Dobrý podvečer, dnes je čtvrtek 2.1.2025, svátek slaví Karina, zítra Radmila.

Pohyblivost sperimií je ovlivněná teplotou varlat a šourku

nepohyblivost_spermii_teplota.jpegTa zpráva vyděsila mnohého majitele vyhřívaných sedaček v autě. Podle výzkumu vědců z univerzity v německém Giessenu mohou totiž snížit jejich šance na početí potomka. Spermie velice citlivě reagují na zvyšování teploty. Varlata jsou v šourku mimo tělo právě proto, že tělesná teplota pro ně bývá příliš vysoká. Uvnitř těla se pohybuje kolem 37,5 stupně Celsia. Spermie potřebují o jeden až dva stupně méně.
___
___

Teplota varlat ovlivňuje pohyblivost spermií

„Šourek je pružný právě proto, aby mohl vyrovnávat rozdíly teplot,“ říká MUDr. Karel Kočí, androlog, tedy jakýsi gynekolog pro pány. „V horku se svaly, které ho ovládají, uvolní a jeho plocha se zvětší. Teplo pak vyzařuje ven. Když je zima, přitáhnou svaly varlata blíž k tělu a šourek se svraští, aby spermie nezůstaly v chladu.“

Plodnost a životnost spermií ovlivňují notebooky na klíně

Vědci z německého Giessenu připevnili na pohlavní orgány 30 zdravých mužů několik senzorů a pak je na 90 minut posadili na vyhřívanou sedačku. Už po půlhodině stoupla teplota na 37,3 °C a u jednoho ze sledovaných mužů, dokonce na 39,7 stupně. U nevyhřívané sedačky dosahovaly v průměru 36,7 °C.

Podobně může zvýšit teplotu šourku i laptop, který si muž dá na klín, a píše na něm. Provozní teplota přístroje snadno přesáhne 70 stupňů, a laptop pak zahřeje šourek o 2,7 stupně, aspoň podle měření výzkumného týmu z Newyorské státní univerzity vedeného Yefimem Sheynkinem.
Laptop kromě toho vyzařuje vysokofrekvenční záření, které tvorbě spermií také neprospívá. Podobně jako třeba mobil v kapse u kalhot nebo řada domácích spotřebičů: mikrovlnka, mixér, multifunkční vysavač aj.

Nepřehánět saunování

Znamená to, že se máme zbavit aut s vyhřívanými sedačkami, notebooků, mobilů a dalších elektronických zařízení, pokud nechceme být impotentní a neplodní? To rozhodně ne. K trvalému poškození tvorby spermií dochází podle všeho tehdy, pokud je muž vystavený dlouhodobému a intenzivnímu působení těchto nebo dalších negativních vlivů. Ty navíc nemají vliv na náš sexuální apetit ani na potenci.

Čítankovým příkladem mohou být horké koupele nebo saunování. Muži, kteří je po dobu několika měsíců absolvovali minimálně jednou týdně, měli horší spermiogram. „Jakmile přestali, množství spermií se postupně znormalizovalo,“ říká doktor Kočí.

Podobné to podle všeho bude i s ostatními, přechodně působícími vlivy. Muži by si proto měli dávat pozor na vyhřívané sedačky, horké koupele, saunu a laptop na klíně až v okamžiku, kdy mají nízký počet spermií. A tedy i potíže s tím, aby přivedli partnerku do jiného stavu. Jinak není důvod panikařit.

A co horká letní dovolená?

Britští lékaři zaznamenali u mužů, kteří darovali sperma pro umělé oplodnění, pokles počtu spermií poté, co se vrátili z letní dovolené v teplých oblastech. Před odjezdem přitom měli spermiogram normální.

Znamená to, že by páry, které si chtějí pořídit potomka, neměly odjíždět na letní dovolenou u moře. Podle britských vědců se nemusejí příliš znepokojovat. Spermie se vyvíjejí ve varlatech 72 dní. Přechodný útlum se tedy objeví až za dva měsíce po návratu z dovolené, kdy už dítě bývá většinou zdárně počaté.

Mužská plodnost se rychle zhoršuje

Na druhou stranu by bylo chybné podceňovat problémy s plodností. Stupňují se docela dramaticky. V roce 1940 mívali muži v jednom mililitru ejakulátu kolem 110 miliónů spermií. V šedesátých letech minulého století považovali lékaři za hranici nutnou k oplodnění 80 miliónů spermií. V osmdesátých letech to bylo 40 miliónů a v současné době pouze 20 miliónů. Norma se neustále snižuje, aby se do ní většina mužů v populaci vešla.

Na potížích s početím dítěte se muži v některých zemích podílejí až v polovině případů, což v minulosti nebylo obvyklé. Příčiny tohoto jevu jsou odborníkům vcelku jasné. Spermie jsou, podobně jako ohrožené druhy některých živočichů, velice citlivé na znečištěné životní prostředí a chemickou zátěž. Najdeme ji v přírodě, ve stravě i ve vodě. Jde o malá množství, ale jejich působení bývá trvalé. „Negativně působí na spermie také ionizující záření a elektromagnetický smog,“ říká MUDr. Karel Kočí, androlog z Prahy.

Tyto vlivy většina z nás obvykle eliminovat nedokáže. Zato některé další zabijáky spermií rozhodně ano. Ať už je to obezita, cigarety, alkohol a drogy. Nebo neléčené, případně nedoléčené infekce pohlavních orgánů, příliš těsné spodní prádlo a přehnaný dlouhodobý stres.

Podle odborníků neovlivňují tyto negativní jevy jen počet spermií, ale i jejich kvalitu. To pak častěji vyvolává samovolné potraty nebo vývojové vady plodu.


Jak bojovat s neplodností

Pár, který má potíže s otěhotněním, by měl navštívit odborníky až po roce marných pokusů. Otěhotnět dnes není tak samozřejmé jako kdysi. Počet nejrůznějších potíží nestoupá totiž jen u mužů, ale i u žen.

Řada párů má problémy také s tím, jak své potíže zvládnout psychicky. Ve společnosti, která je tak jednoznačně postavena na úspěchu a výkonnosti jako ta naše, se často cítí postižení a diskvalifikovaní.

Pokud mají pocit, že jim emoce přerůstají přes hlavu, neměli by váhat s návštěvou manželského psychologa. Také mohou využít služeb projektu Ratolest (http://projekt-ratolest.info, rubrika Kontakty).


Zdroj: idnes.cz , 8.1.2010