Dobré ráno, dnes je čtvrtek 26.12.2024, svátek slaví 2.svátek vánoční, zítra Žaneta.

Česká média o nedostatku lékařů a krizi ve zdravotnictví - výňatky z novinových článků

ceska-media-o-nedostatku-lekaru-a-krizi-ve-zdravotnictvi-vynatky-z-novinovych-clanku

ceska-media-o-nedostatku-lekaru-a-krizi-ve-zdravotnictvi-vynatky-z-novinovych-clanku

Česká média, celostátní i regionální, se průběžně věnují neutěšené situaci v našem zdravotnictví. Přinášíme zde výňatky z některých článků, které jsou k dipozici vám - zákazníkům českého zdravotnictví, tedy pacientům.

___

___

Karlovarský kraj přidá sestrám a lékařům interny

26. 2. 2016, ČTK

Lékaři a sestry interních oddělení nemocnic v Karlovarském kraji dostanou výrazně přidáno. Krajští zastupitelé schválili uvolnění 14,5 milionu korun na zvýšení mezd a náborové příspěvky zdravotníků interních oddělení. Lékaři si polepší nejméně o 7000 měsíčně, sestry o 2000 korun. Peníze navíc mají pomoci udržet a nalákat personál do interních oddělení. Mimořádný příspěvek na platy internistů kritizovali jen někteří opoziční komunisté. Podle Jaroslava Borky (KSČM) se tím otevírá Pandořina skříňka, protože o zvýšení mezd tak mohou žádat další oddělení
a kraj by se nakonec mohl dostat do situace, kdy bude muset platit další miliony zdravotníkům. 

Náměstek hejtmana Jakub Pánik (ČSSD) ale řekl, že jej představitelé nemocnic ujistili, že další požadavky vznášet nebudou. „Situace ve všech odděleních je velmi složitá, co se týká počtu lékařů a středního zdravotnického personálu. Podle všech poskytovatelů je interna základ nemocnice. Ve chvíli, kdy by se zhroutily interny, všechna ostatní oddělení mají velký problém,“ uvedl Pánik. 

Schválený příspěvek je podle něj na dobu do konce února příštího roku. „Vedeme diskuse s ministerstvem i v rámci asociace krajů. Věříme, že dokážeme přesvědčit koaliční partnery ve vládě, že musí dojít ke skokovému navýšení mezd zdravotnického personálu, jak už předkládal ministr zdravotnictví Němeček na podzim loňského roku. Je to prostě nutnost. Vidíme, jak se vyvíjí trh poskytování zdravotní péče kolem nás, a musíme na to reagovat. Ve chvíli, kdy by k tomu došlo, tak by kraj od suplování funkce státu upustil,“ řekl Pánik ČTK. 

Peníze kraj poukáže nemocnicím formou závazku veřejné služby. Je to podle právníků kraje nejschůdnější způsob. Ve čtyřech nemocnicích v kraji, které mají interní oddělení, nyní chybí 16 lékařů a 37 sester. Loni na podzim už hrozilo uzavření interny v Sokolově, provozovatel nemocnice, společnost Nemos, ale nakonec dokázala chod oddělení zajistit. 

Čtyři miliony z celkových 14,5 milionu půjdou na náborové příspěvky. Pro sestry budou ve výši až 150 000 korun, pro lékaře až 400 000 korun, pokud se zavážou po dobu tří až pěti let, podle dosaženého vzdělání, v kraji pracovat. Zbytek se rozdělí zdravotníkům na internách.

 

Doktoři odešli, sestry došly

25. 2. 2016, Týdeník Květy

Co ředitel nemocnice, to pravděpodobné stesky na to, že mu chybějí lidé. V Praze se otevřeně hovoří o stovkách sesterských míst, která by byla potřeba obsadit, leč není kým. Podobně zle jsou na tom i ostatní kraje. Karlovarský trpí nedostatkem asi 50 lékařů a desítek sester. Aby ne, když Německo je za rohem a zdravotnický personál platí mnohem velkoryseji… O „časované bombě“ hovoří třeba v nemocnici v Blansku. Ředitelé českých nemocnic se vesměs shodují na tom, že zanedlouho bude nutné začít se zavíráním některých oddělení. Lékaři, sestry i zdravotničtí
asistenti jsou už teď mnohdy na pokraji sil.

 

I nemocnice v Rychnově se potýká s nedostatkem lékařů

25. 2. 2016, Náchodský deník

Některé nemocnice jsou na tom po personální stránce již tak špatně, že některá svá oddělení rovnou zavírají. Tak tomu zatím není v Rychnově nad Kněžnou, ačkoli ani zde není situace ideální. „Nemáme zavřené žádné oddělení, omezení jsme zavedli na interně. Je to hlavně z důvodu pracovní neschopnosti některých sester – jsou na nemocenské nebo mateřské,“ prozradila tisková mluvčí nemocnice Hana Voborníková.

Proč? Lékaři a sestry odcházejí do zahraničí za lepším ohodnocením. Roste věk lékařů i dalších pracovníků. Ze zhruba tisíce absolventů ročně je třetina cizinců, kteří odcházejí, třetina dalších absolventů také odchází a třetina zůstává. 

 

V Česku chybějí stovky lékařů a tisíc sester

21. 2. 2016, Novinky.cz

České republice chybějí stovky lékařů a přes tisíc zdravotních sester. A nemá je kdo nahradit. V některých nemocnicích už je situace tak vážná, že musejí být uzavírána celá oddělení nebo je v nich omezen provoz. Přitom do zahraničí za lepším platem z Česka předloni odešlo 559 lékařů.
„Pokud by se měl dodržovat zákoník práce, pak v nemocnicích chybí asi 20 procent lékařů, to je zhruba 3500,“ sdělil Právu Milan Kubek, prezident České lékařské komory. 

Podle zákoníku práce by totiž lékaři po službách měli odcházet domů. Ve skutečnosti ale nastupují na oddělení, protože nemá kdo sloužit. Tak mají mnoho přesčasů.

 

Obce, kde chybějí doktoři. Ministr slíbil dotaci 250 tisíc na pořízení ordinace

17. 2. 2016, Českolipský deník

„V lokalitách, kde je problém se zajištěním praktika, což by mělo být dokumentováno tím, že zde aspoň jednou bylo vypsáno neúspěšné výběrové řízení, bude nový lékař moci žádat ministerstvo o jeden ze dvou druhů podpory. Jsme připraveni do programu dát minimálně pět milionů korun,“ řekl ministr Němeček. Podpora je určena pro první rok rozjezdu ordinace do 250 000 korun, buď na vybavení (maximálně do 70 procent nákladů), nebo na plat zdravotní sestry (do padesáti procent v prvním roce praxe).

Dotační program byl rozeslán k připomín kám a předpokládá se, že první výzvy k přihlášení budou už v dubnu, maximálně začátkem května. Předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl doplnil, že obce podpoří začínající lékaře například poskytnutím prostor pro ordinaci či nákupem zimních pneumatik v horských oblastech. Ukáže-li se potřeba podpořit i jiné lékařské odbornosti, je ministerstvo připraveno rozšířit program také

na ně. 

 

Doktoři chybějí napříč Českem, řešení hledají kraje i ministerstvo

20. 1. 2016, ct24.cz

Mělník, Frýdlant, Sušice, Semily, Nový Bydžov (JIP), Trutnov, Hradec Králové (dětské). Málo lékařů i zdravotních sester mají nemocnice napříč kraji, doktoři chybějí i některým fakultním. Důsledkem je omezování provozu, zavírání celých oddělení, případně snižování počtu lůžek. Například Královéhradecký kraj, který byl za minulý rok nucený omezit provoz hned v několika nemocnicích, proto svolal jednání personalistů jednotlivých nemocnic, na kterém budou problém společně řešit. Desítky lůžek musela v posledním roce zrušit také nemocnice v Mělníku, péči
o pacienty omezovaly Frýdlant, Sušice nebo Semily.

Od ledna Královéhradecký kraj kvůli nedostatku lékařů zrušil jednotku intenzivní péče v Novém Bydžově. „Administrativa bují a bohužel peníze na zdravotnictví nejsou. 

Takže lékaři a sestry odcházejí a tohle je jeden z důsledků,“ řekl starosta Nového Bydžova Pavel Louda (ODS). Už na podzim 2015 byla pro nedostatek personálu zrušena celonoční pohotovost v hradecké fakultní nemocnici, v Trutnově zase omezili provoz na lůžkovém oddělení interny. 

„V současné době chybí v nemocnicích zdravotnického holdingu zhruba 30 lékařů a stejný počet zdravotních sester,“ řekla radní pro zdravotnictví Královéhradeckého kraje Jana Třešňáková (ČSSD).


Přiveď doktora, dostaneš odměnu

6. 1. 2016, MF Dnes

Přivedete zaměstnance. A pokud vydrží déle než zkušební dobu, dostanete stejnou částku, jako je jeho měsíční plat, za odměnu. Leták s takovou výzvou mají na očích zaměstnanci soukromé Nemocnice Mělník. Zdravotní ústav se tak snaží nalákat co nejvíce sester, které nemocnici chybějí zejména na oddělení interny a chirurgie. Mělnický špitál přitom není v této situaci sám, zaměstnance hledají prakticky všechny středočeské nemocnice.


Nemocnicím chybějí lékaři a sestry

10. 12. 2015, Právo

Nemocnicím zřizovaným Zlínským krajem chybějí lékaři a zejména zdravotní sestry. Uvedl to hejtmanův náměstek Lubomír Nečas (SPO). Zdravotních sester chybí v nemocnicích desítky, u lékařů jde zejména o některé specializace, hlavně neurology, také dětské specialisty, uvedl Nečas. Zdravotnický personál chybí podle jeho slov ve všech nemocnicích, ve Zlíně, Uherském Hradišti, Vsetíně i Kroměříži. „V současnosti hledáme zhruba deset všeobecných sester a lékaře některých odborností,“ řekla mluvčí zlínské nemocnice Karla Havlíková.


Šéf jihočeských záchranářů: V zahraničí nás předběhli, přetáhli lékaře z okolí

11. 5. 2015, denik.cz

Záchranka v příhraničních krajích: Ústí nad Labem, jižní Čechy, Karlovarsko a Jesenicko, Oblastní nemocnice Kolín. Tady aktuálně chybí dvacet zdravotních sester. Nové se hlásí jen výjimečně. Nemocnice je ráda i za čtvrt úvazku.


Chotovinští stále marně shánějí dětského lékaře

11. 5. 2015, denik.cz

Chotoviny zdaleka nejsou jedinou vesnicí, která co nevidět přijde o dětského lékaře a nový se zatím neobjevil. Podle průzkumů bude pediatrů na Táborsku za pět let jako šafránu. Sehnat jednoho do Chotovin je již nyní nadlidský úkol.

Jen 36 kmenových lékařů má k dispozici Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje. Dalších čtyřicet jich podle ředitele Marka Slabého chybí k tomu, aby bylo možné zajistit vlastními silami bezproblémový provoz. Jihočeská záchranka se proto neobejde bez pomoci řady externistů.


Nemocnicím komplikuje provoz trvalý nedostatek sester

24. 4. 2015, ČRo

České nemocnice si stěžují na nedostatek sester. Ženy, které náročnou a těžkou práci dělají, totiž často utíkají do soukromých ordinací. Mají tam méně práce a víc peněz. Letošní rok je obzvláště těžký třeba v kladenské nemocnici, kdy se o práci ucházela jen jediná čerstvá absolventka studia všeobecné sestry.


Rok práce a plat 24 tisíc. Nemocnice láká mladé lékaře, aby neodcházeli

20. 3. 2015, iDNES.cz

Olomoucká fakultní nemocnice a zdejší lékařská fakulta to chtějí změnit pomocí nového náborového programu. Už letošním promovaným nabízejí práci na klinikách za více než dvacetitisícový plat. „Chceme absolventům nabídnout seriózní podmínky. Stávající studenti šestého ročníku mají možnost získat plný pracovní úvazek na dobu jednoho roku v takzvaném adaptačním programu. Pokud se osvědčí a také jim se bude ve fakultní nemocnici líbit, budou po roce převáděni přímo na nová pracoviště,“ popisuje nový systém děkan Lékařské fakulty Univerzity Palackého Milan Kolář. Stipendium a malý úvazek za „nic moc“ mzdu má být minulostí.


Zdravotnické záchranky dostaly pokuty, lékaři nedodržují maximální povolenou pracovní dobu

2. 3. 2015, ČRo-hradec.cz

Státní úřad inspekce práce se nedávno zaměřil na záchranné služby po celé republice. Inspektoři provedli kontroly ve všech státních i dvou soukromých zařízeních. Z patnácti kontrolovaných záchranek jich deset porušilo předpisy. Lékaři tam totiž zůstávají ve službě déle než povolených dvanáct hodin. Záchranné služby dostaly pokuty v řádech desítek tisíc korun.