Dobré odpoledne, dnes je neděle 17.11.2024, svátek slaví Mahulena, zítra Romana.

Bolest a její léčba - léky na bolest a jejich nežádoucí účinky, vliv psychiky na prožívání bolesti

bolest-a-jeji-lecba-leky-na-bolest-a-jejich-nezadouci-ucinky-vliv-psychiky-na-prozivani-bolesti

bolest-a-jeji-lecba-leky-na-bolest-a-jejich-nezadouci-ucinky-vliv-psychiky-na-prozivani-bolesti
V určité míře je bolest varováním, které nás má ochránit před nebezpečím. Ale pokud začne být k nesnesení a nelze se jí zbavit, je namístě léčba. Co nabízí lékarna? Volně prodejná analgetika jsou vhodná při mírných a středně silných bolestech. Vybírat lze z přípravků s různými účinnými látkami.

___

___

Léky s paracetamolem (Paralen - tablety nebo čípky) patří k nejšetrnějším, po poradě s lékařem se hodí i pro těhotné, mají variantu pro děti.

Kyselina acetylsalicylová (léky Aspirin, Anopyrin či Acylpyrin) je proti bolesti velmi účinná, ale dráždí žaludek a zvyšují krvácivost, takže opatrně.

Přípravky s ibuprofenem (ve formě pilulek či mastí, např. Ibalgin, Ibuprofen) se užívají asi nejčastěji. Jsou velmi účinné, ale nekombinujte je s alkoholem či antidepresivy a neberte je ve vyšších dávkách ani dlouhodobě (mohou vyvolat závislost).

Vyberte jeden typ, neužívejte současně různé. Výjimkou jsou přípravky, v nichž už výrobce sloučil více látek (např. lék Miralgin, Zaldiar). Součástí některých přípravků je navíc i kofein, který urychluje nástup účinku.

Poměrně nové jsou léky, jejichž účinnou látkou je dexketoprofen trometamol (např. přípravek Dexoket).

 

Kdy k lékaři

Pokud bolest neustává několik dní, je rozhodně namístě zajít do ordinace - buď specialisty (víte-li, o co jde), nebo praktika (pokud není jasné, co vám je, popř. si nevíte rady). Řešit závažnější problém „domácí péčí" a dlouhodobým užíváním volně prodejných analgetik je riskantní! Konzultace s lékařem je nutná i tehdy, pokud jste chronicky nemocní či užíváte jiné léky, ale také v těhotenství. Léčba silných a velmi silných bolestí které doprovázejí napš. některé potíže s páteří nebo nádorové choroby, patří vždy do rukou lékaře. Ten může předepsat i opiody - podle potřeby slabší (kodein, tramadol), nebo silné (morfin).

 

Psychický stav

Lidé v dobré psychické kondici snášejí bolest nohem lépe než jedinci trpící depresemi, úzkostmi, nervozitou, strachem apod. Pomůže i laická „psychoterapie" - projev účasti, rozptýlení (rozhovorem, hudbou,smíchem), zaujetí (knížka, film, arteterapie). Ve vážnějších případech je ale vhodné obrátit se na odborníka - psychiatra, který může doporučit psychofarmaka či jinou formu léčby (např. hypnózu).

 

Málo, nebo moc - stupnice bolesti

Bolest je snášena velmi individuálně, proto ji zdravotníci měří tzv. vizuální analogovou stupnicí od 1 do 10, pomocí které postižený označí intenzitu své bolesti (0 = nebolí vůbec, 10 = bolí nesnesitelně). Lékaři nebo zdravotní sestry musejí pacientovi věřit - porovnávat jeho vnímání s tím, jak bolest pociťuje někdo jiný, nemá smysl. Kvalitní zdravotníci bolest nikdy nepodceňují.

 

Co spíš sneseme

Obecně je lépe vnímána bolest krátkodobá (např. píchnutí), ale docela dobře se zvládá i déle, pokud víme, kdy má skončit (třeba když vám zubař řekne, že vás zub přestane bolet nejpozději dvě hodiny po zákroku).
Méně nepříjemně vnímáme také bolest, která s sebou nese něco pozitivního. Příkladem je porod, ale platí to i pro terapeutické výkony, které sice samy o sobě bolí, ale mají přinést úlevu od potíží nebo uzdravení.
Nejhůře se snáší dlouhotrvající bolest, jejíž konec je v nedohlednu, postižený jí nerozumí nebo vnímá svůj stav beznadějně, domnívá se, že jeho trápení zmírnit nelze apod. Typickým příkladem jsou onkologičtí pacienti, ale týká se to i lidí s onemocněními páteře, s migrénami, s revmatickou artritidou aj.
Významnou roli hraje přístup lékaře i zdravotních sester, ale také podpora od příbuzných postiženého. Specializovanou péči nabízejí Centra pro léčbu bolesti (jejich seznam a další důležité informace najdete na www.lecba-bolesti.cz).

 

Alternativní a doplňkové metody léčby bolesti

  • Při mírných bolestech je vhodné nejprve zkusit jiné řešení než analgetika - např. při bolesti hlavy může stačit krátká procházka.
  • Mírné i středně silné bolesti mohou zažehnat bylinky-ve formě čajů, mastí, zábalů, koupelí, extraktů. Účinných rostlin je mnoho: konopí, čekanka, locika, kontryhel, kozlík a řada dalších.
  • Pomáhají také obklady — podle potřeby studené, nebo naopak teplé. Pozor: na zánět nikdy neužívejte teplý nebo horký obklad!
  • Prospívají i masáže, akupunktura, polohovací polštáře a lůžka apod. V mnohých případech zmírní bolest také psychoterapeutické metody včetně dechových cvičení, jógy, meditací apod.
  • Zlepšení psychického stavu, odstranění úzkosti a strachu a celkové uvolnění napětí totiž vede alespoň k částečné úlevě od bolesti prakticky vždy.