Dobré ráno, dnes je středa 25.12.2024, svátek slaví 1.svátek vánoční, zítra 2.svátek vánoční.

Krátkozrakost dětí - moderní léčba (cvičení, oční gymnastika, laserová operace, lék atropin)

kratkozrakost-deti-moderni-lecba-cviceni-ocni-gymnastika-laserova-operace-lek-atropin

kratkozrakost-deti-moderni-lecba-cviceni-ocni-gymnastika-laserova-operace-lek-atropin
Světová zdravotnická organizace zařadila krátkozrakost mezi pět závažných očních onemocnění, na něž se zaměřuje medicínský výzkum. Tento počin je opodstatněný, protože až 30 % dětské populace v Česku je postiženo nějakou formou krátkozrakosti a obdobný problém je u dospělých.

__

__

Krátkozrakost je optická neboli refrakční vada, která je dána nepoměrem mezi lomivostí oka a jeho délkou. Jinými slovy oko je příliš dlouhé, na čemž se podílí růst dítěte, nebo je příliš lomivé, na čemž se podílí rohovka a čočka oka. Při vzniku krátkozrakosti je základním momentem dědičná predispozice. Genetická informace zakódovaná v lidských chromozomech do značné míry předurčuje vznik a vývoj krátkozrakosti (obdobná informace determinuje např. konečnou výšku postavy, kvalitu a množství vlasů nebo barvu pleti...).

 

Genetika

Geny pro krátkozrakost děti „obdrží" od obou rodičů.

 

Co je to krátkozrakost u dítěte

Krátkozraké dítě vidí špatně do dálky, ale poměrně dobře na blízko a na střední vzdálenost. Příznakem větší krátkozrakosti může být mhouření očí i jejich zčervenání, ale přidružit se mohou rovněž bolesti hlavy a neklid dítěte.

 

Může být krátkozrakost nebezpečná nebo riziková?

Může, ale není to běžné. V menším procentu dětské populace se setkáváme s tzv. špatnou krátkozrakostí, která progreduje a může zanechat změny na očním pozadí, respektive na sítnici oka. Těmto dětem nedoporučujeme provádět sporty, při kterých hrozí úder do hlavy nebo otřesy celého těla a není vhodná ani větší fyzická námaha. Pravidelné oční kontroly jsou důležité.

 

Možnosti korekce krátkozrakosti dětí - brýle a kontaktní čočky

Základním a osvědčeným léčebným prostředkem jsou brýle nebo kontaktní čočky. Tyto optické pomůcky v naprosté většině dobře korigují vadu, jsou bezpečné, kosmeticky jsou aktuálně velmi přijatelné a dítě s nimi vidí velmi dobře.

 

Oční gymnastika a krátkozrakost - nefunguje a je neúčinná

Oční gymnastika je založena na psychologickém efektu. Cvičením okohybných svalů v různých směrech, procvičováním zaostřování oka, speciálními cviky víček a obočí se počet dioptrií a jejich vývoj nijak nemění. Jinými slovy, cvičením vůbec neovlivníme vývoj a růst oka i krátkozrakost si jdou svojí cestou.

 

Význam výživy na krátkozrakost - mrkev na oči má minimální vliv

Obecně důležité živiny od stopových prvků, minerálu, vitaminů až po látky obsažené v mrkvi, mají při vlivu na zrak svoji určitou váhu u rostoucího organismu, ale na vývoj dioptrií nemají žádný vliv.

 

Překvapení - pobyt na čerstvém vzduchu prokazatelně snižuje krátkozrakost

Je prokázáno četnými vědeckými studiemi, že častý pobyt dětí na čerstvém vzduchu v přírodě výrazně brzdí rozvoj krátkozrakosti. Snad se na tom podílí příznivý vliv oblohy, moře a zeleně na zrakové vnímání. Tyto tzv. outdoorové aktivity tedy mají prokazatelně pozitivní vliv na vývoj krátkozrakosti.

 

Nevhodná léčba krátkozrakosti u dětí - ortokeratologie a lék atropin

Ortokeratologie aneb tvrdé kontaktní čočky

V Asii, kde je krátkozrakost velmi rozšířená, se s úspěchem zkouší speciální tvrdé kontaktní čočky, které tlakem oplošťují povrch oka a snižují nebo brzdí růst dioptrií. Tato metoda je vhodná pro lehkou a střední krátkozrakost, ale pro děti není doporučována.
Existuje zde riziko infekce oka, protože čočky se musejí nosit trvale i přes noc. Navíc cena speciálních čoček je velmi vysoká.

Farmakologie - atropin

Známý alkaloid atropin (užívá se v kapkách) se při výzkumech ukázal jako dobrá „brzda růstu dioptrií". Má ale „drobné velké" nevýhody. Může být toxický, navíc rozšiřuje zornice a tím zabraňuje zaostřování. Pro děti je tento lék z těchto důvodů neakceptovatelný.

 

Refrakční chirurgie, laserová operace v korekci krátkozrakosti u dětí

Děti nejsou kandidáty pro tyto operace, protože dětské oko se vyvíjí a roste. Tímto konstatováním komentuje využití refrakčních operací u dětí Americká oftalmologická akademie (AAO) na základě stanoviska tamního Úřadu pro kontrolu léčiv a potravin (FDA).

Refrakční zákroky (laserová operace) by se měly provádět až po skončení definitivního růstu oka a stabilizaci vývoje dioptrií, což je kolem 22. roku věku.

 

Fakta a mýty kolem krátkozrakosti

  • Mýtus 1: Nasazením brýlí v útlém věku oči „zleniví" a vada se ještě prohloubí.

Není to pravda, brýle nic nepodnítí ani nezhorší. U některých krátkozrakých dětí není vždy nutné brýle indikovat, ale jakmile vidí špatně na dálku, jsou brýle vhodné a bezpečné.

  • Mýtus 2: Zkazil jsem si oči jako dítě při práci na počítačích, mobilech a koukáním na televizi.

Tyto činnosti, jakkoli intenzivně prováděné, nepoškozují oči, spíše unaví a psychicky mohou rozladit. Děti by měly dělat při práci s počítačem pravidelné půlhodinové přestávky, nepracovat v noci a při špatném osvětlení, více mrkat, protáhnout se a doporučuje se každý den se proběhnout venku.

  • Mýtus 3: Je mi 35 let a od dětství se mi krátkozrakost stále zvětšuje.

Není to pravda, protože k definitivní stabilizaci dioptrií dochází okolo 22. roku věku (končí anatomický růst oka). V tomto případě jde o dioptrie, které jaksi „spaly" (sleeping agents), a teprve věkem je potřeba je dokorigovat.

  • Mýtus 4: Moje babička až do 60 let četla bez brýlí.

Ano, tohle může být pravda. Babička měla od dětství krátkozrakost, která přináší určitou výhodu u vetchozrakosti, protože krátkozrací lidé nepotřebuji tak brzy brýle na blízko, a mohou tudíž čist nějakou dobu bez nich. Ale do dálky vidí bez brýlí stále špatně a nakonec i oni budou časem potřebovat brýle na blízko, byť třeba slabší. S postupujícím věkem, většinou po 40. roce, se objevuje tzv. vetchozrakost, u které přirozeně slábne zaostřovací schopnost oka a miliony lidí potřebují brýle na čtení.

 

Budoucnost léčby krátkozrakosti dětí

Geny určující krátkozrakost jsou dnes (20.09.2018) identifikovány i zmapovány, ale zda bude možné zásadně ovlivnit krátkozrakost genetickým inženýrstvím nebo zdokonalující se farmakoterapií, je zatím otázka.

Doporučení pro děti s krátkozrakostí: Pravidelné kontroly rizikových dětí u oftalmologa. Brýle nebo kontaktní čočky jsou u dětí volbou číslo 1. Velmi prospěšný je pobyt dětí ve venkovním zdravém prostředí. V případě motivace je po dovršení 22. roku možnost provedení refrakční operace s dobrými výsledky.