Sluch a ucho je hned po zraku druhý nejdůležitější senzorický orgán. Ucho je složeno s vnějšího boltce a zvukovodu, ze středního ucha s převodovými kůstkami (kladívko, kovadlinka a třmínek) a vnitřního ucha - labyrintu. Střední ucho je s nosohltanem propojeno Eustachovou trubicí (tuba auditiva Eustachi). Stránka zjednodušeně popisuje jak funguje ucho a lidský sluch
___
___
Jak funguje ucho, sluch
Ucho je složitý orgán. Tvoří jej jednak zevní ucho - s boltcem a zvukovodem. Boltec směruje akustické vlny do zvukovodu. Zvukovod neboli sluchový kanálek je trubice, která má část chrupavčitou a kostěnou. Na konci zvukovodu se nachází bubínek, hranice mezi zevním a středním uchem. Zvuková vlna, která projde zvukovodem, naráží do bubínku a putuje dál do nitra ucha. Délka zvukovodu dospělého člověka je asi 3 cm. Bubínek je vazivová blanka na konci zvukovodu asi 0,1 mm silná. Zvuková vlna jej rozechvěje, bubínek ji zesílí a předá do středního ucha. Zdravý bubínek je lesklý a má šedavou barvu. Výstelka zvukovodu obsahuje mazové žlázy, které produkují ušní maz cerumen - viz výše. Zvukovod má samočisticí schopnost - nečistoty jsou z něj vypuzovány směrem ven.
Střední ucho je systém vzduchem vyplněných dutin vystlaných sliznicí. Začíná bubínkem, na který jsou napojeny tři sluchové kůstky - kladívko, kovadlinka a třmínek (malleus, incus, stapes). Řetěz kůstek přenáší zvuk od bubínku do vnitřního ucha - ploténka třmínku se dotýká oválného okénka v labyrintu.
Střední ucho je odděleno od vnitřního ucha membránami. Podílejí se mimo jiné na zesilování a zeslabování zvuku.
Ze středního ucha do nosohltanu ústí Eustachova trubice, která vyrovnává tlak ve středním uchu s tlakem v okolním prostředí. Eustachova trubice pomáhá také čistit středoušní dutinu.