní je také čas, který partneři věnují sami sobě. Je to čas, který váš vztah obohatí a upevní.
Při loučení a odchodu z domova zkuste projevit zájem o partnerovy aktivity a plány během dne. Je fajn navzájem vědět, co nás čeká. Pokud se partner chystá třeba k zubaři, proč mu nezpříjemnit čekání telefonátem či SMS, že na něj myslíte a držíte palce, aby to moc nebolelo.“
Když se oba večer vrátíte domů, je pode odborníků fajn sdílet svoje zážitky, názory a postoje. Měla jste špatný nebo naopak hezký den? Není příjemné se o to podělit s partnerem? Ovšem pozor - je také důležité zachovat rozumnou dávku přirozenosti. Člověk by neměl mít od partnera přehnaná očekávání.
Přijde-li žena po dlouhém a náročném dni domů, nemůže od ní partner očekávat, že se hned začne usmívat, bude čerstvá a plná elánu a nadšení. Je třeba dát si vzájemně čas na vydechnutí, nechat pracovní starosti za dveřmi a mentálně si odpočinout po dlouhém a náročném dni, než se budeme moci věnovat sami sobě.