___
Při léčbě alergické rýmy se používají celkově a lokálně podávaná antihistaminika (protizánětlivé léky). Mohou se užívat přerušovaně při výskytu obtíží nebo dlouhodobě u pacientů trpících sezónní či celoroční alergickou rýmou. U těžších forem je nutné pravidelně aplikovat na nosní sliznici protizánětlivé topické nosní steroidy. Jejich hlavní léčebný efekt spočívá v potlačení zánětu sliznice. Moderní topické steroidy potlačují i oční příznaky. Nástup účinku je ve srovnání s antihistaminky pomalejší, nicméně z hlediska efektu dlouhodobější.
U lehčích forem rýmy, eventuálně v raném dětském věku, je možné do nosu aplikovat další typ protialergických léků, tzv. kromony. Užívají se 4-6x denně lokálně do nosu nebo očí. Protizánětlivý efekt kromonů je slabší než utopických steroidů.
Příčina: Alergickou rýmu způsobnou pyly lze také léčit tzv. antileukotrieny ve formě tablet. Tuto léčbu však v České republice zdravotní pojišťovny nehradí. Průchodnost nosu snižují dekongestiva (léky působící oplasknutí otoku sliznic).
Online test na alergickou rýmu
Díky jednoduchému testu si můžete zjistit, zda trpíte příznaky typickými pro alergickou rýmu. Dotazník je k dispozici na webových stránkách České iniciativy pro astma (ČIPA) na internetové adrese: