Článek pojednává o anatomické struktuře naší páteře (zad) a tou je meziobratlový disk. Popisuje jeho základní změny (diskopatie), mezi něž patří protruze a hernie (prolaps).
___
___
___
Anatomie meziobratlové ploténky
Meziobratlové ploténky jsou tvořeny zevně fibroelastickou hmotou (anulus fibrosus), která chrání gelovité jádro (nucelus pulposus). V průběhu života ploténka dehydratuje (snižuje se podíl vody v ní) a díky tomu je méně pružná a odolná.
Protruze, hernie (prolaps) meziobratlové ploténky (disku) - typy a následky
Při přetěžování ploténky (ať už chronickém nebo náhlém) nezřídka dochází k diskopatiím. Nejčastěji zevnímu vyklenování (protruze disku) nebo se poruší kontinuita anulus fibrosus a nucleus pulposus vyhřezne vně (to odborně nazýváme herniace, synonymně extruze nebo prolaps).
Vyhřeznutí se může vytvořit v různých směrech a dle toho komprimovat páteřní kanál (mediální a paramediální) nebo příslušné míšní kořeny (při laterální protruzi nebo extruzi).
Při dráždění míšního kořene dochází ke klasickým kořenovým syndromům, které pacient pociťuje v dané projekční oblasti jako bolest, sníženou citlivost, naopak přecitlivělost, zvýšenou bolestivost či změnu citlivosti.
Z postižení motorické porce kořene pak snížení síly, svalové záškuby, snížení až vymizení šlachosvalových reflexů a při dlouhodobějším trvání pak zmenšení (atrofie) svalstva. Při postižení vegetativní složky dojde ke ztrátě pocení, chladu končetiny a u krční páteře může dojít k Hornerovu syndromu v podobě Hornerovy triády (pokles víčka, zúžení zornice, "vpadnutí" oční koule).