Dobré odpoledne, dnes je čtvrtek 26.12.2024, svátek slaví 2.svátek vánoční, zítra Žaneta.

Přetížené zdravotní sestry se bouří - ´na krizi nechceme doplácet ani přepracovaností, ani právními postihy´

pretizene-zdravotni-sestry-se-bouri-na-krizi-nechceme-doplacet-ani-prepracovanosti-ani-pravnimi-postihy

pretizene-zdravotni-sestry-se-bouri-na-krizi-nechceme-doplacet-ani-prepracovanosti-ani-pravnimi-postihy
Vypadá to paradoxně, ale nemocnicím v Karlových Varech a Chebu hrozí dodržování předpisů. Sestry už nechtějí překračovat kompetence a nahlašují mimořádné události. Popisují, jak přetížený je personál přeplněných nemocnic, a odmítají za to nést zodpovědnost. Managementy i politici sázejína to, že personál bude dál držet nemocnice nad vodou na úkor vlastního zdraví,  profesní hrdosti i kvality péče. Říci v praxi „NE“ sebeobětování se, tak aby dopady krize začaly cítit naopak managementy, je nutný první krok k boji s krizí, říkají členky Iniciativy sester

__

__

Některé zprávy sester o chodu nemocnic zní až hrůzostrašně. Mluví o ohrožení nemocných, o pacientovi v terminálním stadiu, který musel ležet na chodbě, o příliš brzy propouštěných pacientech, chybějících lůžkách, kritickém nedostatku personálu, konfliktech s pacienty i jejich příbuznými.

Popisují naprosto přetížený personál, kdy jedna sestra musí pracovat zároveň pro několik oddělení, nebo mluví o víkendech, kdy je personál „naprosto ponechán svému osudu“.
Sestry odmítají za takových podmínek snášet fyzické i psychické přetížení i odpovědnost za možné pochybení.

 

Lékaři v Mělníku taky odmítli přesčasy. Paralyzovalo to nemocnici

V krátké době je to už druhá podobně alarmující zpráva o stavu českého zdravotnictví. Od začátku dubna uzavřela několik svých oddělení i Nemocnice Mělník. Tam odmítli sloužit nezákonné přesčasy lékaři, nikoli zdravotní sestry. Stejně jako ony ale upozorňují na své přetížení a nedostatečné ohodnocení. S vedením nemocnice se totiž nedohodli na valorizaci mzdy. Více v článku Mělnická nemocnice stojí. Důkaz, jak přesčasy lékařů drží celé zdravotnictví.

Podobně by situace mohla vygradovat i v karlovarské a chebské nemocnici, které spadají pod Karlovarskou krajskou nemocnici (KKN) zřizovanou krajem, jak naznačuje sdružení Iniciativa sester, jež v KKN působí. „Je nutné se chránit: odmítáním porušovat předpisy, odmítáním překračovat kompetence, psaním mimořádných událostí. Protože i když se předpisy mnohde porušují kvůli podmínkám, v nichž nás vedení nutí pracovat, teď už víme, že když se něco stane nebo přijde stížnost, vedení se za nás nepostaví,“ píše iniciativa v již sedmadvacátém čísle svých novin.

Pokud by zdravotní sestry v Karlových Varech a Chebu kráčely cestou mělnických lékařů a odmítly sloužit přesčasy nad zákoník práce nebo suplovat nedostatek svých kolegyň na jiných odděleních, mohlo by to mít na nemocnice stejný dopad. 

 

Sestra: Pacienti leží a čekají na přijetí na chodbě. Někdy marně

Karlovarský kraj je na tom v počtu volných lůžek nejhůř z celé republiky, a to pochopitelně doléhá i na karlovarskou i chebskou nemocnici, kde přitom schází na sto sester a není možné sestavit služby v odpovídajícím počtu personálu. „Je zcela běžné, že na volné lůžko čekají pacienti ve špatném stavu celý den, nemohou být zdaleka přijati všichni, kteří to potřebují, a pacienti i příbuzní vyvolávají konflikty s personálem, viní ho z nedostatku lůžek, hrozí stížnostmi, lékaři i sestry jsou permanentně pod nepopsatelným tlakem!“ uvedla například vrchní sestra interního oddělení v Chebu a členka Iniciativy sester Miroslava Korseltová.

Ve svém dopise zveřejněném v časopise Tempus medicorum popsala těžkou situaci v chebské nemocnici: „Momentálně je bohužel běžné, že ve stacionáři interní ambulance jsou uloženi tři pacienti, další dva jsou uloženi na lehátka v některé z vyšetřoven, čekají na přijetí k hospitalizaci, což ale prakticky není možné, protože na 39lůžkovém oddělení je přijato 40 pacientů a minimálně jeden leží na chodbě.“

 

Až se stane chyba, nikdo se za nás nepostaví, varují sestry

Naposledy Iniciativu sester v KKN rozčílil postoj vedení nemocnice k údajnému případu pacienta s akutním selháním srdce, kterého nemocnice poslala domů. Na základě informace od praktické lékařky o něm informovala MF D nes a vedení nemocnice ve své reakci šmahem odkázalo na provinění personálu, aniž by o případu vůbec mělo informace.
„Stát se to nesmí a nemůže. Pokud k něčemu takovému došlo, tak o tom nevíme. Bylo by to selhání personálu a lidského faktoru. Je pravda, že se zkracuje ošetřovací doba, ale ne na úkor kvalitní zdravotní péče,“ řekla deníku předsedkyně představenstva nemocnice Jitka Samáková. „Její slova jsou varováním všem zaměstnancům: stejně jako v případě státních tabulek se za vás vedení ani v situaci, kdy dojde kvůli personální devastaci k pochybení, nepostaví,“ uvedla Iniciativa sester ve své tiskovině. Zmínkou o tabulkách
narážejí sestry na to, že 2017 vedení kraje i nemocnice slibovaly, že v KKN zavedou státní tabulky. Od svých slov však představitelé kraje utekli, zatímco management nemocnice jejich postoj vyzdvihoval jako vstřícný a velkorysý.

 

Pacientům nemůžeme garantovat bezpečnou péči, tvrdí sestry

Kvůli slovům předsedkyně Jitky Samákové Iniciativa sester personálu znovu připomněla, aby nepodstupoval riziko, že ponese právní odpovědnost za porušování kompetencí a předpisů, k nimž ho krizový provoz a management nutí. „Vedení a krajští politici házejí odpovědnost za svou neschopnost zajistit odpovídající počet personálu a odpovídající podmínky pro kvalitní péči na nás. Odmítněme to. Nespolupracujme na tom. Teď dokonce víme, že bychom na to mohly doplatit i právně. Řekněme NE porušování předpisů, kompetencí, standardů. Na odděleních, kde na to nemáme dost kolektivní síly, podávejme alespoň mimořádné události,“ říká Iniciativa sester.

 

Na nezákonné přetěžování lékařů a zdravotnického personálu vytrvale upozorňuje i Česká lékařská komora a řada expertů.

Nedávno o tom například otevřeně promluvil i profesor Pavel Pafko: „Lékaři porušují zákon, slouží stovky hodin přesčasů,“ upozornil. Iniciativa sester k tomu pro Tempus medicorum dodává, že úsilí sester a lékařů by mělo být postavené na společné základně. „Krize se dotýká nemocnic jako celku. Souhra lékařů s nelékařským personálem proto není potřeba jen v pracovním provozu, ale i ve společné obraně proti přetížení a devastaci,“ říká Liběna Tvrdíková z Iniciativy sester.

 

Zdroj: David Garkisch, www.nasezdravotnictvi.cz , Tempus medicorum 05/2018

 


Dovětek:

Iniciativa sester: Odmítáme prodlužovat krizi. A doplácet na ni Managementy i politici sázejí na to, že personál bude dál držet nemocnice nad vodou na úkor vlastního zdraví, profesní hrdosti i kvality péče. Říci v praxi „NE“ sebeobětování se, tak aby dopady krize začaly cítit naopak managementy, je nutný první krok k boji s krizí, říkají členky Iniciativy sester. V roce 2017 proběhly protestní akce také před karlovarským krajským zastupitelstvem.

V KKN působí Iniciativa sester od února 2017. Impulzem bylo naprosté přetížení personálu a propastný rozdíl mezi tamními mzdami a výplatami v okolních státních, ale i nestátních zařízeních. V situaci akutní krize nevsadila Iniciativa sester na vyjednávání, ale na sebeorganizaci a tlak zdola, z oddělení.

Nešlo ale jen o peníze. „Nechceme dopustit prodlužování krize tím, že umožníme nesystémové, k personálu neférové a pacienty poškozující záplatování problémů, které jen oddaluje skutečné řešení a umožňuje vedení utéct od odpovědnosti,“ vysvětluje Iniciativa sester.

Proto se loni (2017) na jaře postavila proti udržování zkolabovaného provozu karlovarského infekčního oddělení skrze externí sestry, letos (2018) proti sloučení tamní interny s chirurgií a následně proti přetahování sester z jiných oddělení. „Na některých odděleních si přístup ‚Řekněme NE porušování předpisů‘ vymohl zlepšení pracovních podmínek,“ shrnuje.

Na úrovni mezd Iniciativa sester pro personál KKN vymohla výrazný skok: kromě loňského přiznání dvou tisíc „směnného“ pro všechny sestry a letošních 10 procent vybojovala ve
třech krocích navýšení mezd. „Slib tabulkových platů, které jsou podle nás minimálním předpokladem řešení personální krize, však vedení a kraj pro všechny kategorie zaměstnanců nedodržel,“ konstatuje Iniciativa sester na svém webu.