Čeští pacienti dostali za stejné peníze méně muziky, shodují se odborníci na lékovou politiku. Užili sice podobné množství léků jako v předchozích letech, zaplatili za ně ale daleko víc. Větší náklady vykázaly také jejich zdravotní pojišťovny. „Průměrná cena jednoho balení léku se meziročně zvedla o šest procent na necelých 210 korun,“ potvrzuje čerstvá zpráva Ústavu zdravotnických informací a statistiky.
___
___
České lékárny si díky tomu připsaly na účty historicky nejvyšší sumy od roku 1989 – utržily téměř 67 miliard korun. To je zhruba o tři miliardy víc než v roce 2011 a téměř o deset miliard víc oproti roku 2007. Zhruba polovinu z této částky jim zaplatily zdravotní pojišťovny, pro zbytek museli sáhnout do kapes pacienti.
Levné léky se nevyplatí
Důvodů, proč náklady na léky narostly, je podle odborníků několik: ceny pilulek poskočily kvůli o procento vyšší dani. Lékaři lidem předepisují mnohem větší balení. Navíc výrobci léků se nechtějí smířit s tím, že by měli v Česku dostat za pilulky méně peněz než v jiných státech Evropy. Přípravky, u nichž se úřadům podařilo snížit cenu na minimum, proto nahrazují dražšími. „To je samozřejmě částečně dobře pro pacienty, protože pokud už výrobci uvádějí na trh něco nového, jde povětšinou o přípravky moderní, to znamená účinnější a šetrnější,“ podotýká k tomu viceprezident České lékárnické komory Michal Hojný. V posledním roce se podle něj na pultech objevila například řada nových přípravků na cukrovku. Za další zdražení ale může podle odborníků také samo vedení resortu zdravotnictví. To předloni vymyslelo zbrusu nový vzoreček, podle kterého se mají přepočítávat ceny všech léků i jejich úhrady – tedy částky z ceny léku, které lidem zaplatí pojišťovny. Chtělo se tím jednou provždy vypořádat s problémem, že se v Česku každoročně mění daně, a tedy i úhrady za léky. Vzoreček měl zajistit to, že se o náklady na vyšší daň spravedlivě napůl podělí pojišťovny a pacienti. Jenomže podle odborníků se vzoreček nepovedl. „Je bohužel nastaven špatně. Nesedí. Pokud se do něj dosadí stejné matematické hodnoty při výpočtu tam a zpátky, nikdy nedostanete stejný výsledek,“ popisuje odborník na lékovou politiku Josef Suchopár ze společnosti Infopharm.
Nový přepočet tak podle něj náklady na léky výrazně zvýšil – prodělají na něm pacienti i pojišťovny. Třeba jen během loňského roku kvůli němu pojišťovny zaplatily o více než dvě miliardy korun navíc. Šéf odboru farmacie Ministerstva zdravotnictví Martin Mátl ale namítá: pokud by ministerstvo podobný přepočet nezavedlo, vyšší daň by zaplatili sami pacienti. Zdravotní pojišťovny by se s nimi o náklady navíc nepodělily.
Češi jsou milovníci léků
Svůj díl viny ale podle Suchopára nesou i samotní pacienti. „Jsou evropskými přeborníky v polykání prášků,“ vysvětluje odborník. Třeba ve spotřebě léků na vysoký krevní tlak je Česko dokonce na prvním místě ze sledovaných zemí OECD. Podle lékárníků si čeští pacienti často iracionálně dělají zásoby na roky dopředu.
„Každý Čech spotřebuje denně neuvěřitelné 1,5 dávky léku. To nemá jinde obdoby,“ hodnotí to Suchopár. Vedení resortu by se proto podle něj mělo zaměřit na to, jak spotřebu
léků přirozeně omezit.
Zdroj: Česká lékařská komora