Dobré odpoledne, dnes je čtvrtek 26.12.2024, svátek slaví 2.svátek vánoční, zítra Žaneta.

Borelióza - přenos, průběh, příznaky, protilátky

borelioza-prenos-prubeh-priznaky-protilatky-historie

borelioza-prenos-prubeh-priznaky-protilatky-historie
Lymeská borelióza - někdy trvá, než se na ni přijde. Přitom právě čas hraje v léčbě zásadní roli. Záhadné onemocnění, které nezřídka uniká diagnóze, sice málokdy vede k úmrtí, ale svými následky dovede život pořádně znepříjemnit. Jaká je její historie, léčba a jaké jsou příznaky a projevy tohoto onemocnění?

___
___


Historie

Onemocnění popsali již němečtí vědci v 80. letech 19.století, větší pozornost však vzbudila až epidemie kožních projevů a kloubních potíží u dětí v městečku Old Lyme, stát Connecticut (USA). Bádání,

jež se datuje rokem 1975, prokázalo, že jde o chorobu, kterou přenášejí klíšťata a která je léčitelná antibiotiky.

 

Borelia burgdorferi, garini, afzelii

Lymeská nemoc je vyvolána spirálovitou bakterií (spirochetou) Borrelia burgdorferi a jejími blízkými příbuznými, nově objevenými druhy Borrelia garini a Borrelia afzelii.

 

Přenos boreliózy, zdroj nákazy

Tyto bakterie cirkulují mezi divoce žijícími zvířaty (hlodavci, lesní zvěř) v určité geografické oblasti a přenášejí je především klíšťata, ale i některé další druhy hmyzu sajícího krev.

Spirochety pronikají do hostitele kůží v místě přisátí klíštěte či hmyzu. Čím déle klíště saje krev, tím je větší možnost přenosu borelie. Po infekci není doživotní imunita.


Klíšťata žijí v travnatých, křovinatých a lesních porostech. Rizikovými oblastmi jsou listnaté nebo smíšené lesy, lesoparky, ale i městské parky. Většinu území České republiky lze považovat za oblast, kde žijí infikovaná klíšťata. "Bílá místa" na mapě výskytu lymeské boreliózy jsou spíše ta, která lidé z nejrůznějších důvodů nenavštěvují. Loni bylo u nás diagnostikováno 4350 nových případů, přičemž nejčastějšími pacienty jsou děti ve věku 5 - 9 let a dospělí nad 45 let.

 

Rozdíl mezi léčbou boreliózy a klíšťové encefalitidy

Lymeskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu neboli virový zánět mozku přenášejí klíšťata, ale v prevenci, průběhu onemocnění i léčbě najdeme podstatné rozdíly. Tím nejdůležitějším je, že proti encefalitidě se lze nechat očkovat, proti borelióze ne. Na druhé straně, je-li borelióza objevena včas,je velmi dobře léčitelná antibiotiky, u encefalitidy žádná účinná léčba neexistuje, léčí se pouze doprovodné příznaky.

 

Jsou vždy protilátky pozitivní?

Podezření vzbudí výše popsané problémy, užitečné je vyšetření protilátek. Ani to však infekci definitivně nevyloučí. U některých jedinců se protilátky nemusejí vytvořit vůbec. Důležitá je včasná diagnóza, protože léčba antibiotiky v raném stadiu bývá účinná a může zabránit rozvoji pozdní formy tohoto onemocnění.

 

Průběh, příznaky, projevy lymeské boreliózy

Jak se projevuje borelióza, tedy její příznaky a projevy si můžete přečíst na webu www.priznaky-projevy.cz na této stránce.